Весняне щеплення. В оптимальні терміни

Весенняя прививка. В оптимальные сроки
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Підготовчі заходи
  2. Види весняного щеплення
  3. Копулірування
  4. В розщіп
  5. За кору
  6. Окулірування

Приступати до весняного щеплення можна з початком сокоруху. Зазвичай це відбувається в березні. Визначити початок руху соку можна за зламом гілочки дерева, до якого буде щепитися новий сорт. Якщо на ньому виступає крапелька соку, м’якоть сирувата, а тонкий шар під корою має зеленуватий відтінок, саме час зайнятися щепленням.

Першими рекомендується прищеплювати кісточкові культури – вишні, сливи, абрикоси. Багато садівників радять виконувати операцію ще до початку сокоруху, так як кісточкові схильні до камедетечі, що погіршує приживлюваність. Тому, якщо температура встановилася на позначці 9-10°С вдень і 0°С вночі, можна зайнятися оновленням цих культур.

Потім слід приділити увагу зернятковим – яблуням, грушам, аличі, винограду. Весняне щеплення може тривати до початку червня.

Підготовчі заходи

Щоб щеплення пройшло успішно, важливо заздалегідь до нього підготуватися. Інструменти повинні бути дуже чистими і гострими. В залежності від виду щеплення, можуть знадобитися ножі – кривий, копулірувальний або окулірувальний, а також – пила, секатор, прищіпне долото. Брудним або тупим інструментом можна пошкодити деревину і занести інфекцію. Це не тільки завадить зростанню, але може навіть призвести до загибелі дерева.

Також знадобиться садовий вар та целофанові стрічки для обмотування місця щеплення (можна використовувати харчову плівку, ізоляційну стрічку, спеціальну еластичну стрічку). Якісний садовий вар можна приготувати самому. Для цього потрібно розтопити на слабкому вогні, весь час помішуючи, 3 частини несолоного жиру – свинячого, баранячого або яловичого, і по 1 частині воску і каніфолі. До того, як суміш застигне, можна додати на 
1 кг вару одну подрібнену таблеточку Гетероауксину. Це прискорить процес загоєння.

А ось зрізані навесні живці зберігати не можна. Їх потрібно прищеплювати відразу.

Види весняного щеплення

У цей період можна робити щеплення в розщіп, за кору, окуліровкою, копуліруванням. Спосіб потрібно вибирати, перш за все, в залежності від діаметрів прищепи і підщепи. У розщепі рекомендується прищеплювати, якщо діаметр прищепи більше 5 см. Якщо діаметри значно відрізняються, рекомендується прищеплювати за кору.

Копулірування – найпростіший спосіб, який проводиться, коли діаметри підщепи і прищепи практично збігаються. Особливо він зручний для тонких гілок. Цей метод щеплення менше за інших залежить від сокоруху і може успішно виконуватися навіть садівниками-початківцями. Окулірування брунькою проводять, якщо живці заготовлені з осені.

Копулірування

Найкраще використовувати однорічні пагони, діаметр яких, як простий олівець. На прищепі має бути не менше 3 зрілих бруньок, чиста, без пошкоджень кора. Підщепа – здорове дерево не старше 10 років. У нього повинна бути розвинена коренева система, хороша адаптованість до місцевого клімату, а також – сумісність з прищепою.

Найкраще прищеплювати рослини одного виду. Але можна успішно використовувати різні культури, головне, щоб у них збігалися біоритми – в один час починався сокорух, наступав період спокою.

Щеплення буде успішним, якщо дерева генетично близькі. Наприклад, якщо на вишню прищепити черешню, на аличу – сливу. Не бажано, щоб на одному дереві росли ранні і пізні сорти. Добре в якості підщепи використовувати дикі і напівкарликові дерева.

Потрібно зробити косий зріз на підщепі і під таким же кутом – зріз на прищепі. З’єднати їх так, щоб збіглися камбіальні шари. Камбій – це тонкий шар клітин між корою і лубом. Саме клітини камбію мають властивість ділиться і рости. Чим точніше і щільніше будуть з’єднані камбіальні шари прищепи і підщепи, тим більше шансів на успіх.

Місце щеплення слід обмазати садовим варом і щільно обмотати целофановими стрічками. Якщо погода ще прохолодна, можна зверху покрити плівкою для створення парникового ефекту. Коли встановиться тепло, плівку потрібно зняти, щоб рослина не запотівала.

Покращене копулірування виконується подібним чином, тільки на зрізі прищепи та підщепи роблять невеликі надрізи глибиною 0,5-1 см – язички. З’єднують їх «валетом», поєднуючи камбіальні шари. Щільно фіксують стрічками.

В розщіп

На зрізі підщепи, з зовнішнього краю, потрібно зробити один або кілька вертикальних розщепів на глибину 4-5 см. Спочатку в них вставляють клини, щоб злегка розширити. Потім – 
клиноподібно зрізані підщепи. Клини акуратно виймають, а камбіальні шари підщепи і прищепи поєднують. Місце щеплення обробляють, як і в попередньому випадку.

За кору

Перевага цього методу – мінімальне пошкодження прищепи. Це сприяє швидкому загоєнню ранки.

Кору потрібно надрізати Т-подібно. Легенько відокремити її від лубу вздовж вертикального надрізу. Помістити під кору живець з довгим зрізом. Поєднати камбії і щільно зафіксувати місце щеплення. Якщо прищепа товста, можна відразу прищепити кілька живців. Коли приживуться, залишити найвдаліший.

Окулірування

Для щеплення краще брати бруньку з нижньої частини гілки з добре розвиненим вічком. Зрізати її потрібно разом з прилеглою до неї тканиною – 
щитком. Такий щиток повинен мати близько 3 см в довжину і 0,5 см товщини. У корі підщепи потрібно зробити Т-подібний розріз, як в попередньому випадку. Вставити в нього бруньку зі щитком. Притримуючи прищепу, щоб не змістилися камбіальні шари, щільно обмотати місце щеплення. Використовувати садовий вар при окуліруванні не обов’язково. Але якщо застосовувати, потрібно стежити, щоб він ні в якому разі не потрапив в розріз – буде перешкоджати зрощенню.

Щеплення потрібно виконувати в похмуру, але суху погоду. Якщо місце щеплення знаходиться з сонячної сторони крони, його бажано чимось притіняти.

Дізнатися, що щеплення пройшло успішно, можна за бруньками. Вони почнуть розпускатися і йти в зростання.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ