Шкідливі личинки в розсаді овочей

Шкідливі личинки в розсаді овочей
Реклама

Багато хто, напевно, бачив дрібних білих черв’яків в грибах?
Але деколи з ними доводиться зустрічатися і поза грибного сезону –
навесні, під час вирощування розсади овочевих культур?
Що це таке і як їм протистояти?

О. Г. ЄФИМЕНКО,
м. Ізюм Харківської обл.

Шановна Олено Григорівно! Дорослі сціариди, або грибні комарики, – дрібні, до 2 мм завдовжки, мошки, які в’ються над горщиками з рослинами. Шкоди розсаді вони не завдають. А ось їх личинки, ті, що активно псують гриби, відмінно себе почувають у перезволоженому, багатому органікою ґрунті і володіють відмінним апетитом. Оселяються такі ненажерливі «дітки» у коренях рослин. Вони підгризають дрібні корінці, і, якщо комах занадто багато, розсада може загинути.

Як правило, в будинок сціариди потрапляють з недоброякісним ґрунтом, а потім знаходять собі ситні затишні містечка в горщиках з квітами і ящиках з розсадою. Самки відкладають яйця у вологий ґрунт, а через кілька днів на світ вже з’являються дрібні напівпрозорі, з прозорим кишечником чорноголові личинки.

Якщо уважно спостерігати за рослинами, експансію комах можна перервати в самому зародку, відловивши дорослих комах за допомогою пилососа або отруївши фумігатором. Але якщо ситуація вже вийшла з-під контролю, доведеться діяти комплексно, обробляючи всі рослини.

Давно помічено, що дорослу мошкару приваблюють липкі стрічки-пастки від мух і навіть гель від мурах. Якщо смужки з нанесеним препаратом розкласти між стаканчиками з розсадою, можна обійтися без обробок інсектицидами. Звичайно, результат не помітите відразу.

Інша справа, коли чисельність личинок у ґрунті велика і від шкідників потрібно позбутися якомога швидше. Тут варто вдатися до досвіду колекціонерів фіалок (вони досить часто стикаються з нашестями грибних комариків, тому виробили свою стратегію захисту). Так, непоганий ефект дає двократний, з тижневою перервою, ретельний полив ґрунту препаратом Актара, який розводять водою з розрахунку 4 г на 2 л. Витрата складає 20-50 мл робочого розчину на одну рослину. Зрозуміло, що працювати доведеться в захисних рукавичках і респіраторі, використовувати спеціальний (не харчовий) посуд, не підпускаючи близько дітей і домашніх тварин. Готовий розчин зберігають не більше 1 доби.

Якщо дозволяють кошти, можна використовувати палички від шкідників або Фуфанон. Останній, до речі, стане в нагоді і на ділянці: він допоможе захистити рослини від комплексу різних шкідників. Непогані результати дає використання ґрунтових інсектицидів Грім-2, Мухоїд, Почин і інші. Тільки треба враховувати, що їх специфічний запах досить неприємний. Підходить також крейда Машенька, яку в невеликій кількості дрібно кришать на поверхню землі і злегка її розпушують.

Відомо, що яйця і личинки сціарид не переносять сухості, тому нерідко зустрічаються поради підсушувати поверхневий шар ґрунту. Цей прийом досить ефективний, хоча застосовувати його треба обережно. Адже для рослини подібне випробування може стати фатальним, особливо якщо йдеться про сходи, які недавно з’явилися, яким для росту і нормального розвитку потрібна волога.

Якщо сціариди докучають великим кімнатним рослинам, то у них цілком можна замінити верхній шар ґрунту (1,5-2 см) великим прокип’яченим піском. Після поливу він швидко підсихає, і в такій «пустелі» місцевого масштабу шкідники не приживуться, а коріння рослини буде отримувати достатньо води з розташованих нижче шарів ґрунту.

Втім, всі зазначені заходи можуть і не знадобитися, якщо готовий ґрунт, придбаний в садовому центрі, перш ніж використовувати, прожарити в духовці або мікрохвильовій печі. Можна замість цієї процедури 2-3 рази проморозити ґрунт, коли стовпчик термометра впаде до -20°С, періодично піднімаючи ємкості в тепле приміщення і розморожуючи. Подібні обробки не витримає жоден грибний комарик, як і деякі інші шкідники кімнатних рослин.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ