Способи прискорити зростання розсади

Способи прискорити зростання розсади
Підсвічування сходів 
світлодіодними прожекторами
Реклама

Багато господарів садять розсаду раніше, а потім замислюються: а чи треба його прискорювати – зростання розсади? Виростуть дорослі кущі за два місяці – куди ти їх подінеш? Де у тебе опалювальна теплиця для цієї краси? Або ти все це по квартирі розіпхаєш? Знову ж таки, без досвічування все загнеться! Так що непросте це питання – 
ранні помідорчики. Навіть для п’яти кущів – непросте.

Але якщо вже з розміщенням гігантської розсади проблем немає, і опалення в теплиці справне, або живете ближче до півдня, де теплиця навесні сама розігрівається від сонця і опалення потрібне лише на екстрений випадок, то навпаки – питання одне: як прискорити зростання розсади?

Тут думки відразу про надлишок вологи і живлення. Гною накласти, компостів різних, мінералки, добре поливати – і все попре втричі швидше! Ой, братці, зараз у мене це викликає посмішку. Не попре! Живлення в моєму списку – четверте за ефектом. Узагальнив і підсумував два останні роки: багато чого ж я не знав!

  1. Об’єм ґрунту. Можете не вірити, але швидкість росту і розвитку прямо конгруентна швидкості, з якою коріння освоює новий об’єм ґрунту. Новий! Особливо у томатів.

Я перевірив: у 300-мілілітрових горщиках і касетах, як не годуй, розсада через два місяці витягнута, і навіть не цвіте. А у 5-літровому горщику двомісячні кущі – дорослі й з першими плодами з тенісний м’ячик. Так що перші 5-6 кущів для травневого врожаю треба відразу, тижневими проростками, садити в п’ятилітровки.

  1. Досвічування. Нормальне світло для молодих рослин – травневе сонце. У густій тіні та в похмурий день – у 60 разів темніше. На підвіконні з боку кімнати – у 120 разів. І ви знаєте, як моторошно тягнеться квола розсада до вікна від такої темені. А в кімнаті тепло, зростання прискорене – це ще більше підсилює витягування.

Щоб дати травневе сонячне світло, в півметрі над кущами треба включити світлодіодні прожектори потужністю 50 Вт, що висять через 40 см одне від одного. Вони повинні горіти по 14 годин на добу. Можна не включати тільки в години яскравого сонця на південному вікні. Ось тільки тоді рослини не будуть тягнутися і бліднути, і фотосинтез буде такий, що зростання прискориться вдвічі.

Але і це не все. Можна прискорити на 10-12 днів і закладення суцвіть. Для цього потрібно додати червоне світло – кілька червоних світлодіодів до кожного білого прожектора. Або взяти прожектори теплого білого світла. Питання, чи треба прискорювати цвітіння, відкрите. Але спосіб є.

  1. Тепло. Швидкість всіх біохімічних реакцій залежить від тепла. Тепліше на 10°С – реакція вдвічі швидше. Але у випадку з рослинами це стосується і вершків, і корінців. Нагрів повітря на 10°С – нагрій так само і ґрунт, інакше користі не буде! А оскільки зростання вершка залежить від зростання корінця, то тепло ґрунту важливіше за тепло повітря.

А у нас що? Повітря в теплиці вдень – 
до 45°С, а в ґрунті – все ще 10°С! Ось ці 10°С і визначають швидкість росту і розвитку рослини.

  1. Живлення/волога. Приймемо, що крапельний полив і мульча прекрасно тримають ґрунт вологим. А ось з живленням все куди цікавіше, ніж ми звикли думати! Підживлення – маса варіантів, але, мабуть, це тема вже наступної окремої публікації.

Микола КУРДЮМОВ.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ