Сисні шкідники городу

Зачахла рослина гарбуза
Зачахла рослина гарбуза
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Попелиця
  2. Павутинний кліщ
  3. Трипс

Радість від соковитої весняної зелені з нами активно поділяють і всюдисущі шкідники і хвороби, які можуть істотно зіпсувати приємніше враження від буйного зростання улюблених городніх культур, звівши всі наші сили нанівець. Тому крім агротехнічних заходів, потрібно бути напоготові, і в разі появи цих нежданих «гостей» дати їм відсіч. Згадаємо про шкідників, які найбільш часто з’являються у весняний період, і арсенал боротьби з ними.

Попелиця

Ця дрібна комаха вражає рослини в фазі їх початку активного росту (зрозуміло, весняна зелень – саме те для зголоднілих колоній попелиці!), оскільки товсті задерев’янілі частини рослин її хоботок проколоти не в змозі. Різні види попелиць висмоктують соки і можуть облюбувати, практично будь-який вид рослин.

Деякі овочівники відносяться до попелиці як до не дуже небезпечного шкідника. Абсолютно даремно! Мало того, що ця «дрібниця» розміром близько 2-3 мм активно висмоктує весь сік з рослин, так ще й призводить до повного засихання молоденьких паростків.

До того ж шкідник розмножується з неймовірною швидкістю. Одна безкрила самка дає життя 20 «партіям» своїх діточок. Для розселення по окрузі у комах з’являються крила, і вони розлітаються в різні боки. Якщо рослина, на якій вони жили до розселення, була з будь-яким вірусним захворюванням, попелиця «нагородить» ним всі інші рослинні об’єкти, на яких вони оселилися.

Лист гарбуза, заселений колонією попелиці
Лист гарбуза, заселений колонією попелиці

В якості профілактики рослини можна посадити близько грядок календулу: крім різкого запаху, вона ще й приваблює на город сонечок, які харчуються попелицею.

Треба сказати, що народні засоби від попелиці мало дієві та годяться лише в якості попередження від її появи. Та й обробляти такими настоями треба кожні 4-6 днів.

Якщо ви проґавили появу перших особин попелиці та вона розмножилася, то в цьому випадку допоможе тільки обприскування інсектицидами, типу Іскри, Інта-віра, Біотліна, Іскри-Біо, Фітоверма, Танрека. Вони ефективні від попелиці та білокрилки та інших дрібних сисних комах.

Зрозуміло, отрутами користуватися в період цвітіння рослин і збору врожаю не можна.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Павутинний кліщ

Це ще один сисний дуже дрібний червонувато-зелений шкідник, якого неозброєним поглядом можна і не виявити. У спеку і сухість він непогано живе і на відкритих місцях, але більшу перевагу віддає парникам, теплицям, оранжереям і просто підвіконням.

Якщо на огіркових паростках з’явилася тонесенька павутинка, то знайте, у вас на грядці ненажерливий гість. Незабаром на листі з’являться маленькі точки-проколи, потім листя почне жовтіти і сохнути. Це «попрацював» павутинний кліщ.

Перед висадкою розсади або насіння в парник або теплицю ретельно вимийте всі внутрішні поверхні водою з миючим засобом, потім обприскайте всю площу розчином препарату Неорон (10 мл 
на 8 л води) або Аполло (2 мл на 
5 л води). Обприскувати треба всі поверхні самої споруди, огорожі грядок і сам ґрунт. Ці заходи проводять, якщо в попередній сезон були помічені сліди діяльності цієї мікроскопічної комахи.

Надалі треба уважно стежити за станом рослин і при першій же появі шкідника відразу ж братися за обробку. При цьому необхідно виключити з підживлення азот, залишаючи кальцієву селітру, сульфат калію або монокалійфосфат.

Вибираючи препарат, необхідно враховувати швидке звикання кліща до них. Якщо шкідник з’явився в парниках або теплицях, обробки треба проводити кожні 5 днів, щоб знищити особин, що знову зродилися. Якщо необхідно обробити огіркові посадки перед самим початком плодоношення, то можна використовувати препарат Біокіл (емульсія), у нього термін очікування до збору врожаю 3 дні, але комахи швидко до нього звикають.

Трипс

Доповнює наш сьогоднішній рейтинг сисних весняних шкідників трипс. Ця малесенька світло-жовта або трохи коричнева комаха (розміром менше 1 мм) з довгеньким тілом і вузенькими крилами з бахромою. Без докорів сумління і личинки, і дорослі трипси пошкоджують всі частини рослин родини пасльонових, гарбузових, лілійних, баштанних та інших овочевих культур. До того ж у них дуже міцний імунітет до зовнішніх впливів, так що знищувати їх дуже важко.

До наявних, так би мовити, доморощених тютюнового і чорноволосистого видів трипса в кінці 80-х років минулого століття додався західний квітковий (каліфорнійський) трипс, який був завезений з потоком імпорту квітів і овочів. До нас він потрапив вже повністю несприйнятливим до більшості інсектицидів. Він прекрасно адаптувався до нових умов і вже пошкоджує більше 250 видів рослин. До того ж він є переносником вірусних захворювань овочів – огіркової мозаїки і бронзовості томатів.

Навесні (травень) в теплицях і парниках потрібно розвісити клейові пастки синього кольору. Саме на такий колір летять трипси. Всі рослинні залишки повинні негайно віддалятися від місць вирощування овочів. Навколо парника і теплиці повинні бути знищені всі бур’яни (на них з весни харчуються ці шкідники) і не варто там висаджувати квіткові рослини.

В якості профілактики обробляти рослини хімічними препаратами безглуздо. Трипси гинуть тільки при прямому контакті з препаратом або при харчуванні на оброблених рослинах. З практики відомо, що хороший результат дає бакова суміш з розрахунку на 10 л води: Фітоверм (20 мл) + Командор (5 мл) + Ліпосам (8 мл). Повторити обробку треба через тиждень.

Пам’ятайте, що трипси в основному селяться на нижній частині листя. Тому обробляти рослини потрібно особливо ретельно з нижньої сторони.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,

біолог, агроном.

Фото автора.

Купуйте наш спецвипуск «Защита огорода от вредителей и болезней», в якому його автор – біолог, агроном і давній консультант тижневика «Хазяїн» Денис Терентьєв – в календарній формі (помісячно) розповідає, як захистити ваш город від полчищ шкідників і хвороб.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ