Зимові турботи квітникарів. Спокій нам тільки сниться

Зимние заботы цветоводов. Покой нам только снится
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Підживлення квітучих і вічнозелених рослин
  2. Якщо рослини хворіють

Здавалося б, стільки справ перероблено, все з осені підготовлено для спокійної, комфортної зимівлі, але не виходить і в холодні дні сидіти, склавши руки. Взимку квітникарі не «спочивають на лаврах», роботи не зменшується. А якщо бути точніше, то вона стає більш копіткою, ніж в іншу пору року.

На початку зими в першу чергу потрібно приділити увагу рослинам, яких перенесли з вулиці в приміщення. Для адаптації їм необхідні особливі умови і, якщо не поспішити, рослини сповільнять свій розвиток, почнуть хворіти і навіть можуть загинути.

Першочергові наші дії: організація додаткового освітлення; зволоження повітря; вироблення розкладу поливу і підживлення квітучих і вічнозелених кімнатних рослин; проведення профілактики від хвороб і шкідників.

Найчастіше кімнатні рослини зимують на підвіконнях. Не можна допускати переохолодження рослин і протягів, потрібно утеплити всі вікна і заклеїти щілини. Якщо підвіконня холодне, під горщики можна підкласти килимки для утеплення, краще з гумових, губчастих матеріалів.

Підживлення квітучих і вічнозелених рослин

Кімнатні рослини в період спокою не потребують підживлення мінеральними добривами. Для їх успішної зимівлі потрібно припинити вносити підживлення вже в жовтні. Але багато популярних сьогодні тропічних рослин – декабрист, еухаріс – цвітуть саме в зимовий період. Бальзаміни, сенполії цвітуть практично цілий рік.

Для таких використовують добрива тривалої дії: в капсулах, гранулах, у формі паличок. Вони можуть живити рослину протягом 2-6 місяців. Набухаючи, добрива випускають поживні речовини в землю повільно, коріння рослин при цьому не страждає. Важливо розрахувати дозування, яке залежить від діаметра ємкості, де росте рослина.

Якщо рослини хворіють

Взимку, на жаль, хворіють всі – рослини не виняток. Бактерії та мікроскопічні гриби – головні джерела хвороб кімнатних рослин. Рознощиками служать комахи і, як не дивно, людина.

Починати боротьбу із захворюванням потрібно з комах-рознощиків.

Потрапляючи в рослину через пошкодження в стеблах, листках або в кореневій системі, хвороботворні бактерії успішно поширюються і розмножуються. Початок захворювання визначити не складно «на око»: в’януть, починають жовтіти і опадати листки. Складніше побачити загнивання коренів, але зміни надземної частини говорять про те, що підземна також страждає.

Поволі збудники хвороб – бактерії – «пробираються» в рослину, «переробляють» її повністю і вона гине.

Мікроскопічні гриби живуть у кожній рослині. Ведуть вони себе тихо до певного «сигналу» – ослаблення імунітету рослини. Що настає в зимовий, складний для кімнатних рослин, час. Грибкові захворювання проявляють себе некротичними плямами різної форми, смужками на нижніх листках. Іноді з’являється темна ажурна облямівка листя – крайовий некроз. Старе листя починає швидко опадати.

Якщо тільки помітили якісь ознаки захворювань і почали діяти, рослину можна врятувати. Виріжте пошкоджене листя і частини стебел, захоплюючи трохи і здорової тканини. Всі ріжучі інструменти треба обов’язково обробити спиртом.

Якщо вражена велика частина рослини, її краще викинути – вже не врятувати, а сусідні можна заразити.

Для лікування бактеріальних захворювань застосовують бактерицидні препарати. З грибковими захворюваннями кімнатних рослин успішно борються фунгіциди.

У зимовий період кімнатні рослини переживають ще одну величезну неприємність. Їх атакують кліщі, попелиці, щитівка, інші «недружні» комахи.

На пошкоджених, зневоднених листках люблять селитися кліщі – тут їм легше прокусити шкірку, щоб висмоктувати з рослини соки. Листя сигналізує про атаку – стає білястим і опадає.

Попелиці зазвичай розташовуються на непомітному нижньому боці листя, покриваючи його липким нальотом, де потім комфортно розвивається грибок. Від цього листочки скручуються, а верхні пагони деформуються.

Дрібні, дуже рухливі комахи трипси люблять селитися в квітках, на бруньках, на листках, що розвертаються. Пошкоджують молоді листочки, на дорослих же залишають своїми виділеннями точки і рисочки, які згодом «доводять» лист до загибелі.

Щитівки, особливо самки, вибирають на рослині зручне для себе місце проживання, надійно прикріплюючись до неї. Коричневий наліт на стовбурах і нижній частині листя говорить про їх присутність. Діють повільно, покриваючи листя, гілки липкою цукристою рідиною. Уповільнюють всі життєві процеси рослини, як вампіри, висмоктуючи сік з клітин.

Дрібні шкідники, які мешкають у ґрунті та на його поверхні, пошкоджують молоді корені, підземні пагони, висмоктують соки, доводячи рослину до загибелі.

Як боротися з цією армією далеко не нешкідливих загарбників рослин?

Добре діють прості домашні способи: настоянки часнику, пекучого червоного перцю, господарське мило. Помітивши шкідників, обмивайте листя і стебла рослин настоянками або мильним розчином. Квітникарі також користуються водним розчином деревного попелу. Літр попелу змішайте з літром теплої води, настоюйте один тиждень. Потрібно обробити не тільки рослину, але і поверхню ґрунту в горщику. Потім присипати ґрунт сухим попелом.

Якщо домашні засоби не допомагають, потрібно переходити до хімічних, які пропонують в спеціалізованих магазинах. Розчином цих препаратів досить поливати ґрунт у горщиках: активні речовини потрапляють в тканини рослин, а звідти поглинаються комахами.

Чим небезпечна людина для рослин? Як не дивно, але в дуже багатьох випадках ми самі заподіюємо шкоди своїм вихованцям. Іноді, не помічаючи цього, або не надаючи великого значення.

Мийте руки, коли торкаєтеся до кімнатних рослин: пересаджуєте, обрізаєте, промиваєте, обприскуєте їх. Одягайте рукавички. Це не зайве, адже наші руки можуть бути переносниками збудників всіляких захворювань рослин.

Обов’язково потрібно обробляти всі інструменти, якими користуємося, коли працюємо з кімнатними квітами.

І ще є такі дрібниці. Переставити горщик з квіткою подалі від холодного віконного скла, полити не кімнатною, а трохи підігрітою водою, акуратно зрізати пошкоджене листя або стебла і прибрати відразу сміття, яке зібралося на підвіконні, – дрібниці важливі.

Зима – випробування для рослин. Вони – живі організми, з вдячністю відгукуються на увагу і турботу, і з гіркотою переживають наші промахи, неправильне поводження з ними.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ