Календар виноградаря: червень. Видаляємо все зайве

Календарь виноградаря: июнь. Удаляем всё лишнее
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Пасинкування пагонів
  2. Червневий полив
  3. Підживлення лози
  4. Захист майбутнього врожаю
  5. Посадка винограду в червні

Червень – час інтенсивного росту винограду. В цей час лоза зацвітає і рясніє швидко зростаючими пагонами. Щоб вона порадувала рясним урожаєм, потрібно провести цілий комплекс заходів.

Пасинкування пагонів

На початку літа потрібно провести пасинкування пагонів і видалення зайвого листя. Це допоможе забезпечити хорошу освітлюваність і аерацію лози, значно збільшить врожайність і смакові якості ягід.

Якщо в кінці травня-на початку червня досить тепло, молоді пагони стрімко йдуть в ріст. Іноді за добу вони можуть подовжуватися до 15 см. У цей час потрібно видалити пасинки – пагони другого порядку, що ростуть з листових пазух. Цей процес починається в червні і триває протягом усього сезону.

Пасинки видаляти слід не повністю, а прищипувати над другим листом. Якщо зрізати їх біля основи, це призведе до проростання пазушних бруньок і до загущення куща згодом. Частину пасинка нерідко називають «сторожем вічка».

Перші два листа рекомендується залишати, так як вони допомагають постачати виноград пластичними речовинами. А наступні «працюють» на себе. Якщо у пасинка проростають свої пагони, їх теж необхідно прищипнути.

Якщо виноград підмерз взимку, потрібно видаляти менше пагонів. Частину залишити для отримання плодових стрілок. Якщо виявлено багато померзлих бруньок, пасинкування не проводиться взагалі.

Щоб активізувати ріст пагонів, треба прищипнути верхівки гілок на висоті 15-20 см. Це корисно робити на молодих кущах, яким не більше 4-6 років. Така процедура допоможе значно збільшити врожайність. Бажано зробити це раніше, не допускаючи занадто сильного розростання пагонів. Вони не тільки витягають соки з чагарнику, але і ранки після запізнілого пасинкування більше в діаметрі і гірше загоюються.

Безплідні пагони теж слід видаляти. Їх можна визначити за наявністю вусиків. Якщо з’явився вусик – над ним суцвіть вже не буде.

Щоб збільшити врожайність, корисно також обривати зайві суцвіття винограду. Особливо в перші роки плодоношення. Краще видаляти дрібні. Але якщо суцвіть занадто багато, то і частину великих. На одному молодому пагоні може сформуватися 1-4 грона. Якщо пагін зелений, рекомендується залишати тільки одну з них. На більш зрілому – 1-2. Особливо це відноситься до сортів, що формують великі грона.

Червневий полив

У першій декаді червня рекомендується провести полив винограднику. Він повинен бути рясним. Під молоді кущі досить вилити 2-3 відра води. Під зрілі – знадобиться більше.

Можна зробити лунки під кущем і лити воду в них. Але краще, якщо при посадці поруч з виноградом були вкопані під кутом труби. Тоді полив проводиться через них. Якщо ж труб немає, знадобиться стільки води, щоб земля була промочена на 40-50 см.

Головна помилка садівників-початківців – убогий полив, при якому ґрунт промокає тільки на 10-15 см. При цьому волога не досягає коренів, а верхній шар ґрунту ущільнюється і стає повітронепроникним.

Не рекомендується поливати виноград холодною водою. Це стрес для рослин. Бажано, щоб вода попередньо прогрілася на сонці в який-небудь великої ємкості.

Підживлення лози

На початку літа виноград рекомендується підживлювати. Добрива можна вносити одночасно з поливом. Основні мікроелементи, що необхідні винограду, – азот, фосфор і калій.

Для червневого підживлення добре підійдуть сечовина, калій і суперфосфат. У відрі води можна розчинити 10-15 г сечовини і 10-15 г калію. Суперфосфат рекомендується вносити безпосередньо в лунку перед поливом – у воді він не розчиняється. На один кущ знадобиться 30-40 г мікроелемента.

При виборі комплексних добрив, потрібно звернути увагу, щоб в їх складі не було хлору – виноград його погано переносить.

Можна використовувати багатокомпонентні добрива – Амофос, Нітрофоску, Флоровіт, Акварин, Кеміру та ін.

Відмінне підживлення для винограду – гній. У ньому є всі необхідні рослині мікроелементи. Крім того, гній покращує аерацію ґрунту. Потрібно 1 відро добрива залити 2 відрами води, настояти 10-12 днів, розбавити в 5-6 разів і полити кущі (1 відро на кущ).

Відмінне підживлення для винограду – 
деревна зола (200 г на кущ). У ній багато калію, який збільшує цукристість ягід, зміцнює коріння, сприяє хорошому фотосинтезу в листі. Також цей мікроелемент підвищує холодостійкість рослин.

Для кореневого підживлення можна прокопати навколо стовбура траншею глибиною 40-50 см і вилити/висипати добриво в неї.

Захист майбутнього врожаю

У другій декаді червня, коли починається формування ягід, рекомендується провести профілактичну обробку чагарників від таких недуг, як оїдіум (справжня борошниста роса) і мілдью (несправжня борошниста роса). Ці грибкові захворювання найчастіше розвиваються при достатку дощів. А також – якщо кущ погано розчищений.

Для профілактики захворювань рослини можна обробити такими препаратами, як Ридоміл, Ордан, Манеб, Танос (відповідно до інструкції).

Посадка винограду в червні

До кінця червня висаджують вегетуючі зелені саджанці. При їх покупці треба звернути увагу на коріння. Повинно бути не менше 4 корінців, товщина яких біля основи близько 2 мм. Приріст – добре визрілий, завдовжки не менше 20-25 см.

Посадкову яму потрібно викопати на глибину 25-30 см, добре полити приблизно за 2 тижні до посадки, щоб земля дала усадку. На відстані 40-50 см від ями бажано вкопати під кутом трубу для поливу. Там же можна закласти органічне наповнення. Виноград буде тягнутися до сприятливого для себе середовища.

Саджанець поглиблюють разом із земляною грудкою, присипають, злегка утрамбовують ґрунт і поливають. Поруч ставлять опорний кілочок, до якого по мірі росту будуть підв’язуватися пагони.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ