Догляд за молодими посадками

Уход за молодыми посадками
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Вирівнюємо пагони, що нахилилися
 2. Видаляємо дику поросль
 3. Формуємо крону
 4. Боротьба зі шкідниками
 5. Роботи протягом року
 6. Запилення плодових дерев

Закладення і формування крони молодого саду – дуже відповідальне завдання. Вона вимагає великих знань, оскільки дерева – це багаторічні рослини і приносять користь не тільки тим, хто їх посадив, але і подальшим поколінням. Якщо при посадці і формуванні молодих саджанців будуть допущені неточності, то вони не розкриють всіх своїх можливостей.

Вирівнюємо пагони, що нахилилися

Найголовніше у формуванні молодого дерева – щоб воно мало вертикальне положення. При відхиленні в ту чи іншу сторону його необхідно випрямити. Для цього в протилежному боці нахилу вбивають рожен (кілок) і до нього підв’язують молоде деревце. Щоб воно не пошкодилося під підв’язкою, під неї підкладають який-небудь м’який матеріал.

Видаляємо дику поросль

В процесі росту біля основи молодого дерева виростає поросль. Вона заважає його росту, ускладнює підв’язку. Якщо неправильно обрізати дику поросль, то деревце ще більше обросте нею.

Що для цього необхідно зробити? Розкопати порослеві стебла до їх точки росту і вирізати секатором. Поросль, що з’являється на стовбурі, також вирізують.

Формуємо крону

Якщо занадто сильно обрізати молоде деревце, то значно відсунеться термін вступу його в плодоношення. Тому необхідно вивчити прогресивні методи його формування. До них відносяться: пінцирування, виламування пагонів, відхилення гілок, переплетення пагонів, деформація гілок.

 • Пінцирування – літнє прищипування верхівок пагонів. Воно застосовується для затримки їх росту. Додатково прищипують пагони, які виросли в небажаних місцях, пагони потовщення і занадто сильно розвинені пагони. В кінці літа пінцируванню піддаються дерева, у яких ослаблений ріст.
 • Виламування пагонів – видаляються вовчкові пагони. В середині літа пагони пригинають горизонтально для їх перетворення на плодоносні.
 • Відхиляємо гілки. Скелетні гілки повинні відходити від провідника на 45-60°. До п’ятирічного віку всі дерева повинні мати такий кут нахилу. Але не всі гілки можуть так відхилитися самостійно. Тому їм необхідно допомогти знайти правильний кут нахилу.

Відхиляють в першій половині серпня або навесні (в період початку сокоруху). Рекомендується використовувати розпірки з тонких дощечок. З кожного боку дощечки роблять вирізи. Розпірку фіксують між гілкою і стовбуром так, щоб вона при відхиленні гілки була стійкою.

 • Переплітаємо пагони. Принцип переплетення полягає в тому, що пару гілок згинають вниз і переплітають одна з одною. Їх залишають до тих пір, поки вони не приймуть потрібного кута нахилу.
 • Деформація пагонів і гілок. Цей прийом використовується для дерев пірамідального типу. Молоді гілки відгинають до характерного хрускоту. Надлом роблять тільки на середині міжвузля.

Сад вимагає великої уваги протягом усього року. Клопоти починаються навесні з підготовчого догляду за ґрунтом і внесення добрив і тривають до пізньої осені, коли вживаються останні заходи щодо захисту та зберігання врожаю. Сад слід очищати від бур’янів, обрізувати, скошувати вчасно траву або газон, прибирати опале листя, підживлювати добривами.

Без води зростання насаджень неможливе. Завдяки сучасним методам поливу в саду можна забезпечити безперервну подачу води. Регулярна обрізка дерев і чагарників стимулює утворення зав’язі в наступному сезоні.

Боротьба зі шкідниками

Хто заклав молодий сад, також повинен тримати оборону від непроханих гостей, оскільки вони можуть сильно пошкодити молоді рослини. Мета кожного садівника полягає у використанні якомога більш щадних і екологічно безпечних методів боротьби з шкідниками, щоб не наражати на небезпеку корисних бактерій, комах, тварин і птахів в саду.

Роботи протягом року

Якщо весна посушлива, то важливий своєчасний полив дерев. Також рекомендується внесення добрив і мульчування прикореневих кіл.

Як тільки зібраний осінній урожай, садівник починає думати про роботи в саду в наступаючому році. Багато робіт по догляду саду спрямовані на підвищення активності ґрунтових організмів, на переривання циклів зараження шкідниками і хворобами. Восени важливо закласти компост на весну.

Молоді плодові дерева потребують захисту від холоду – через коливання температури існує ризик появи морозобоїн. Ви можете запобігти цьому, застосувавши білу фарбу, тому що вона захищає чутливу кору від сонячного світла, відбиваючи промені. Також необхідно звернути увагу на те, які поживні речовини потрібні рослинам, щоб уникнути «опіку» коренів дерев і, в підсумку, занадто великої кількості азоту. Останнє особливо шкідливо, так як призводить до підвищеної чутливості до морозу і підвищує сприйнятливість до шкідників.

При вирощуванні плодових дерев слід звернути увагу на правильне розташування: деревам потрібна достатня кількість місця і сонячного світла. Найкраще підходить південно-східна сторона ділянки. «Правильний» ґрунт і відповідна температура повітря також мають вирішальне значення для здоров’я і врожайності рослин.

Запилення плодових дерев

Багато садівників-любителів радіють повному цвітінню свого саду навесні і розчаровуються при низькому врожаї.

Часто причиною таких проблем є погане запилення, яке може мати такі причини: «неправильні» компаньйони рослин, дуже мало комах, проблеми погоди. У більшості випадків урожай можна збільшити, знайшовши для них відповідних партнерів.

Хоча плодове дерево може стояти в саду на самоті, але вже два дерева у відносній близькості одне до одного значно сприяють високій врожайності.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ