Органічне землеробство: біозахист саду

Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Біопрепарати
  2. Біофунгіциди

Розкажіть, будь ласка,
як захистити сад біопрепаратами.
Не хочеться труїти себе і природу хімією.
Ми ходимо в клуб Органічного землеробства,
але детальної схеми нам так і не пояснили,
як захистити сад без хімікатів.
(Отримано по інтернету).

Дуже добре, що ви дбайливо ставитеся до природи і, захищаючи свій сад від шкідників і хвороб, хочете користуватися препаратами, нешкідливими для бджіл, дощових черв’яків і корисних комах.

Біопрепарати

Біопрепарати для саду поділяються на 2 види: біоінсектициди – ті, що знищують шкідників, і біофунгіциди – ті, що борються з хворобами. 

Почнемо з досить відомого біоінсектициду Фітоверм. Він хороший тим, що уражає близько 20 видів шкідників (гусениць листовійок, попелиць, павутинного кліща, яблуневу міль та ін.), нешкідливий для людини і швидко розкладається в землі. Але мінусів у цього препарату більш ніж достатньо: змивається дощем, небезпечний для бджіл, часто потрібні повторні обробки. Обприскування цим препаратом в основному проводять після цвітіння і під час поширення шкідників. 

Далі поговоримо про Біотлин. Це вузьконаправлений інсектицид, що знищує попелицю, мурах і білокрилку. Комахи гинуть протягом декількох днів, а сам препарат активний ще кілька тижнів і уражає в тому числі яйця і личинки конкретних шкідників, тому повторне обприскування не потрібно. Обробку слід проводити в респіраторі в період ураження рослин попелицею і білокрилкою.

Від листовійки, молі, шовкопряда, листогризучих шкідників ефективний Лепідоцид, який вважається екологічно чистим. Застосовується при розпусканні бруньок, а також на початку появи гусениць на ділянці. Через тиждень обприскування повторюють, але не пізніше, ніж за 5 днів до збору врожаю. Запах цього препарату відлякує метеликів і не дає їм відкласти яйця на рослинах.

Одним з улюблених препаратів у садівників є Бітоксибацилін. Він справляється з павутинним кліщем, плодожерками і листовійками, вогнівками, шовкопрядом, американським білим метеликом, колорадським жуком. Відносно безпечний для людини і тварин. Якщо обприскувати сад ближче до вечора, то на ранок бджолам нічого буде боятися, а отже, препарат можна використовувати і під час цвітіння. Бітоксибацилін надійний: шкідники гинуть гарантовано, а препарат продовжує діяти протягом трьох тижнів після обробки.

Але його недоліки теж очевидні. Шкідники гинуть не відразу, а через кілька діб після обприскування і за цей час встигають завдати шкоди саду, тому краще проводити обробку при появі перших особин. Також препарат змивається дощем, і тоді доводиться знову його застосовувати. Запах має неприємний, а при попаданні на плоди псує їх смак.

Багато господарів користуються Актовермом, який спрацьовує проти попелиць, трипсів, павутинного кліща, листовійок, молі, плодожерок, п’ядунів. Вони гинуть протягом 3-7 днів, а препарат залишається в силі 2 тижні. Після цього можна повторити обробку.

Унікальний препарат Немабакт. Він досить дорогий, вимагає певних умов зберігання і приготування, але це один з найефективніших сучасних препаратів. Ним проливають ґрунт і заселяють його мікроскопічними хробаками, зараженими певними бактеріями. Харчуванням для них є личинки багатьох шкідників. Однієї обробки ґрунту вистачає на 3-4 роки, протягом яких сад буде захищений від довгоносика, листовійки, брунькової молі, травневого жука, грибного комара, дротяника та інших шкідників. Для обробки підходить похмурий, а ще краще дощовий день, щоб мікроорганізми встигли сховатися в землю, не висохши на сонці.

За подібним принципом працює ще один новітній препарат Ентонем-F. Він діє також протягом декількох років і ефективний проти борознистого скосаря, смородинової скляниці, трипсів, грибної і обліпихової мухи, дротяника і колорадського жука. 

Біофунгіциди

Щодо біофунгіцидів, то і тут є непоганий вибір.

Перш за все, між собою конкурують два чудових препарати Фітоспорин і Триходермін. Бактерії і грибки даних біофунгіцидів виробляють антибіотики і одночасно підвищують імунітет рослин. Список хвороб, проти яких вони розроблені, величезний: фузаріоз, фітофтороз, борошниста роса, парша, плодова гниль, бактеріальний рак, моніліальний опік та інші. Обприскування починають ранньою весною, в період набухання бруньок і протягом сезону повторюють кілька разів. Людині ці препарати нічим не загрожують, в ґрунті не накопичуються, а захисну дію на рослини надають протягом місяця після обробки. Триходермін безпечний для бджіл, а ось Фітоспорин краще не застосовувати в період цвітіння.

Гаупсин цікавий тим, що бореться одночасно як з шкідниками (попелицями, листовійками, вогнівками, плодожерками, павутинними кліщами), так і з грибковими захворюваннями (мільдью, плямистостями, гнилями, паршею та ін.). Цим препаратом сад обприскують після того, як розпустяться бруньки, другий раз – після цвітіння, третій – ще через 2 тижні. Ідеальний для винограду. Нешкідливий для людини і навколишнього середовища.

Однак все б добре, але є одне «але». Біопрепарати не у всіх випадках надають належний ефект. Оскільки одні дуже швидко змиваються дощами і росою, інші просто не можуть так викорінююче знищувати шкідників, як пестициди. Тому обробки саду біопрепаратами потрібно проводити регулярно. При спалахах шкідників навіть можуть знадобитися щотижневі обробки. І далеко не завжди в цьому випадку вдається врятувати урожай.

Якщо вже стоїть вибір: залишитися без врожаю або застосувати рятівне обприскування системними пестицидами, то логічніше ним скористатися. Зрозуміло, потрібно дотримуватися інструкції і термінів очікування, тоді відсоток накопичення хімікатів у продуктах буде мінімальним, і не небезпечним для здоров’я.

Консультували:
Лариса ПРОКОПЕНКО, садовод,
Денис ТЕРЕНТЬЄВ, біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ