БДЖОЛИНА ДЕВ’ЯТИНА

Реклама

Бджолиною дев’ятиною називають в народі дев’ять жовтневих днів – з 2-го по 10-е. У цей відрізок порівняно теплих днів готували до довгої благополучної зимівлі бджіл, вважали саме час Зосиму Бджолиному Заступнику подбати про своїх підопічних. Втім, бджоли самі, не сподіваючись на втомлене жовтневе сонечко, вже давно льотки воском запечатали, залишивши лише маленькі лази для найбільш неспокійних. Нехай ще пополюють за нектаром, погріються на сонечку.     

На бджолину дев’ятину, почистивши і підправивши вулики, переносили їх в надійні, без щілин на даху і в стінах приміщення і через таку радість правили свято меду, за давнім звичаєм пригощали ним усіх добрих людей. Казали, що в ці дев’ять днів і жебрак ложку меду з’їсть. А гострі на язик додавали, що в дні бджолиної дев’ятини не те що взуттєві недоноски з медом з’їси, але й долото можна проковтнути.   

За народним повір’ям в ці дні траплялися особливо часті нездужання. І щоб слабкість і хвороби не звалили з ніг, рятувалися свіжим медом. Вранці на голодний шлунок «чайну ложку меду скуштувати і теплою водичкою його запити».

Ще в давні часи наші предки, будучи язичниками, шанували бджіл і думали, що їх невидимо оберігають добрі духи. Православна церква шанує двох чудотворців – Зосима Пустельника (2-го жовтня) і преподобного Саватія Бджоляника.

В. І. МИРОНЧЕНКО,

фольклорист.

м. Полтава.

Оставьте ответ