Ростимо ріпчасту цибулю-гігант

Растим репчатый лук-гигант
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Існує багато сортів-гігантів ріпчастої цибулі. Таких, як Блонд, Кенді, Альбіон, Глобо, Сьєра Бланка і багато інших. Але який рік незмінним лідером за розміром цибулин у мене є сорт Ексібішен, про який і хочу розповісти читачам «Хазяїна».

Відразу обмовлюся – легких шляхів не шукайте. Щоб за один рік виростити рекордно великі цибулини, доведеться приділити їм трохи уваги. І почнемо ми з вирощування їх на розсаду. Так як цибуля в перші пару місяців розвивається дуже повільно і просто кинути насіння в ґрунт – це марна трата часу і сил на догляд за сходами на грядці. А додамо сюди ще захист від голодних ґрунтових шкідників. Так і зовсім важко стане його вберегти. У розсадних ємкостях ніжні петельки цибулі будуть завжди на виду, захищені від шкідників і забезпечені оптимальними умовами для швидкого проростання і розвитку.

У ящики та інші ємкості сіємо цибулю (робити це можна весь квітень!) і вже через 10-12 днів ви побачите перші сходи. Деякі прискорюють цей процес шляхом застосування стимуляторів. Добре для цих цілей підходить Епін. А ось на ґрунті для розсади економити не варто. Він повинен бути доброї якості, з додаванням до звичайної землі торфоперегнійного компосту.

Так само вкрай важливий оптимальний світловий режим. Якщо вікна, на яких ви вирощуєте розсаду, знаходяться не на сонячній стороні, то необхідно організувати підсвічування. Або ж в сонячний день просто виносьте розсаду на світло або виставляйте під плівку. Якщо ніч тепла, то її можна залишити і ночувати під плівкою, не заносячи в кімнату.

При поливі вода не повинна застоюватися на дні розсадної ємкості. Для цього заздалегідь необхідно подбати про дренажні отвори. Так само зверніть увагу на обсяг ємкості для розсади. Вона повинна бути не менше 15-
20 см глибиною.

При посадці обробленого в стимуляторі Епін насіння в ящику з ґрунтом на відстані 5 см одна від одної робимо борозенки глибиною приблизно 
1 см. Далі через кожні 3 см одне від одного розкладаємо підготовлене насіння цибулі. Зверху засипаємо борозенки ґрунтом шаром в 1 см і добре поливаємо з пульверизатора (щоб не вимити насіння). Вода ущільнить ґрунт і це збільшить шанси того, що все насіння скине насіннєві оболонки.

Ще один секрет отримання добрих сходів цибулі криється в окропі. Якщо насіння було посіяне сухим, то після посіву необхідно полити ґрунт окропом (температура 60-80°C). Верхній шар ґрунту захищає насіння і тому гаряча вода йому не страшна. А ось схожість у нього від цього збільшиться. І ґрунт від шкідників заодно таким чином протравите.

Після того, як насіння проросло і з’явилися перші сходи, ємкості з розсадою потрібно прибрати в прохолодне місце. Це потрібно для того, щоб сходи цибулі не витягувалися. На цьому етапі тепло може негативно позначитися на цибулі, а ось холод їй не страшний.

Щоб отримати особливо велику цибулю, при пересадці розсади з ємкості у відкритий ґрунт її необхідно садити на грядки на відстані 20-25 см одна від одної. Якщо розмір головок цибулі неважливий, а ви хочете отримати якомога більше врожаю з одиниці площі, тоді розсаду потрібно садити трохи щільніше одна до одної. Головки цибулі будуть менше, але кількість врожаю в перерахунку на квадратний метр збільшиться.

Слід лише зазначити, що цибуля Ексібішен, як і багато інших великоплідних сортів, має один недолік – 
довго не зберігається. Навіть якщо зберігати її при температурі 4°C, то вона буде радувати вас тільки до Нового року. Тому і не вирощуйте її занадто багато, хоча надлишок можна реалізувати на ринку.

Олександр ВЕРБА, фермер.
м. Краматорськ Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ