Поганий урожай малини

Плохой урожай малины
Реклама

Читати російською мовою

Посадили новомодні сорти малини:
Джоан Джей, Хімбо Топ, Міраж, Ранкова роса і ще кілька,
назви яких вже і не згадаємо.
Однак урожай вони дали навіть менший,
ніж наша стара малина,
яка росла на ділянці ще з часів молодості нашої бабусі.
Може, цим сортам потрібен якийсь особливий догляд?
Михайло ЯКОВИНА,
м. Київ.

Те, що ви розширили асортимент малиннику новими сортами, безсумнівно повинно забезпечити якісний урожай (сучасні сорти більш великоплідні) і розширити конвеєр малини завдяки різним термінам її дозрівання. Однак заяви з приводу більшої врожайності нових сортів далеко не завжди справедливі.

Є дуже багато старих сортів малини, які не поступаються новим. Крім того, ряд нових сортів (як, втім, і старих) вимагає інтенсивного догляду з регулярним поливом, підживленням, підв’язкою. Особливо це стосується великоплідних сортів, таких як згаданий Міраж. При відсутності догляду вони сильно зменшують приріст, дають поодинокі ягоди і взагалі швидко гинуть. Тоді як старі дикі зарості малини можуть плодоносити хоч і дрібними ягідками, зате практично без догляду.

Словом, хороші сучасні сорти малини, звичайно, забезпечують заділ на майбутній урожай, але помилково думати, що, посадивши новий сорт, ви будете до старості забезпечені урожаєм ароматної малини, не доклавши до цього зусиль.

Перш за все слід пам’ятати, що в перші два роки після посадки саджанця малини вона освоює нові ґрунтові горизонти і їй особливо потрібна увага. У цей період розростається коренева система, формуються пагони, які забезпечать урожай в майбутній рік. Тому урожай на перший і на другий рік посадки буває невеликим, але повноцінний догляд за малиною в поточному сезоні – запорука її урожаю на наступні роки. І судити про сорти після дворічного вирощування було б великою помилкою (у вас випадком чи не пару років лише вони ростуть?).

Важлива складова високих врожаїв малини – 
підтримка оптимальної вологості ґрунту. Більшість коренів у неї розташовані на глибині 10-20 см. Тому навіть короткочасне пересихання ґрунту веде до затримки розвитку і послаблює малиновий кущ. В результаті ягоди дрібнішають, стають сухими. Пагони ростуть тонкими і слабкими, тому кількість ягід на такому пагоні в наступному сезоні скоротиться з 30-35 штук до одного десятка і навіть менше. Для збереження вологи у ґрунті слід застосовувати мульчування і, зрозуміло, поливати регулярно в суху погоду. А в ідеалі – зробити крапельний полив, який значно спростить роботу.

Наступне важливе правило догляду за малинником – простір для зростання плодоносних пагонів. У більшості малина росте густо, ряди постійно розширюються, і пагонам не вистачає світла і живлення для врожаю. Тому ягоди дозрівають лише на кінцях пагонів, а повинні по всій їх довжині. Оптимальним рішенням буде підтримка ширини рядів малини в 30-35 см. Всі пагони, що виходять за межі цього вузького ряду, слід або виполювати, або відкидати в шкілку на розмноження.

Ще один варіант підвищити врожайність малинника в кілька разів – вирощувати її на шпалері. Це дозволяє рівномірно розподілити пагони, забезпечивши оптимальне їх освітлення. А якщо не хочете підв’язувати малину, то віддавайте перевагу штамбовим сортам, таким як: Таруса, Кріпиш, Казка, Галактика – 
вони мають міцні пагони, які не вилягають. Тому їх часто ще називають в рекламних цілях «дерево-малина».

При закладенні малинника слід приділити увагу його удобренню.

Підготував Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ