Жовтень. Відпочинок тільки сниться

Октябрь. Отдых только снится
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

На початку жовтня, поки ще стоїть добра погода і немає заморозків, варто запланувати посадку плодових дерев і кущів. Нові сорти дерев висаджуйте на постійне місце, враховуючи відстань між ними, щоб при розростанні гілки не заважали одна одній. Якщо запланували посадку будь-яких рослин на весну, то саме час підготувати під них ями для майбутньої посадки.

Однак, як показує досвід, – при осінній посадці дерева краще приживаються. Оскільки вкорінюються в прохолодний період і навіть взимку, при відлигах! А навесні, особливо на півдні країни, вони, по суті, без коренів, потрапляють під весняні суховії і вкорінюються складніше, повільно розвиваються в перший рік.

Якщо плануєте придбати саджанці нових рослин, то жовтень – найкращий для цього час. У розсадниках починаються активні продажі. Якщо залишити це до весни, то вибирати доведеться вже із залишків. Ви можете купити бажані саджанці восени, а висадити їх навесні. При покупці обмотайте корені мокрою тканиною, зверху плівкою. У такому вигляді вони можуть простояти до декількох днів.

Зберігають саджанці в прохолодних приміщеннях при температурі до 4°C. Також можна висадити в ємкість, наповнену піском або тирсою, і добре її зволожити. Якщо у вас немає приміщення і ємкостей для зберігання, то прикопайте саджанці на своїй ділянці. Із заходу на схід викопайте траншею до 40 см глибиною з відлогою південною стінкою. Викладіть в неї саджанці верхівками на південь, засипте коріння і стовбур землею. Рясно полийте. Коли почнуться заморозки, гілки, що залишилися, також слід засипати ґрунтом. Щоб гризуни не зіпсували саджанці, розкладіть по ділянці приманки.

Наводячи порядок на ділянці, зберіть все опале листя, складіть його в мішки і покладіть щільно під навіс або під плівку, щоб вони не намокли під дощем. У наступному році це листя можна буде використовувати на грядках для мульчування. Якщо не збираєтеся мульчувати ґрунт, то можете прибрати опале листя в компостну яму.

Якщо ділянка розташовується під нахилом, щоб дощі не змили верхній родючий шар ґрунту, необхідно викопати на ньому поперечні канавки. А ще краще – спорудити грядки за типом сходинок. Щоб захистити ґрунт від видування сильним вітром, на ділянках розташовують заслінки, зроблені з підручних засобів (пластика, фанери). Можна використовувати обрізані гілки дерев і стебла прибраних рослин, таких як соняшник, кукурудза та інші, просто розкидавши їх по ділянці.

До приходу сильних холодів потрібно вкрити квітники, суницю, молоді хвойні насадження, виноград. Також необхідно заготовити і укрити суміші ґрунтів під розсаду. Їх можна заготовити відразу в тих ємкостях, в яких вона буде рости. Якщо на вашій ділянці розташовані теплиці, то поміняйте в них ґрунт. Жовтень – 
саме час почати вирощувати зелень на своєму підвіконні.

До десятих чисел жовтня потрібно встигнути зібрати плоди пізніх сортів. До перших заморозків збирають урожай актинідії. Якщо до заморозків ви не встигли, то такі плоди потрібно відразу з’їсти або переробити, так як потрапивши під заморозок, довго лежати вони вже не будуть. Останньою можна зібрати айву, але з нею теж варто поспішити, так як сильно підморожені плоди не зберігаються.

Восени не варто проводити інтенсивну прополку і скопування в міжряддях смородини та малини. Це може принести шкоду чагарникам. Та й деревам така операція шкодить. Адже їх коренева система розташована близько до поверхні землі та при глибокому прополюванні їх легко можна пошкодити. Рослини стануть отримувати менше поживних речовин з ґрунту і будуть більше схильні до захворювань. Наприклад, при пошкодженні кореневої системи малини, вона легко може заразитися таким вірусним захворюванням, як «відьмина мітла». Як же боротися з бур’янами в ягідниках? Для цього можна мульчувати землю під ними або проводити поверхневу прополку ґрунту.

Щоб плодові кущі менше хворіли, в жовтні посипте під кожен з них по 2-3 склянки золи. Якщо ви помітили, що сад вражений паршею і різними листовими плямистостями, приготуйте розчин сечовини (на 1 відро води – 500 г сечовини) або аміачної селітри і обробіть ним всі дерева в період листопаду, опале листя і кола навколо стовбурів. Після чого опале листя можна скласти в компостну яму.

Під здоровими деревами листя слід залишити, так як воно служить хорошим укриттям для коренів і врятує їх взимку від замерзання. Так само в опалому листі зимує більшість корисних комах.

За літо в ловчих поясах збирається багато шкідників. Якщо ви ще їх не зняли, то в жовтні слід це зробити. Паперові спаліть, а зроблені з мішковини вимийте і збережіть до наступного року. Якщо початок осені був посушливим, то слід провести рясний полив ділянки.

Жовтень – найбільш підходящий місяць для обрізки ягідників. Якщо дерева ми обрізаємо на початку весни, то чагарники краще обрізати відразу ж після посадки, при цьому потрібно залишати кілька бруньок на пагонах. Малину обрізають до прикореневих бруньок, поставивши поруч орієнтир. Інші рослини обрізають до 30 см. Це дозволить вам вже наступного року зрозуміти, чи правильний у вас сорт.

На початку місяця, поки погода ще не зіпсувалася, рясно полийте всі дерева на ділянці, а наступного дня внесіть під них органічні та калій-фосфорні добрива. Не чекайте, поки похолодає, адже добрива повинні добре засвоїтися.

Більшість садівників по-старому восени повністю перекопують свої ділянки. Сучасні дослідження показали, що цього робити не варто. Перекопування землі веде до порушення верхнього шару ґрунту, вимивання з нього корисних речовин, бактерій і сприяє зростанню бур’яну. Якщо до кореневої системи потрапить багато повітря, то це зовсім може погубити рослини. Щоб зрозуміти, чи потрібно перекопувати землю саме на вашому городі, подивіться, який на ділянці ґрунт. Якщо ґрунт глинистий, то його потрібно обов’язково перекопати восени. А якщо земля легка і пухка, то досить обробити її плоскорізом Фокіна.

Роботу по обробці потрібно почати після того, як весь урожай буде зібраний, прибрані залишки рослинності та внесене підживлення. Для початку потрібно добре розпушити грядки плоскорізом, внести мульчу, щоб її шар був не менше 10 см, добре розрівняти її і ущільнити. Для цього підійде сіно або солома. За зиму в ній будуть рости і розмножуватися мікроорганізми, корисні для ґрунту. Так само це хороші умови для дощових черв’яків, які прекрасно розпушують ґрунт і забезпечують його поживними речовинами.

З настанням весни мульчу прибирати не треба. Її трохи розкривають лопатою, роблять яму і в неї висаджують розсаду і сіють насіння. Мульча також прекрасно зберігає вологу в ґрунті. Це дозволить вам скоротити частоту поливу. Після того, як сніг розтане, мульча буде ще довго утримувати талу воду. Під нею створюється свій мікроклімат, в якому скорочується час появи сходів і проростання насіння. По мірі перегнивання мульча послужить підживленням для рослин. Таким чином, мульчуючи ґрунт, ви заощадите багато сил і часу в догляді за вашою присадибною ділянкою.

У жовтні важливо підготувати плодові дерева до зими. Вона включає в себе обрізку, обробку, полив і побілку. Починати слід з обрізки. Обрізку дерев роблять на початку місяця, в сухий і теплий день, поки температура не опустилася нижче 10°C. При більш низькій температурі деревина стає ламкою і може потріскатися, що призведе до захворювання дерева, а можливо, і до його загибелі. Першими видаліть поламані, засохлі та хворі гілки, а також ті, ріст яких спрямований всередину крони. Слідкуйте, щоб на місці зрізу не задиралася кора, воно повинно бути гладким. Інакше там можуть початися грибкові захворювання. Щоб цього уникнути, після обрізання пагонів зачистіть місця зрізів і нанесіть на них садовий вар або пластилін. Потім уважно перевірте, чи не росте на гілках і стовбурах мох і лишайники, може, десь є відмерла кора. Все це слід видалити, так як в таких місцях можуть зимувати шкідники.

Перш ніж приступити до видалення непотрібних наростів, під деревом слід розстелити плівку або щільну тканину, щоб личинки шкідників не потрапили в ґрунт. Для чищення дерев скористайтеся металевою щіткою або шпателем. Після того як робота буде завершена, очищення з дерев потрібно спалити.

Для обробки дерев потрібно приготувати два розчини. Перший – в одному літрі води розвести 1 ч. ложку мідного купоросу. Ним потрібно обробити всі зрізи і місця чистки для того, щоб наявні на дереві ранки швидше затягнулися і дерево не захворіло. Потім готуємо садовий вар. Його потрібно нанести зверху мідного купоросу. Якщо під час огляду дерев ви помітили на них грибкові захворювання, то скористайтеся інсектицидами. Як правило, добре допомагає борна рідина. При борошнистій росі, парші, кокомікозі допоможе сечовина.

Ще один вид робіт, які потрібно обов’язково зробити в жовтні, – це побілити дерева. Побілка захистить від шкідливих комах і опіків від яскравого сонця з настанням весни. До побілки слід приступити відразу після обробки дерев. Побілка наноситься на всю частину стовбура від основи до нижніх гілок. У магазині можна придбати вже готовий розчин для побілки або приготувати його самому. Візьміть свіжогашене вапно або крейду (3 кг), казеїновий клей або ПВА (100 г), попередньо розведений водою мідний купорос (400 г). Все це необхідно змішати і розвести в 10 л води. Консистенція готового розчину повинна нагадувати сметану. Такий склад знезаразить кору дерев і не буде довгий час змиватися дощами.

Взимку гризуни можуть сильно попсувати дерева в саду. Щоб цього уникнути, прив’яжіть навколо нижньої частини стовбура ялинове гілля, направивши його голками вниз. Молоді деревця можна захистити за допомогою звичайних капронових колготок. Ними просто потрібно обернути дерево на висоту до пів метра.

Якщо погода в жовтні стоїть спекотна і без дощів, то до настання морозів ґрунт може пересохнути. Не варто цього допускати: потрібно добре полити землю на ділянці. Проводити «вологозарядку» потрібно правильно. Переконайтеся, що вода на 5°C тепліше, ніж повітря. На кожен метр пристовбурного кола слід вилити до 50 л води.

Молоді дерева, які не старше п’яти років, потрібно поливати навколо стовбура. А дерева, які старше п’яти років поливаються по периферії крони. Для того щоб вода не застоювалася і добре розподілялася в землі, напір води не повинен бути великим.

Ще один спосіб поливу – викопати лунку навколо дерева і наповнити її водою. Потім лунки потрібно присипати землею, щоб уникнути застою води під час відлиги. Який би спосіб вологозарядкового поливу ви не вибрали, по його закінченні замульчуйте ґрунт навколо дерева. Можете скористатися торфом, перегноєм, хвоєю або компостом. Але в разі, якщо на вашій ділянці високо розташовуються ґрунтові води або ґрунт дуже щільний, важкий, то восени полив краще не проводити.

У жовтні слід приділити чимало часу і чагарників. Огляньте їх, якщо помітили пошкоджені, хворі або просто зайві гілки, видаліть їх. На місця зрізів потрібно нанести садовий вар. У малини і ожини на зиму залишають тільки однорічні пагони, а всі інші видаляють. Якщо ви хочете підживити малину, то розкидайте під кущ приблизно відро гною. Потім її потрібно полити, гілки зв’язати і нагнути низько до землі, щоб взимку їх повністю покрив сніг. Зверху по можливості накриваємо ялиновим гіллям.

Кущі смородини і аґрусу підгортаємо на 10 см. Це захистить їх від промерзання. Вирізаємо прикореневі пагони і гілки, які загущують кущ. Добре було б підживити кущі смородини на зиму. Для цього буде достатньо під кожен кущ покласти по 1 ст. ложці суперфосфату. Коли буде танути сніг, добриво вбереться в ґрунт.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ