Сорти винограду, з якими легко

Сорта винограда, с которыми легко
Реклама

Читати російською мовою

Багато господарів хочуть придбати такий сорт винограду, в якому було б все відразу: і великі ягоди, і смачний, і урожайний, і морозостійкий, тобто неукривний, і щоб не потребував хімічних обробок. Але селекціонери ще не вивели такий сорт і в найближчому майбутньому його не передбачається.

Дуже багато з’являється новинок – 
за описами врожайні, стабільні, смачні, але майже всі вони повинні укриватися на зиму, постійно оброблятися хімічними препаратами, а деякі навіть щотижня. І чимало з таких новинок блиснули спочатку, як падаюча з неба зірка, і пропали з поля зору.

З цього випливає, що виноградарям, особливо початківцям, щоб потім не розчаруватися, спочатку треба купувати сорти, перевірені часом. А таких чимало.

Талісман (Кеша-1, Грандвосторг) – витримує до -25°С, росте відмінно і на арці, і на шпалері. Ягоди великі, смачні, довго зберігаються на кущах, купуючи мускатні нотки. Буває, що горошить, і деякі його за це не люблять. Хоча дарма – маленькі ягідки між величезними (їх буває зовсім небагато) дуже мило виглядають, а які вони смачненькі та ще й без кісточок! Ми його на зиму не вкриваємо і завжди з хорошим урожаєм.

Захват білий – шикарний урожайний сорт. Ягода велика, хрустка, смачна, гарної форми. Раніше ми всі суцвіття, що з’являлися на кущі, залишали, тому гроно і ягоди були скромненькими. Але ж недарма говориться, що у виноградарстві не можна скупитися. Не так відразу, а поступово привчилися дотримуватися правильного планування навантаження куща. Ми залишаємо по одному суцвіттю на пагін, та й пагонів чим менше, тим краще. І в результаті тепер величезні грона, чудові ягоди, навіть смак став набагато краще.

Захват ідеальний витримує до -26°С. У нас один кущ росте на дачі (там чорнозем), а другий на присадибній ділянці (на піщаному ґрунті). Дача знаходиться в «Сухій Балці» – умови спартанські: морози завжди перевищують оголошені, а кущ ріс без укриття на зиму, і що дивно: ягоди з дачного сорту завжди набагато смачніше тих, що ростуть в привілейованих умовах на присадибній ділянці. Неодноразово зазначалося, що виноград, що росте на чорноземі і отримує непогане загартування, завжди смачніше.

Добрим є і сорт Августин (-26°С), давно себе зарекомендував, як надійний, стабільно урожайний, смачний, з красивими ягодами і гронами.

Русвен (-26°С) з легким мускатним ароматом, завжди урожайний і дуже приємного смаку. Нещодавно читала в одній з газет, що сім’я, яка має досить великий виноградник, найулюбленішим вважає цей сорт через дуже смачні ягоди.

І таких неукривних сортів, урожайних і зі смачними ягодами, можна назвати багато: Блек Гранд (США), Вікторія, Грудневий, кишмиши Коринка руська, Запорізький, Унікальний, Юпітер (США), Деметра та інші, які здатні безболісно переносити морози в діапазоні -26-30°С.

Винні сорти тримаємо всі неукривні. Багато хто зараз виявляє великий інтерес до винного сорту Чорний донський – один з лідерів в цій групі, древній, навіть церковні служителі віддають перевагу вину з цього сорту.

Бурлінтон (Канада) – шикарний сорт, витримує до -32°С. Лакхеді Мезеш (Угорщина) – божественний ніжний мускат, невибагливий. Регент використовується для приготування високоякісних червоних густо-забарвлених вин, що мають приємний колір, плодові тони в смаку, нагадують французькі вина Рони.

Можна назвати ще ряд випробуваних у виноробстві сортів: Гурзуфський рожевий, Магарача, Цитронний Магарача, Веста, Красень, Ароматний, Вечірній і т. д.

Купуємо і новинки, але не з розбігу, а придивляючись, прислухаючись, враховуючи чужі помилки. Ось, наприклад, сорт Недоступна Василина. Фотографії його вражають, але знайти його важко. Нам у цьому допоміг відомий селекціонер-випробувач В. Н. Армат з Одеської області, виноградник якого налічує понад тисячу різних сортів. З подарованого ним живця Василини виростили вегетуючий саджанець, виділили йому гарне місце на ділянці, посадили і виростили відмінний кущ. Хоча на ринку зустрічається і чимало підробок.

Ще одна новинка – 887-супер селекції В. В. Загорулька. Характеристики вражають. Теж виростили з живця відмінний кущ, тепер будемо очікувати сигнальні грона. Непогані й інші новинки – Ластівка, Лорано, Ромбик, Джерельце, Армані та інші.

Наостанок хочу повернутися до вже названого вище неукривного сорту Грудневий. У нас з ним стався цікавий випадок. Одного разу випадково пакет з трьома саджанцями сорту Грудневий, призначений для зберігання до весни у погребі, залишився непоміченим і зимував на дачі в неопалюваній побутівці, де все позамерзало. Навесні ми з чоловіком виявили пакет і засмутилися, що загубили саджанці. Машинально поставила їх в ємкість з водою. А через час – на загальний подив – помітили, що бруньки пішли в ріст!

Висадили ці саджанці, ні на що не сподіваючись, а до осені отримали… три відмінних куща. Після цього переконалися, що морозостійкість Грудневого не менше -30°С, тобто вище заявленої в ампелографічній характеристиці. Деякі колеги скаржаться, що у них в погребі не виходить зберегти саджанці, а у нас на морозі сталося неймовірне.

При цьому Грудневий не потребує хімічних обробок, врожайність стабільна, ягоди темно-бузкового кольору, довгасті, м’ясисті та соковиті, довго зберігаються на кущах, не втрачаючи смакових якостей. І що приємно, їмо ми його і на Новий рік, і на Різдво, так добре він зберігається.

Л. С. ТАТАРОВА, виноградар.
м. Кропивницький.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ