Компост з листя забезпечить урожай

listovoj kompost
Реклама

Компост – ідеальна підгодівля

В останні роки підживлюємо свій город в основному компостом із бур’янів та зібраного восени листя. Не знаю, наскільки він корисний, і чи правильно ми його готуємо? Це для нас важливо, оскільки інших добрив не передбачається.

М. І. ВОЗНЮК, Козелецький р-н Полтавської обл.

Подібним чином роблять зараз багато овочівників-аматорів: і зручно, і вигідно. Поряд з підживленням рослин необхідними елементами живлення, ви тим самим, покращуєте структуру ґрунту, допомагаєте вільно почувати себе в ньому дощовим черв’якам – активним помічникам рослин при їх вегетації.

Листовий перегній, до того ж, – прекрасний мульчуючий матеріал.

Не варто відкидати з рахунків і таку «дрібниця» при влаштуванні компостної купи, як порядок, що створюється на городі: адже всі рослинні відходи, осіннє листя, бур’яни вчасно прибираються у відведене місце і доводяться самою природою до корисної кондиції.

Конструкція для компосту

Для приготування листового компосту використовуються найпростіші конструкції. Роблять їх де-небудь подалі, як кажуть, від людських очей (наприклад, в кінці городу, за гілками кущів). Деякі просто забивають в землю 4 кілочка і натягують між ними металеву сітку, інші використовують для огорожі шифер або сплетені з гнучких прутів тини. Тут складені листя і бур’яни ущільнюються, періодично поливаються водою, по можливості з додаванням якого-небудь азотного добрива, зрідка присипаються землею.

І зовсім добре виходить, якщо купа хоча б раз під час свого «дозрівання» поливається гнойовою рідиною, а ще зрідка – настоями зброджених трав або деревної золи.

Чим наповнювати

У деяких країнах Європи в якості каталізатора при приготуванні компосту використовується гній коней та інших травоїдних тварин. У нас через його дорожнечу фахівці радять, дбаючи про якість майбутнього добрива, додавати в компостну купу відходи бобових культур, кропиви, живокосту, деревію і кульбаби.

Купу з зібраним листям і рослинними відходами рекомендується накрити плівкою, попередньо зробивши в ній кілька отворів, соломою або мішковиною і залишити дозрівати. Дуже важливо, щоб вміст цієї купи не пересихав. За необхідністю треба поливати її.

Зараз саме час для поповнення та створення компостних куп листя падає, кружляє…

Збираємо листя

Збирати його треба не тільки на дачній ділянці, але і в лісі, використовуючи віялові грабельки. За їх допомогою можна виконувати цю роботу і в сиру погоду, яка зараз не рідкість. А нам, до речі, така і потрібна, оскільки сире листя краще піддається розкладанню.

Цей процес швидше проходить і в подрібненому листі, перетворюючи його на перегній. Сприяє також прискоренню перегнивання і змішування листя з невеликою кількістю зеленої трави.

Опале листя, за свідченням фахівців, містить азот, калій, фосфор, тобто все те, чого потребують вегетуючі рослини. Але потрібно враховувати, що на мінеральний склад різних порід сильно впливають ґрунтово-кліматичні умови, а тому він, як правило, у них відрізняється. У зв’язку з цим рекомендується збирати і змішувати листя різних порід дерев і чагарників, в тому числі і плодових.

Компост або мульча

Однак успішно вирішуючи при цьому одну задачу, ми програємо в іншому – розкладаються ці листки, як і слід було очікувати, неодночасно: адже породи культур різні. Наприклад, листям берези, клена, глоду, горобини для цього достатньо року, а листя вічнозелених рослин і двох років недостатньо. Тому у молодому компості (навіть при виконанні всіх умов компостування) крім темного однорідного ґрунту нерідко можна виявити залишки листя, а іноді – навіть цілі листочки і дрібні гілочки. Нехай це вас не турбує: такий компост можна додати в ґрунт на ділянці або використовувати в якості мульчі.

Не слід класти в компостну купу дубове листя: воно й саме не гниє, і іншим не дає. А ось використовувати його сухим для укриття суниці, рослин, посаджених під зиму, – саме те! Навіть в сиру зиму під такою «ковдрою» їм буде комфортно.

Цінне добриво

Витриманий листовий перегній зазвичай являє собою темний розсипчастий ґрунт. Це цінне органічне добриво закладається восени у верхні шари грядок, а також використовується при посадці саджанців дерев і чагарників (його кладуть безпосередньо в посадкові ями).

Особливу цінність компост з листя представляє для піщаних і важких глинистих ґрунтів: при його планомірному внесенні змінюється структура грядок.

На піщаних ґрунтах компост збільшує вологоутримуючу здатність, на глинистих – сприяє створенню землі грудками, а значить, покращує аерацію і повітропроникність.

Подробнее про осеннюю обработку почвы, полив перекопку и внесение удобрений.

О разновидностях удобрений, правилах их внесения.

Хвороби не страшні

Деякі садівники, зібравши осіннє листя, поспішають його спалити, оскільки вважають, що воно для компосту не годиться: може, нібито, стати рознощиком збудників хвороб. Проте практика свідчить, що ці побоювання безпідставні. По-перше, за довгий час дозрівання компосту велика частина збудників хвороб гине, по-друге, – приготований компост використовується, як правило, на овочевих грядках, а овочі хворіють з інших причин, відмінних від садових бід.

Так що збирайте листки листяних культур. Вони вам допоможуть отримати якісний урожай.

Тетяна СКУРІДИНА,

м. Сєвєродонецьк.

Оставьте ответ