Що таке самоплідність?

Что такое самоплодность?
Реклама

Читати російською мовою

Дуже часто в описах
сортів плодових рослин
вказується такий параметр,
як самоплідність.
Що це таке, я лише можу здогадуватися,
тому що в літературі
докладно це не пояснюється.
М. В. ЛАКАМОВ,
м. Бровари Київської обл.

Шановний Миколо Вікторовичу! У природі набагато частіше зустрічаються культури самобезплідні. Це означає, що для появи зав’язі і потім розвитку плоду на маточку однієї рослини повинен потрапити пилок іншої рослини того ж виду. Тобто саму себе вона не запилить. У природних умовах це не викликає зазвичай проблем, оскільки різні рослини походять з різного насіння. А ось в культурі все навпаки – один сорт являє собою не що інше, як вегетативно розмножену одну і ту ж рослину. Виходить, що в генетичному плані це одне і те ж дерево. Тому для запилення йому потрібен пилок з іншого дерева, яким буде сіянець-дичка або щеплення іншого сорту.

Але існують і рослини, що володіють властивістю самоплідності, тобто їм досить пилку зі своїх власних квіток. В цьому випадку врожай гарантовано стабільний, нехай і не завжди дуже великий. Так, у ряду плодових дерев, наприклад кісточкових, відбувається приблизно 50% запліднення квіток.

Строго кажучи, сам факт самоплідності непостійний. Один і той же сорт може бути самоплідним довгий час, а потім при будь-яких погодних катаклізмах він втрачає свою властивість повністю або частково. Буває, що один і той же сорт, заявлений як самоплідний, в різних кліматичних зонах не показує цю властивість. А іноді навіть у різні роки то він самоплідний, то ні.

Існують ще сорти з частковою самоплідністю, коли запліднюються тільки 10-15% квіток. В цьому випадку отримувати високі врожаї допомагають рослини-запилювачі.

Виходячи з цього, можна сказати: якщо ви посадили в своєму саду дерева і чагарники заради отримання врожаю, а не тільки для красивого цвітіння, то складайте план посадок так, щоб у всіх рослин, які ростуть в саду, були запилювачі, квітучі в одні й ті ж терміни. Тоді й урожай у вас буде щорічно великий.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ