Тінистий сад

Тенистый сад
Реклама

Читати російською мовою

Після того, як посаджені потрібні плодові дерева та ягідники, в саду залишаються тінисті місця, які зазвичай вважаються непридатними для розміщення квітників. Але якщо вміло використовувати будь-який вільний шматочок землі, то можна створити незвичайний квітучий оазис навіть у затемненому куточку саду. І тоді кожна клумба, кожна куртинка заграють різними барвами і будуть виглядати краще за парадні квітники.

Але, перш ніж приступати до створення такого куточка відпочинку, потрібно підібрати відповідні для даної мети рослини. Їх сьогодні дуже багато. Зупинимося на найбільш поширених і відповідних для наших кліматичних умов і вирішення поставлених завдань.

 • Хедера. У народі – плющ звичайний. Рослина знаменита тіньовитривалістю та швидко розростається по периметру. Її пагони виростають до 35 м. Листові пластини можуть бути овальними, трипалими або мати контури серця.
 • Ломикамінь. Якщо ваша альпійська гірка розташована в тіні, то ця рослина якнайкраще підійде для її оформлення. Ломикамінь невимогливий до ґрунту, добре росте в затінених місцях і особливо ефективний в декоруванні кам’янистих ділянок.
 • Очитки – одні з найбільш тіньовитривалих рослин. Невибагливі, мальовничі килимки очитків, квітучих великими жовтими шапками, перетворять затінену зону на вишуканий квітник або пишний бордюр.
 • Бересклет стійкий до загазованості, росте в тіні дерев та парканів. Особливий інтерес представляють повзучі види: бересклет карликовий і бересклет Коопмана. Ці рослини практично не мають стовбурів, зате у них в достатку велика кількість тонких, лежачих або, що злегка піднімаються, стебел, густо покритих численними вічнозеленими листовими пластинами ланцетоподібної форми. Стебла, при зіткненні з землею, легко вкорінюються і формують при цьому висхідні пагони.

Якщо таких «повзунів» регулярно підживлювати добривами і прополювати бур’яни, то можна створити в саду густі темно-зелені килими, що перевершують за красою багато інших живих покривів.

 • Хоста – королева тіні. Віддає перевагу рости в тіні, при цьому добре розростаючись. Головна прикраса хости – її різнокольорове, незвичайної форми листя. Воно може бути плямистим, смугастим, сизо-блакитним, палевим, салатовим. Хоста прекрасно виглядає в сусідстві з такими ж тіньовитривалими рослинами, як бадан, віола, примула, астильба.
 • Гейхера невибаглива та непогано росте в тіні. Під час цвітіння рослини виглядають особливо привабливо через велику кількість тонких квітконосів, посипаних, як бісером, численними дрібними квітками кремового відтінку.

На відкритих сонячних ділянках у багатьох сортів може обгоряти листя і рослини потребуватимуть додаткового поливу. Якщо потрібно підкреслити красу строкатого листя гейхери, то видаляють квітконоси.

 • Молюцелла – ірландський дзвоник. Екзотичний вид квітки та нестандартність відтінку служать цікавим фоном для звичайних садових квітів. Молюцелла може прекрасно рости в тінистих куточках саду і радувати довгим цвітінням (майже 2 місяці). Зазвичай квітка не пахне, але якщо доторкнутися пальцями приквітка, черешка і особливо стебла, то відчувається приємний, свіжий, легкий, цитрусовий аромат.
 • Мімулюс (губастик) на прямому сонці може обгоряти, тому для нього вибирають місце з частковим притіненням. Його квітки, що нагадують орхідеї, урізноманітнюють присадибну клумбу, зроблять композицію більш теплою та гармонійною.
 • Левкой (матіола). Ця рослина любить світло, але добре себе почуває і в частковій півтіні. Головне – забезпечити їй хороший догляд. Це здоровий та поживний ґрунт, регулярний полив, додаткове підживлення. Левкої мають різноманітне забарвлення: біле, рожеве, фіолетове, жовте, до того ж вони дуже ароматні.

Висаджувати їх краще поблизу зони відпочинку, щоб, сидячи ввечері за чашкою чаю, вдихати чарівний аромат цих чарівних квітів.

 • Язичник зубчастий. Хто одного разу побачив цю рослину, той неодмінно захоче завести її у своєму саду. Вважається одною з найяскравіших та виразних квіткових культур, які ростуть в тіні. Листові пластини нагадують трикутне різьблене серце і мають різну колірну гаму: темно-зеленого, зеленувато-фіолетового, червоно-коричневого кольору. Язичкові квітки – кошики можуть бути жовтими, золотисто-жовтими, помаранчевими. Язичник прекрасно виглядає в квітнику, так як добре помітний на тлі інших рослин (виростає до 1 м).
 • Лобелія. При виборі ділянки для посадки квітки віддайте перевагу тому місцю, де, принаймні, більшу частину дня вона буде перебувати в частковій тіні. Також захистіть її від попадання прямих сонячних променів.

Мереживо ніжних квіток лобелії, чимось схоже на незабудки або дрібні фіалки, чудово окреслить бордюр або клумбу. Масове цвітіння настає в другій половині червня і триває до самих заморозків.

 • Кохія вінична. Це незвичайна сильнорозгалужена рослина до осені змінює колір листя з яскраво-зеленого до червоного. За допомогою стрижки кохії можна надати будь-яку форму. Добре поєднується з мереживом лобелії та зеленими дзвониками молюцелли. Квітка дуже невибаглива та може рости в півтіні. Кохія вінична – 
фаворит в оформленні квітника біля будинку, тераси або зони відпочинку.
 • Агератум Хоустона (довгоквітка). Він некапризний й відрізняється хорошою тіньовитривалістю. Для оформлення клумби зі вставкою блакитного кольору підійде саме ця квітка через тривалість термінів цвітіння, до того ж він зберігає декоративність до пізньої осені. Акуратні кущі одного розміру формують ошатний пухнастий килим.
 • Мукденія (кленолистник). Є популярною прикрасою для палісадників завдяки красивому листю, що нагадує лист далекосхідного клена. Спочатку листові пластини інтенсивно зеленого кольору, влітку на них з’являється червона облямівка, а до осені набувають багряного відтінку. Мукденія полюбляє легку півтінь та погано переносить посуху.
 • Діхондра – універсальна рослина, яка росте на сонячних ділянках, в півтіні та навіть в тіні. Особливо ефектна діхондра у якості ґрунтопокривної рослини в поєднанні з іншими сланкими видами і природним каменем.
 • Дзвоник. При озелененні садових ділянок знайдіть місце для романтичних квітів – дзвоників. Його види, середній та великоквітковий, прекрасно ростуть навіть в тіні під деревами, де іншим квітам не вистачає світла. Дуже добре виглядають на клумбі в стилі кантрі, альпійських гірках, рокарії і рабатках.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ