Посів однорічників під зиму

Посев однолетников под зиму
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Які квіти можна сіяти восени
  2. Підготовка насіння і землі
  3. Особливості осіннього посіву
  4. Весняний догляд

В кінці жовтня, коли закінчені роботи в саду і на городі, можна неспішно зайнятися клумбою. Однорічники, посіяні під зиму, порадують цвітінням на 2-3 тижні раніше. До того ж з насіння, що пройшло природну стратифікацію, виростають міцні рослини, стійкі до поворотних заморозків і хвороб.

І це не всі переваги осіннього посіву однорічників. У цей період можна використовувати насіння, у якого закінчується термін придатності. Таким чином і посівний матеріал не доведеться викидати, а в разі, якщо посіви пропадуть, буде можливість повторити спробу навесні.

Які квіти можна сіяти восени

Восени найчастіше висівають однорічники. Багаторічні культури не потребують поспіху. Єдиний позитивний момент при підзимовому посіві багаторічників – природна стратифікація. Паростки виходять сильними і здоровими. Тому, якщо закінчується термін насіння або хочеться раніше отримати розсаду, багаторічні квіти теж можна сіяти восени.

З однорічників під зиму висівають: однорічні айстри, петунію, чорнобривці, алісум морський, мак, годецію, календулу, ромашку садову, іберіс, космею, волошки, ешольцію каліфорнійську, гіпсофілу, гейхеру, дельфініум, люпин, тирлич, лаванду, примулу, дзвіночок карпатський, тютюн запашний.

Можна висівати й інші холодостійкі однорічні культури з коротким періодом розвитку.

Підготовка насіння і землі

При підзимовому посіві насіння не можна замочувати, а також пророщувати. Щоб уникнути появи передчасних сходів, які загинуть від морозів. Сіяти потрібно в суху погоду і посіви не поливати.

Треба використовувати на 25-50% більше насіння, ніж навесні, так як частина його не витримає зимових холодів.

Ділянку бажано підготувати завчасно. Відро землі накопати і поставити в тепле місце. У разі передчасних заморозків її можна використовувати для присипання борозен з насінням.

Місце бажано вибрати на височині, де не застоюється вода, відкрите для сонця і захищене від вітру. Слід уважно ознайомитися з властивостями квітів, що висіваються. Якщо вони легко переносять пересаджування, можна посіяти їх в зручному місці, потім пересадити. Сорти, які погано переносять пересаджування – сіяти відразу на постійне місце.

Ділянку для майбутньої грядки треба зачистити від бур’янів і перекопати. Під перекопування внести добрива. Для підзимових посівів використовують фосфорно-калійні добрива без азоту або з його мінімальною кількістю. Азот може простимулювати передчасне проростання насіння. Гранульованих добрив потрібно 15-20 г на 1 кв. м. Для добрива ділянки підійде і органіка – перепрілий гній, перегній, зрілий компост – 3-4 відра на 1 кв. м.

Бажано удобрити квітник завчасно – за 2-3 тижні до посіву. Добрива встигнуть зволожитися і змішатися з ґрунтом. При необхідності можна провести олужнення землі. Особливо це важливо на важких глинистих ґрунтах. При підвищеній кислотності ґрунту рослини погано засвоюють необхідні для росту мікроелементи. Тому погано розвиваються і цвітуть. Якщо кислотність дуже висока – гинуть. Виняток становлять: азалія, конвалії, фіалка триколірна, жовтці, верес, гортензія, люпин, деякі гібриди лілій.

Визначити кислотність ґрунту можна за допомогою спеціальних тест-смужок. Або звернути увагу на бур’яни, які ростуть на ділянці. Про підвищену кислотність свідчить достаток мати-й-мачухи, хвоща польового, різних видів щавлю і мохів, м’яти.

Якщо запланований посів квітів, які полюбляють нейтральні ґрунти, можна провести олужнення ділянки доломітовим борошном – 400-500 г на 1 кв. м під перекопування. До того ж доломітове борошно робить ґрунт більш пухким і збагачує його мікроелементами.

Хороший засіб для олужнення і збагачення ґрунту поживними речовинами – деревна зола. В її складі близько 30 мікроелементів. Використовують 2-3 склянки на 1 кв. м. Особливо люблять золу такі квіти, як фуксія, герань, цикламен.

Особливості осіннього посіву

Дуже важливо вибрати правильний час для підзимового посіву квітів. Його потрібно провести за 2-3 тижні до стійких холодів, щоб насіння не встигло прорости і загинути від морозів.

Зазвичай це період з кінця жовтня до середини листопада. Якщо осінь видалася тепла, можна сіяти і пізніше. Температура повітря при цьому повинна бути від 0 до 4°С.

Насіння потрібно використовувати в 1,5-2 рази більше, ніж при весняному посіві. Частина з нього може пропасти від морозів.

Глибина борозен повинна бути близько 2 см. Для дрібного насіння – 1-1,5 см, для найбільшого – близько 3 см. Насіння присипають шаром землі, товщиною 1,5-2 см. Потім накривають мульчуючим матеріалом – опалим листям, ялиновим гіллям або іншою органікою. Мульча буде берегти посіви від морозу і затримувати воду після відлиги.

Весняний догляд

Коли зійде сніг, треба зняти мульчу і накрити посіви плівкою, щоб паростки проклюнулися швидше. Коли вони з’являться, плівку зняти. Якщо посіви довго не з’являються або занадто рідкісні, потрібно засіяти порожні ділянки насінням цієї культури.

Паростки від підзимового посіву міцні, стійкі до температурних перепадів, рідше уражаються шкідниками і недугами. Догляд за ними такий же, як і за квітами, посіяними навесні.

Землю на квітнику потрібно розпушувати, своєчасно видаляючи бур’яни. Поливу ранні сходи зазвичай не потребують. Але якщо весна видалася посушливою, їх слід поливати так само, як і культури, посіяні навесні.

Якщо з осені квітник добре удобрений, навесні рослини можна не підживлювати. На бідних ґрунтах за 2-3 тижні до цвітіння бажано використовувати комплексні добрива, що містять азот, фосфор і калій. А можна підживлювати квіти поетапно. Спочатку добривом, що містить азот. Наприклад, аміачною селітрою. Потім фосфорно-калійними – суперфосфатом, Нітрофоскою і т. п.

Наталя ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ