Садовий вар: особливості застосування

Садовый вар: особенности применения
Реклама

Читати російською мовою

Його використовують як для обробок чистих зрізів, так і ран, забруднених патогенними мікроорганізмами. Садовим варом обробляють зрізи після санітарної та формуючої обрізки дерев і чагарників, обробляють зламані гілки, спили, місця розломів скелетних гілок і стовбурів. Також застосовують його при щепленнях, при обробці морозобоїн, сонячних опіків, ділянок кори і деревини, пошкоджених зайцями і комахами, різних ран і тріщин на корі та деревині, в тому числі запущених і інфікованих різними грибками, бактеріями і т. д.

Слід зазначити, що сам садовий вар не має бактерицидної дії, тому ним замазують ранові поверхні тільки після ретельної зачистки ураженої ділянки до здорової деревини і обробки 5%-вим розчином мідного купоросу або 10%-вим залізного купоросу.

Садовий вар утворює щільну плівку, яка запобігає потраплянню в рану хвороботворних мікроорганізмів, захищає пошкоджені тканини від окислення і зайвого випаровування води, зберігає від висихання живі тканини камбію, що залишилися на поверхні рани, кори і поверхневого шару деревини. А в зимовий час ще й попереджає підмерзання пошкодженої ділянки деревини.

Таким чином, вчасно обробивши уражену поверхню, можна зберегти здоров’я дерева або куща, захистити його від ураження трутовиком, чорним раком, церкоспорозом, продовжити його життя і період плодоношення.

Класичний садовий вар готують на основі каніфолі, воску і жиру. Каніфоль надає вару липкості, жир – м’якості і еластичності, що попереджає розтріскування замазки, віск – стійкості до атмосферних опадів і підвищує зчіплюваність з поверхнею. Але на даний час такий класичний склад садового вару зустрічається вкрай рідко, перераховані натуральні складові вару часто замінюють їх синтетичними аналогами.

Існують теплорідкі та холоднорідкі вари. Теплорідкі – більш тверді, перед вживанням їх треба досить довго розминати руками, щоб вони розм’якшилися під впливом тепла рук. Холоднорідкі вари пластичні і в холодному стані. Для підтримки пластичності в них додають спирт. Вони більш універсальні та підходять для застосування як в теплу, так і в холодну пору року.

На даний час випускаються різні марки садових варів, такі як Живиця, Садовий бальзам Voks, Благосад, Захисник та ін. У їх рецептуру входять різноманітні стимулюючі, бактерицидні і фунгіцидні добавки (наприклад, соснова смола, петролатум, прополіс, ланолін та ін.). Такий садовий вар виконує не тільки захисну функцію, але і має ранозагоювальний ефект, сприяє активізації обмінних процесів і швидкому одужанню рослини.

Садовий вар наносять тонким шаром (приблизно 1 мм) на свіжі або свіжооброблені та підсушені ранові поверхні. Робити це краще за допомогою дерев’яної лопатки або пластмасового шпателя. Інструмент перед застосуванням обов’язково ретельно миють і дезінфікують.

Якщо рана занадто велика, то замазку наносять поступово, даючи їй час висохнути. Іноді при занадто великих зрізах для запобігання ран від загнивання доцільніше використовувати замість вару масляну фарбу на основі натуральної оліфи. При закладенні глибоких ран рекомендується додавати в розм’якшений вар наповнювач (крейда або доломіт в співвідношенні 1:1).

При спеці не слід застосовувати садовий вар на основі продуктів нафтопереробки (оліфа, нігрол, солідол, вазелін, автол), так як він може викликати опік кори.

При цьому в прохолодну пору року для обробки інфікованих ран рекомендується застосовувати садовий вар на основі нігрола.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ