Розкорчування старих кущів винограду

Раскорчевка старых кустов винограда
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Будь-який виноградник вимагає оновлення, так як вже після 10-12 років врожайність лози починає падати. Проводячи заходи з омолодження куща, можна значно продовжити період його активного плодоношення (до 30-40 і навіть 50 років).

Якщо стоїть завдання замінити один сорт винограду на інший, більш перспективний, то можна зберегти кущ, провівши перещеплення. В цьому випадку важливо враховувати ступінь сумісності прищепи і підщепи. Якщо прищеплюється кореневласна рослина, результат іноді буває незадовільним. Причому іноді спочатку здається, що перещеплення пройшло вдало. Але в подальшому несумісність прищепи і підщепи призводить до недостатнього їх зрощення і уповільненого росту прищепи, частого обламування в місці щеплення.

Якщо кущ уражений бактеріальним раком або вірусними захворюваннями, зволікати з розкорчуванням не варто, так як вилікувати його все одно не вдасться. Видаляти кущ необхідно так, щоб у ґрунті не залишилося коренів, які згодом можуть стати джерелом зараження нових рослин, посаджених на цьому місці. Після розкорчування лозу і коріння спалюють. Інструменти, що використовувалися при видаленні куща, слід обробити спиртом або розчином марганцівки, а ґрунт продезінфікувати спеціальними препаратами, наприклад Нітрофеном.

Якщо прийнято остаточне рішення про розкорчування, то найкращий час для цього – пізня осінь і початок зими, поки ще немає снігу, а земля не промерзла.

Найбільш доступний, простий і екологічний, хоча і досить трудомісткий спосіб – просто викопати кущ і видалити його з ями. Для цього за допомогою ножівки і секатора спочатку видаляється надземна частина, а потім навколо куща викопується канавка і з прикореневого простору віддаляється земля. Виїмка ґрунту ведеться від викопаної канавки, просуваючись до центру куща. Коли коріння практично розкриється і під п’яту куща (місце, звідки ростуть скелетні корені) можна буде підвести важіль, в яму слід залити кілька відер води і почекати, коли вона повністю вбереться в ґрунт. В якості важеля можна використовувати лом або товстостінну трубу, а ще краще на лом надіти трубу, щоб подовжити важіль. На край ями ставлять упор для важеля. Використовуючи таке просте пристосування, можна витягти з землі кущ з максимальною кількістю коренів.

Якщо кущ дуже потужний, доведеться попередньо відрізати від оголеної кореневої системи частину великих коренів і витягувати їх послідовно за допомогою того ж важеля. В цьому випадку відрізану частину кореня обв’язують тросом, а другий кінець троса прив’язують до важеля.

Зазвичай садити новий кущ після старого радять тільки через 2-3 роки, так як залишки дрібних коренів, які не вдалося витягнути, починають розкладатися і виділяти речовини, які пригнічують розвиток нового куща.

Якщо чекати кілька років не хочеться, можна повністю поміняти землю в посадковій ямі. Діаметр такої ями повинен бути не менше 1,2 м, а глибина – 70 см.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ