З поправкою на погоду

З поправкою на погоду
Реклама

Зміст

  1. Роботи у квітнику
  2. Роботи в саду
  3. Роботи в городі
  4. Роботи в ягіднику
  5. Сезонні роботи

Ну от і осінь прийшла! Завітала. Визолотила дерева, пройшлася по грядках в городах, навідалася в квітники, сади, виноградники, все окинула господарським оком: де внести необхідні корективи, що зробити для прискорення дозрівання тих чи інших культур, на що звернути увагу.

У вересні потрібно не забути пересадити багаторічники, згадати про цибулинні, закласти корисні грядки для весни.

В саду теж знайдеться робота. Не тільки зняти урожай, але і подбати про захист дерев у зимовий період. Бульбові рослини необхідно викопати і занести бульби в місце для зберігання.

Початок осені – основний термін для посадки цибулинних квітів, плодових дерев і чагарників. У другій половині вересня – на початку жовтня, коли температура повітря опуститься до 5°C і нижче, можна посадити озимий часник і дрібну (до 1 см в діаметрі) цибулю-сіянку під зиму.

В розсадники надходить свіжий посадковий матеріал одно – і дворічних саджанців плодових дерев і чагарників. Малину, смородину, аґрус зазвичай висаджують до початку жовтня. Посадку яблунь, груш, вишень і черешень краще завершити 15-20 жовтня.

Роботи у квітнику

Ще не пізно ділити і пересаджувати багаторічники, які цвіли навесні і влітку (півонія, ірис, гейхера, лілійник, примула, флокс, дельфініум, конвалія та ін.).

На початку місяця, після відмирання квітконоса, поділіть гнізда лілії, які необхідно пересаджувати на нове місце кожні 4-5 років. Ґрунт перед посадкою добре удобрити мінеральними добривами, перегнійної або листовою землею, перепрілим гноєм.

Цибулинні рослини, особливо, якщо вони хворіли, слід протруїти 30-40 хвилин в розчині фунгіциду і просушіть. Ґрунт перед посадкою перекопайте на штик лопати і заправте перегнійною землею, мінеральними добривами (15 г аміачної селітри, 40 г калійних і фосфорних добрив) і деревною золою (200 – 300 г на 1 кв. м).

Спочатку посадіть дрібноцибулинні рослини – крокуси, сцилли, мускарі, проліски, пушкінії та ін. В середині вересня-жовтні нарциси, тюльпани, гіацинти. До холодів вони повинні вкоренитися. Глибина посадки цибулини в середньому становить три її висоти.

Приберіть на зберігання бульби бегонії, кореневища канн, бульбоцибулини гладіолусів і монтбреції. Попередньо просушіть їх. При перших ознаках пошкодження морозом викопайте жоржини, обріжте стебла на 15-20 см вище бульби. Стебла у канни обріжте, але ґрунт з кореневища не струшуйте. Зберігайте її в такому вигляді всю зиму.

Роботи в саду

Якщо стоїть стійка гарна погода, не поспішайте з прибиранням зимових яблук. Чим пізніше ви знімите їх, тим краще вони будуть зберігатися.

Після збору плодів зніміть і спаліть ловчі пояси.

Наприкінці місяця перекопайте пристовбурні кола і підживіть дерева органікою, фосфорними і калійними добривами. Глибина перекопування у пристовбурних колах яблуні і груші на насінних підщепах – 10-20 см, кісточкових культур – 10 см. Поблизу стовбура копають не глибше 7-8 см. Пристовбурові кола яблуні на клонових підщепах, з поверхневим розміщенням коренів, перекопують на глибину 7-8 см. Лопату при цьому рекомендують ставити вздовж напрямку росту коренів. А ще краще працювати садовими вилами.

Грудки ґрунту не розбивайте. Глибиста поверхня краще затримує сніг, відповідно, більше накопичує вологи.

Роботи в городі

Для кращого зберігання і захисту картоплі від гризунів на підлогу в погребі підстеліть ялинове або соснове гілля, а зверху укрийте гірким полином. Оптимальна температура зберігання повинна бути 2-3°C тепла, відносна вологість повітря – близько 90%.

Слідом за картоплею починайте прибирати столовий буряк, моркву, кореневу селеру, пастернак та інші культури. Обріжте у них листя з черешками по саму голівку та, не підсушуючи, закладіть коренеплоди на зимове зберігання в ємкості, пересипаючи сухим річковим піском. Листя використовуйте для приготування компостів.

Продовжуйте догляд за пізньоспілими сортами капусти. Початок її прибирання – кінець місяця, зазвичай після одного – двох нічних заморозків. У старі часи цей день («капусник», народ рубав капусту) випадав на Воздвиження – 27 вересня.

Рекомендується у вересні закладати грядки з ефективними мікроорганізмами з допомогою Байкал ЕМ-1, ЕМ-Компосту.

Роботи в ягіднику

До початку місяця закінчуйте посадку суниці.

На малині, відразу ж після збору ягід виріжте всі старі пагони, не залишаючи пеньків. Чим раніше ви це зробите, тим краще. У другій половині вересня накопайте пасинків малини, якщо ви вирішили розширити плантацію.

На початку вересня ще можна висаджувати здерев’янілі живці смородини червоної і білої. А з середини місяця приступайте до розмноження чорної смородини.

наприкінці вересня відокремте від маточного куща горизонтальні відводки смородини та аґрусу.

Сезонні роботи

Підгорніть жоржини на висоту 20-25 см, щоб оберегти кореневу шийку від заморозків.

Якомога раніше у вересні посадіть нарциси, якщо не зробили цього у серпні.

Тюльпани і лілії садіть, коли температура ґрунту знизиться приблизно до 10°C (у цей час наполовину жовтіють берези).

Гіацинти садіть в останню чергу, починаючи з кінця вересня. Їх ще можна буде саджати до самого листопада.

З середини вересня починайте викопувати гладіолуси.

Намагайтеся хоча б раз на тиждень прибирати опале листя з газону, щоб трава під ним не випрівала.

В. ГОРЯЇНОВ,
агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ