Посів томатів

Посев томатов
Реклама

Читати російською мовою

Добігає кінця останній зимовий місяць, а з ним і розсадні клопоти – саме так думає переважна більшість. Однак, це поспішний висновок! Саме з кінця березня-на початку квітня слід висаджувати основну кількість наших улюблених томатів на розсаду.

Саме в цей період створюється найоптимальніший світловий і температурний режим для сходів. Тому посіяні зараз і зростаючі під щедрим весняним квітневим сонцем рослини томата отримають природне загартування і будуть інтенсивно розвиватися. А до моменту висадки – під кінець травня ми отримаємо відмінну розсаду, яка лише на пару тижнів буде поступатися за вступом у плодоношення вирощеній у березні.

Ранній посів томатів на розсаду з лютого більше практикується для тепличної культури. А через незнання багато господарів бездумно дотримуються цих порад. Не маючи на те ні розуміння, ні умов. Тому нерідко, посіяна рано розсада виявляється кволою: витягненою, хворобливою і навіть відстає в розвитку від посіяної в більш пізні терміни. Адже в лютому ще досить похмуро і складно отримати якісну розсаду на вікнах без підсвічування, особливо при великій її кількості.

Що стосується ранніх томатів, то їх взагалі раніше початку лютого висівати не доцільно. Оскільки вони зацвітають уже на 90-100-й день від появи сходів. Тобто при посіві в березні вони зацвітуть до моменту висадки розсади в ґрунт – до кінця травня. А висаджені з квітками рослини будуть довго хворіти і квітки все одно скинуть. А з ними і половину потенційного врожаю.

Тому ранні сорти слід висівати на початку березня лише для висадки в квітні під тунельні плівкові укриття або теплиці. Так ви отримаєте урожай майже на місяць раніше, ніж у відкритому ґрунті. А для висадки у відкритий ґрунт оптимальні термін посіву ранніх томатів – 
третя декада березня. А ось високорослі можна сіяти і трохи раніше, якщо є умови. Але в цілому – поспішати не потрібно, і основну частину рослин все-таки треба посіяти на розсаду саме з 1 квітня.

Другою дискусійною темою є вибір протруйника для насіння. При всьому їх різноманітті я останнім часом користуюся старим перевіреним способом – розчин перманганату калію, або по-народному – марганцівки (її зараз стали продавати вже в сільськогосподарських магазинах або можна замовити через Інтернет). Вважаю перманганат універсальним протруйником від широкого спектру хвороб томатів.

Сухе насіння томатів замочую в темно-рожевому (роблю на око) розчині протягом 20-30 хвилин (більше тримати не варто – може знизитися схожість!). Далі промиваю їх і приступаю до посадки.

Якщо є час, можна ще замочити в розчині Епін або будь-якого іншого стимулятора. Іноді вони незначно збільшують появу сходів. Але в цілому, як такої, потреби в них немає. Головне – знезаразити насіння (особливо, якщо воно куплене, а не своє), щоб не занести на ділянку нові хвороби. Зізнаюся, що своє власне насіння протруюю не завжди і висаджую сухим. А ось чуже протруїти вважаю обов’язково – так точно на душі буде спокійніше!

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог,
агроном-консультант «Хазяїна».

 

Незамінний посібник для любителів вирощувати власні томати. Детально про роботи на кожен місяць помідорового сезону. Досвід професіоналів.

Спецвипуск "Томати. З місяца в місяц"

Січень — старт помідорового сезону.
Лютий — рівняння на посівну.
Березень — посадка на розсаду йде повним ходом.
Квітень — час інтенсивних робіт.
Травень — висадка в грунт.
Червень — інтенсивний догляд.
Липень — найпродуктивніший місяць.
Серпень — продовжуємо плодосбор.
Вересень і жовтень — завершення помідорового сезону.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ