Як розпорядитися опалим листям

Як розпорядитися опалим листям
Як розпорядитися опалим листям
Реклама

В останні роки тепла пора восени триває довго, часто справжні морози настають лише в середині січня. Сильні заморозки або морози, які можуть викликати опадання листя, теж з’являються в кінці жовтня, а то і в листопаді. І для садівників прибирання та утилізація опалого листя виростає в проблему.

Адже до осені листя стає притулком багатьох шкідників і збудників хвороби. Тому вкрай бажано контролювати розподіл листя в межах садово-городньої ділянки.

Якщо ґрунт у саду утримується під задернінням, тобто вирощується злакова (газонна) трава, опале листя після дощів починає загнивати, пригнічуючи вузол кущіння цих рослин. Тому листя в суху погоду вигрібають і виносять за межі цього місця.

Ні в якому разі не потрібно їх спалювати. Адже при цьому половина, а то й більше спожитих деревами протягом весни-літа поживних речовин (азоту, фосфору, калію і мікроелементів) виноситься з листям і втрачається з кругообігу садово-городньої ділянки, тобто відбувається сильне погіршення її поживного режиму.

Компост – кращий прийом утилізації

Збираємо і розподіляємо листя. Для початку листя треба зібрати з газонів і галявин (1). Для цього підходять як звичайні, так і віялові граблі. Відмінно змітають листя з газонів різні мітли, як березові, так і жорсткі пластикові мітли, які зовсім не пошкоджують траву.

В останні три роки (після того як перестав тримати кроликів і закінчився перегній від їх відходів) я став серйозно займатися компостуванням листя, яке накопичується в саду. Але найбільш питому вагу становить листя від трьох горіхових дерев.

До речі, немає необхідності споруджувати спеціальну загороду – достатньо поставити з двох боків кілька листів старого шиферу і в кутку, що утворився, укладати листя.

Збирати й укладати (2) листя найкраще після дощу або рано вранці: воно в цей час добре зволожене, і не потребує додаткового поливання.

Укладаючи листя, бажано його злегка пересипати мінеральними добривами (3), а якщо їх немає – перегноєм (4). Закладка компостної купи була проведена на початку листопада прошлого року.

До осені цього року я мав прекрасний компост (5). Частину його з не зовсім розкладеним листям внесу під перекопування, а дрібний сипкий – залишу для внесення в лунки при посадці картоплі (6).

Володимир Давидов,
фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ