Посадка картоплі під зиму

Посадка картофеля под зиму
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Переваги осінньої посадки
  2. Недоліки та ризики
  3. Які вибрати сорти
  4. Особливості посадки під зиму
  5. Догляд за озимою картоплею

Отримати раніше молоду картоплю – бажання будь-якого городника. Для цього можна використовувати кілька методів: висаджувати ранні сорти, використовувати теплі грядки або теплиці, а можна посадити картоплю під зиму. У цього методу є як переваги, так і недоліки.

Переваги осінньої посадки

Картопля, посаджена під зиму, отримує достатню кількість вологи. Це особливо важливо в місцевостях, для яких характерна посуха. Коренеплоди встигають вирости до настання спеки.

Підзимова посадка рятує від фітофтори. Це дає можливість отримати врожай при підвищеній вологості, особливо в низинах, де застоюється вода.

Також урожай формується до масового розмноження колорадських жуків. Тому посаджена під зиму картопля не потребує обробки від хвороб і шкідників. Найчастіше досить механічного знищення колорадських жуків. Або можна обмежиться одноразовим обприскуванням біопрепаратом.

При посадці картоплі під зиму не доводиться залежати від затяжних весняних дощів, які нерідко заважають посадити рано. Доводиться чекати, поки земля хоч трохи підсохне, щоб овоч не загнив.

У посадженої з осені картоплі розвивається потужна коренева система, яка може забезпечити поживними речовинами більшу кількість коренеплодів. Бадилля такої картоплі дещо краще переносить поворотні заморозки і перепади температури. Але все ж від морозів озиму картоплю так само, як і посаджену навесні, слід накривати спанбондом, мульчею або підгортати.

Недоліки та ризики

Основний ризик для озимої картоплі – сильне промерзання землі, від якого коренеплоди можуть загинути. Але через зміни клімату це стає все менш імовірним.

Великою загрозою для картоплі є вовчки і гризуни, які в холодну пору року активно шукають їжу. Тому рекомендується відразу подбати про захист насаджень від голодних шкідників.

Часто підзимова посадка стає трудомісткою через ущільнену після дощів землю. Непросто буде і паросткам картоплі пробитися навесні через щільний шар ґрунту. Але зате паростки, які пройшли всі випробування, будуть надзвичайно міцними і здоровими.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Які вибрати сорти

Для підзимової посадки можна використовувати ранні та середньоранні сорти картоплі. Перші навесні швидко йдуть в ріст і дають дуже ранній урожай. Але якщо посеред зими буде відлига, можуть прорости і загинути від морозів. Наприклад, сорти Невський, Снігур, Фермер, Удача, Браво та ін.

Середньоранні сорти дозрівають дещо пізніше, але зате немає ризику несвоєчасних сходів. Середньоранні сорти, придатні для підзимового посіву: Кріпиш, Маргарита, Лазурит, Ред Скарлет і т. д.

Для підзимової посадки потрібно відбирати великі картоплини, вагою 100-150 г. Вони повинні бути абсолютно здоровими, без гнилі та пошкоджень. Не рекомендується брати посадковий матеріал з кущів, у яких бадилля уражене фітофторою.

Особливості посадки під зиму

Ділянку для озимої картоплі потрібно вибрати і підготувати заздалегідь. Кращі попередники для картоплі – зернові культури, бобові, гарбузові, капуста, кукурудза, огірки, салати, цибуля, буряк. Не рекомендується садити її після пасльонових. Навіть сусідство з цими культурами небажане.

Найкраще садити картоплю на ділянці, яка знаходиться на височині, де навесні не буде застоюватися вода. Добре, якщо поруч розташований паркан або кущі, які будуть захищати насадження. Оптимальний ґрунт для озимої картоплі супіщаний. Також можна отримати хороші врожаї на піщаному і суглинку. Якщо земля важка глиниста, рекомендується посадка на піднесених грядках. Так можна уникнути застою води і надмірного ущільнення ґрунту.

Під зиму коренеплід треба садити за 1-2 тижні до стійких холодів. Основний показник – підморожений вранці ґрунт, який до обіду відтає.

Перед посадкою картоплю слід потримати кілька днів на сонці або в добре освітленому приміщенні, щоб вона позеленіла. Бульби наповняться соланіном, який буде відлякувати шкідників.

Для посилення результату позеленілі бульби можна опустити на 30 хвилин в розчин Фундазолу – 15 г на 10 л води. Після цього вийняти, злегка обсушити і можна висаджувати. Таким чином картопля буде захищена від грибкових захворювань.

Ґрунт бажано підготувати завчасно. Можна зайнятися цим, поки картопля насичується ультрафіолетом. Землю треба удобрити під перекопування перепрілим компостом (1-2 відра на 1 кв. м) і деревною золою (1-2 склянки на 1 кв. м). Можна додати 40-50 г суперфосфату на 1 кв. м. Гній використовувати не рекомендується.

Схема посадки картоплі під зиму – 70х30 см. Глибина – близько 10-15 см. Насадження бажано замульчувати органікою – торфом, опалим листям, соломою тощо. Це допоможе захистити землю від промерзання при малій кількості снігу. Зверху можна покласти ялинове гілля. Воно відіб’є у гризунів бажання добиратися до бульб, а також затримає сніг.

Кількість посадкового матеріалу слід збільшити на 10-20%, враховуючи ризики.

Якщо тепло затримається надовго і картопля проросте, можна акуратно зняти мульчу і скосити пагони. Бульби злегка підгорнути, а зверху покласти мульчуючий шар. Навесні вони знову дадуть сходи.

Догляд за озимою картоплею

Коли прийде весна, мульчу треба зняти. Щоб прискорити зростання картоплі, над грядками рекомендується зробити дротяні дуги і натягнути на них плівку. Можна викласти гілки і розташувати укриття над ними. Так буде створений парниковий ефект. Коли встановиться тепла погода, плівку зняти. Грядки підгорнути. Це допоможе захистити картоплю від поворотних заморозків і сформувати добрі бульби. Рекомендується провести 2 підгортання з інтервалом в два тижні.

Подальший догляд полягає в регулярному видаленні бур’янів і розпушуванні ґрунту.

Наталя ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ