Все встигнути до заморозків

Всё успеть до заморозков
Реклама

Читати російською мовою

Не чекаючи морозів, сміливо можна викопувати бегонії, пеларгонії, геліотропи, проте краще стежити за погодою: якщо ще тепло – цього робити не варто, а потрібно максимально відтягнути момент викопування, щоб рослина ще трохи підживилася, «пожирувала на зиму». В цьому випадку їх запасаючі органи формуються більш повноцінно. Бажано навіть трохи підгорнути рослини, захистивши їх від раптового похолодання.

Згодом, після підгортання обрізуються стебла гладіолусів, ацидантер, тигридій на висоті приблизно 10-
15 см, а їх бульбоцибулини викопуються і заносяться в приміщення для просушування. Коли вони досить обсохнуть, почистіть їх, промийте в розчині марганцівки, а потім розкладіть у один шар і сушіть.

Монтбреція також викопується, проте вона краще зимує з грудкою землі, як і канни, тому викопуючи ці рослини, слід занести їх в прохолодне приміщення або в льох разом з грудкою землі.

Ті багаторічники, які залишаються зимувати у відкритому ґрунті, теж повинні пройти обробку – передзимову обрізку. Тільки не виривайте їх руками, а користуйтеся інструментом: секатором або ножицями, щоб менше травмувати рослину. Все зрізане: листя, пагони, відмерлі квітконоси слід закласти в компост або спалити, а рослини замульчувати і утеплити на зиму. Особливо це стосується хост, астильб і роджерсій, бруньки відновлення яких можуть залишитися відкритими взимку. Щоб цього не сталося, краще підсипати шар компосту в пару сантиметрів. Відразу після обрізки землю краще не підсипати, а зробити це трохи пізніше, коли зрізи на рослинах висохнуть. Можна почекати пару тижнів, адже головне наше завдання – встигнути захистити рослину до серйозних холодів.

Приблизно в середині жовтня слід обрізати і укрити хризантеми та півонії. Іриси мало обрізати, їх бажано підрозпушити і за аналогією з хостою присипати шаром компосту і стежити, щоб волога не накопичувалася і рослина не замокала, а краще прикрити на зиму плівкою. Це ж стосується і лілій, що висаджуються в ґрунт в середині жовтня.

Зверніть увагу, що деякі рослини не люблять обрізку. Зокрема, не можна обрізати папороті, медунку, бадан, осоки. Вони повинні піти в зиму з листям, частина якого може навіть перезимувати!

У жовтні, як правило, після заморозків викопуються жоржини, їх бульби після просушування обертають газетою і зберігають в ящику з тирсою до весни в прохолодному місці. В цей же час найкраще розсаджувати цибулинні рослини: тюльпани, крокуси, нарциси, гіацинти, цибулини яких успішно перезимують і порадують вас ранньою весною.

Хвойники та інші рослини краще висаджувати на початку місяця, до заморозків, адже коренева система повинна прижитися. Активно використовуйте калійні добрива, зимостійкість рослин від їх застосування помітно підвищується.

Після заморозків слід укрити троянди і клематіси, підгорнувши їх сухою землею або перегноєм. Нагадую, що, обрізаючи клематіси, слід дотримуватися обережності, адже деякі сорти (Вітіцелла, Жакман) цвітуть на пагонах поточного року – їх обрізають, залишивши 2 вузла від поверхні ґрунту, а сорти Патенс і Флорида, навпаки, цвітуть на торішніх пагонах, через що обрізати їх сильно не рекомендується. Досить вирізати слабку поросль і трохи вкоротити здорові, сильні пагони. Після того як обрізка завершена – ліана укладається на землю і утеплюється листям. Щодо троянд, то після обрізки і видалення листя (перед підгортанням) землю біля них слід пролити розчином залізного купоросу (зазвичай 3%-вої концентрації).

Карликові троянди зовсім не обрізуються – у них видаляються тільки відцвілі суцвіття. Витким формам троянд потрібно зробити дерев’яний каркас, що фіксує їх під снігом і шаром утеплює листя. Також троянди добре приживаються саме в жовтні, тому, якщо ви вирішите поповнити свою колекцію – зробити це краще до заморозків, ретельно підготувавши ґрунт.

Такі рослини, як алісуми, дельфініуми, волошки, декоративний портулак (не плутати зі спорідненим бур’яном!), ерізіуми, космеї та інші, краще цвітуть, якщо їх насіння посіяти восени. Бажано на зиму скосити газон, тоді трава менше пріє і краще виглядає ранньою весною, а скошену траву з нього використовувати для мульчування багаторічників.

Восени можна заготовити ґрунт для весняної вигонки квітів і розсади, а самі рослини, призначені для вигонки, з парника або теплиці краще прибрати в льох або інше приміщення, де буде трохи вище нуля градусів. Цибулини тюльпанів для вигонки слід відбирати найбільш важкі та щільні.

Щодо кімнатних рослин, то в жовтні не забудьте занести їх з вулиці в будинок, коли запрацюють батареї і повітря стане більш сухим, збільште інтенсивність поливу, а субтропічні рослини: пальми, гранат, лимони, інжир краще відправити на зимівлю в прохолодне, добре освітлене приміщення.

Фуксії, гортензії, троянди, агапантуси потребують більш холодної зимівлі, ніж субтропічні, але приміщення, де вони будуть знаходитися, все ж не повинно промерзати. Поливати зимуючі рослини слід не частіше 1 разу на місяць, злегка змочуючи ґрунт. Цикламен любить прохолодну талу воду (можна використовувати розтоплений лід з холодильника або конденсат, зібраний з кондиціонера), а азалія – воду з доданою в неї лимонною кислотою, в розумних, звичайно, кількостях.

Рослини, які починають зацвітати, потрібно підживлювати калійними добривами, а якщо можна – досвічувати. З власного досвіду не раджу захоплюватися модними фітолампами – вони невиправдано дорогі та малопотужні. Тому підходять лише для карликових рослин, таких як пеларгонії і кактуси. Досить використовувати звичайну лампу денного світла (краще поставити в світильник одну з теплим жовтим світлом, а другу – з білим) або спіраль. Дешево і нітрохи не гірше.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ