Птахи в саду захистять від шкідників

Птицы в саду, на рябине
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Будемо милосердними до птахів
  2. Ласкаво просимо!
  3. Ненажерливі мисливці

У кого не завмирає серце при вигляді журавлиної зграї? А хто не завмирав, прислухаючись до співу солов’я або спостерігаючи високо в небі величний і неспішний політ зграї гусей? Куди не ступи, скільки чудового навколо можна спостерігати в природі! Розпустилася на лузі квітка, гніздо птаха в діброві, шмигнула в траві ящірка… Але найцікавіше, все-таки, спів птахів. В лісі, в саду, в палісаднику, серед заростей трави та очерету.

Здається, що цілий оперний театр виводить на всі лади у вашому саду, варто тільки прислухатися. Птахи дуже дбайливо охороняють свої володіння, а саме спів – не що інше, як найдієвіша «зброя», застережливий знак, що це місце вже зайняте.

Співають птахи зазвичай неподалік від свого трав’яного замку, іноді поруч з ґанком, в кущі шипшини або в малиннику. Ранньою весною концертний сезон відкривають птахи, які прилетіли першими, і триває він до середини літа.

Будемо милосердними до птахів

З незапам’ятних часів для знищення шкідників саду та городу люди використовували їх природних ворогів – комахоїдних птахів. І не дивно, тому що це один з найдешевших і ефективних засобів боротьби з шкідниками.

Ненажерливість птахів вражаюча: багато хто з них за добу з’їдають таку масу корму, яку мають самі. А при вигодовуванні потомства – у кілька разів більше! Абсолютно всі птахи, навіть зерноїдні, годують своїх пташенят комахами, щоб вони швидше росли.

В останні кілька десятків років через інтенсивне освоєння земель чисельність багатьох видів птахів, у тому числі і півчих, помітно скоротилася. Адже саме вони регулюють кількість комах у природі.

Для знищення шкідників рослин нині все частіше застосовують хімічні засоби захисту, погіршуючи при цьому не тільки положення птахів, але і власне здоров’я, погіршуючи і без того екологічний стан природи.

Вивести нанівець таку порочну практику – наш спільний обов’язок не тільки перед пернатими помічниками, але й перед самою матінкою-природою.

Помічено, що охоче будують свої гнізда в садах велика синиця, блакитна синиця, шпак, мухоловка, горихвістка-чорнушка, польовий і домовий горобці, одуд, крутиголовка, великий строкатий і сирійський дятли.

Напіввідкрито на присадибних і дачних ділянках селяться горихвістка садова, сіра мухоловка, біла трясогузка.

Відкрито на деревах і чагарниках влаштовують свої гнізда славки, дрозди, коноплянка, зеленушка, щиглик, зяблик, канарковий в’юрок, кільчаста горлиця, іволга.

Прямо на землі гніздяться соловей, зорянка і вівсянка. На жаль, ці птахи найбільш уразливі, так як їхні гнізда надто доступні для домашніх тварин і хижаків. Тому солов’їв, зорянок і вівсянок в садах стає все менше і менше.

Ласкаво просимо!

Найбільш охоче селяться птахи в старих садах з 20-30-літніми деревами і густою кроною, у яких є дупла, багато розвилок в гілках, затишні місця для влаштування гнізд. Хоча, якщо у вас сад молодий, теж не треба засмучуватися. Поки дерева і кущі підростуть, залучіть на свою ділянку тих птахів, які оселяться в чагарниках, витких рослинах або навіть просто під дахом будівель. Наприклад, горобці, синиці, мухоловки, шпаки влаштуються в шпаківнях, дуплянках або в напіввідкритих скриньках, розташованих під карнизом даху будинку або вагончика, на 2-3-метровій жердині або опорі ліан.

Якщо ви не забудете підгодувати птахів взимку, то наступної весни вони обов’язково повернуться в ваш сад і створять тут нові гнізда. Через 2-3 роки в кронах зрілих дерев і малинниках, густих кущах бузку або калини, живоплотах з шипшини, глоду, обліпихи будуть самозабутньо співати дрозди, славки, вивільги, зорянки, горихвістки і т. п. Щоб залучити відкрито гніздових птахів, необхідно створити для них затишні містечка, де вони могли б побудувати свої гнізда.

Обплітають фасад будівлі або альтанки виткі рослини – чудове місце для розміщення гніздечка. Живопліт з чагарників, висоту якого ви зможете легко регулювати, приверне не тільки птахів, а й буде прикрасою вашої ділянки. Правильно підрізаючи чагарники, створите красиву і густу крону, всередині якої птиці зможуть влаштувати свої оселі. Небайдужими залишаться пернаті і до групи пишних ялинок або туй на ділянці. Ці укриття надійно захищають гнізда не лише від негоди, але і від хижаків.

Ненажерливі мисливці

У боротьбі з мишоподібними гризунами неоціненну допомогу приносять денні та нічні хижі птахи. У світлий час доби полюють на мишей та інших гризунів канюк, зимняк, луговий лунь, боривітер та ін. Влітку вони поїдають сарану, бабок, жуків, капустянок і їх личинки.

В сутінках і вночі різних комах знищують сови, домовий сич, вухата сова, сіра сова.

Не тільки хижаки, але і ворони, сороки, сорокопуди, чайки, чаплі та лелеки з задоволенням знищують гризунів. Ранньою весною і восени дрібні гризуни складають значну частину їх раціону. Всі хижі птахи полюбляють гніздитися на відстані і тільки деякі з них терплять сусідство своїх одноплемінників.

Ось, виявляється скільки користі приносять людині птахи. Так що будемо їх берегти і насолоджуватися неповторним співом, не виходячи з будинку або за межі своєї ділянки.

Є. В. ВІННІКОВА,
м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ