Фітофтора пасльонових: способи боротьби та профілактики

Софія Іванівна Дмитришина.
Реклама
Читати російською мовою

Зміст

    1. Легше попередити
    2. Стійкі сорти
    3. Засоби від фітофторозу
    4. Перевірені народні засоби

Фітофтороз може знищити понад 70% урожаю томатів чи картоплі, а при ранньому ураженні – весь урожай.

Грибки фітофтори стійкі до холоду, можуть роками зимувати у ґрунті. Тому не рекомендується саджати пасльонові на одному місці рік у рік. Але цього для профілактики хвороби замало. Фітофтора може вражати і передаватися через інші культурні рослини і бур’яни, довго знаходиться в ґрунті в сплячому стані. Крім цього, спори грибка можуть перезимувати на картоплі та вирушити у ґрунт під час її посадки.

Фітофтороз

Особливо активно розмножується грибок у вологу погоду. Пік його поширення зазвичай посідає середину літа. А в теплицях – на другу половину весни.

Розпізнати фітофтороз не складно. Він проявляється бурими плямами на листочках рослин та плодах, іноді на стеблах. Знизу на плямах можна побачити білясту галявину – спори грибка. Захворювання вражає листя нижнього ярусу, потім піднімається нагору.

Легше попередити

Насамперед, не можна висаджувати пасльонові на одному й тому місці. Не слід садити томати поруч із картоплею чи іншими представниками сімейства.

За 1,5-2 тижні до висадки у відкритий ґрунт розсаду томатів, баклажанів, фізалісу та інших пасльонових слід обробити 1%-вою бордоською сумішшю або ефективним фунгіцидом (наприклад, Консенто, Ридоміл Голд, Азофос тощо). Повторити процедуру потрібно через 2 тижні після висадки, обприскуючи як рослини, так й землю навколо них. Наступну обробку слід провести відразу після цвітіння. Якщо літо видалося дощовим, обробки рекомендується повторити 4-5 разів з інтервалом 8-10 днів. Останню – за 3 тижні до збирання врожаю.

Можна обприскати томати йодною водою – 10 мл йоду на 1 відро води. Повторити обробку 3-4 рази з інтервалом 5-6 днів.

Після проливних дощів можна обробити грядки зольним настоєм: 300 г золи просіяти, залити водою і прокип’ятити на слабкому вогні 30 хв, долити водою до 10 л і додати 50 мл рідкого мила. Рясно обприскати рослини та землю навколо них.

Підвищує стійкість до захворювань обробка рослин регуляторами росту. Наприклад, Епін, Оксигумат.

Покращують імунітет томатів фосфорно-калійні добрива.

Висаджувати пасльонові потрібно не густо і стежити, щоб вони не заростали бур’янами. Важлива хороша циркуляція повітря між рослинами та доступ сонячних променів.

Спори грибка погано переносять температуру вище 28°С, і навіть нижче 10-11°С. Тому теплиці можна іноді добре прогрівати, щоб знищити частину патогену (крім періоду цвітіння!).

Не можна допускати зайвої вологості в теплиці. Поливати пасльонові помірно, не потрапляючи на листочки.

Уражені рослини необхідно одразу ж видаляти.

Хорошою профілактикою фітофторозу є використання стійких до патогену сортів та гібридів.

Стійкі сорти

Томати: Маленький принц, Кардинал, Багата Хата, Анюта, Баловень судьби, Галант, Бетта, Гном, Метелиця, Японський стелющийся, Перцевидний.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Ці сорти більш стійкі до фітофторозу, але також потребують профілактичних заходів. Томатів, які взагалі не схильні до цього захворювання, не існує. Менше ймовірності захворіти на фітофтороз у ранньостиглих сортів, у яких термін дозрівання 80-90 днів.

Картопля: Чародей, Білосніжка, Ресурс, Невський, Ред Скарлет, Білоусовський, Удача.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Баклажани: Валентина, Алмаз, Антрацит F1, Казімір F1, Фабіна F1.

Фізаліс: Королек, Франше, Мармеладний, Ізюмчик, Рахат-Лукум.

Засоби від фітофторозу

Коли на рослинах вже з’явилися сліди фітофторозу, слід використовувати фунгіциди. Ефективно борються з фітофторою препарати, що містять мідь. Наприклад, Медекс. Добре зарекомендували себе фунгіциди Танос, Пеннкоцеб, Трайдес. Використовувати їх потрібно за інструкцією.

Для більшого ефекту препарати від фітофторозу рекомендується чергувати.

Остання обробка проводиться за 20-25 днів до збирання врожаю.
У пізніші терміни бажано віддати перевагу біопрепаратам. Наприклад, Фітоспорін-М. Для бажаного ефекту обприскувати рослини потрібно кожні 2 тижні. Після використання препарату плоди можна вживати вже через 3-4 дні.

Перевірені народні засоби

Добре допомагає впоратися з фітофторою часниковий настій, – ділиться досвідом городниця із Житомирської області С. І. Дмитришина. – Треба 1,5 склянки роздавленого пресом часнику, 2 г марганцівки та 2 ст. ложки рідкого мила розвести у відрі води. Добре перемішати, процідити та обприскати кущі. Я використовую лише свіжоприготовлений настій. На кожен кущик йде приблизно 100-150 мл. Повторювати обробку треба кожні 2-3 тижні. Якщо літо дощове, то можна частіше. Засіб допомагає не тільки для профілактики, а навіть коли вже з’явилися плями фітофтори. І допомагає непогано. Плоди чистенькі, здорові, а головне – без «хімії». Не страшно давати і дітям, і онукам.

Щоправда, у занедбаних випадках настій може не допомогти. Але до цього не обов’язково доводити. Краще розпочати обробку вже через 3-4 тижні після висадки розсади у ґрунт. Сусіди, у яких є корова, раз на тиждень обприскують помідори розчином із кислим молоком – на відро води – 1-1,5 л кислого молока. Можна й більше, шкоди не буде.

А ще томати треба «пасинкувати» – обламувати нижні гілочки, що ростуть біля землі.

Нерідко дачники-городники для профілактики фітофторозу використовують мідний дріт. Коли розсада зміцніє, дротом протикають стебло на висоті близько 4 см над землею. Вона насичує соки, що піднімаються нагору, іонами міді.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Коли на кущах вже сформувалися плоди, їх можна обприскати розчином солі – 1 склянку на 10 л води. Сольовий розчин утворює на них плівку, яка не дозволить проникнути грибку.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ