Папайя – динне дерево

Папайя - дынное дерево
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Це цікаво
  2. Корисна і лікувальна
  3. Готуємо насіння
  4. Вирощування
  5. Розмножуємо живцюванням
  6. Шкідники і хвороби

Папайя – динне дерево, не є звичною кімнатною рослиною, як, наприклад, товстянка або декабрист – вона дає плоди з тонким сунично-динним смаком і ніжним ароматом.

Ця їстівна рослина бере свій початок в Мексиці та Південній Америці, але тепер її можна знайти в будь-якій тропічній країні світу, де вона стала важливим джерелом їжі. Папайю ще називають хлібним деревом, тому що при запіканні вона видає аромат хліба. Провідною країною з вирощування папайї є Індія.

Це цікаво

Корінні жителі Мексики використовують листки динного дерева як мило, оскільки в них знаходиться високий вміст сапонінів (миючих засобів), що дозволяють відпирати будь-який бруд.

Сама ж рослина дуже красива. Має широке, немов лопаті, листя до 70 см в діаметрі і м’ясистий стовбур. Квітки, поступово розвиваючись, перетворюються на великі плоди бурштиново-жовтого забарвлення масою від 0,5 до 9 кг (в залежності від сорту). Папайя є швидкорослою рослиною, її стовбур не дерев’яніє, як у звичайних дерев – і вже до 4-5 років вона досягає висоти 5-6 м. Плодоносить через 10-12 місяців. По мірі зростання рослини нижнє листя жовтіє і опадає.

Існує кілька різновидів динного дерева, але це не має значення для вирощування в приміщенні. Для отримання плодів папайї потрібно жіноче і чоловіче дерево. Чоловіче – запилює, а жіноче – дає плоди. Коли папайя зацвіте, ви дізнаєтеся, чи є ваша рослина чоловічою або жіночою. У жіночих рослин розкриваються ароматні білі квіти, які з’являються між стеблом і листком. Чоловічі рослини цвітуть дрібнішими жовтими або білими квітками. На даний час з’явилися самоплідні сорти, тобто на одній рослині виростають і чоловічі і жіночі квітки, що дозволяє в домашніх умовах одержати гарантований урожай.

Але навіть якщо дерево не дало плодів, то воно своїм самобутнім виглядом привнесе святкову атмосферу в ваш будинок.

Корисна і лікувальна

Плоди папайї мають велике значення в дієтичному харчуванні. Вони покращують травлення, нормалізують обмін речовин. У них знайдений папаїн – рослинний фермент, за своїм складом схожий з шлунковим соком. Папаїн міститься в молочному соку недостиглих плодів. Його застосовують для лікування тромбозів і гастритів.

Висушений молочний сік використовують для лікування екземи. Індіанці в Південній Америці жують листя динного дерева, щоб захистити свій організм від різних інфекцій. Чай, приготований з листя, допомагає при лікуванні бронхіту. Екстракт з плодів динного дерева стабілізує цукор в крові. За допомогою папайї лікують пігментні плями на шкірі. Невелику кількість м’якоті просто подрібнюють виделкою і наносять безпосередньо на уражені ділянки шкіри. Час впливу має становити не менше 30 хвилин. Лікування слід продовжувати від декількох тижнів до місяця.

Незрілі плоди і листя отруйні – містять молочний сік, але при дозріванні він стає прозорим і абсолютно нешкідливим.

Готуємо насіння

Насіння динного дерева можна придбати в спеціалізованому магазині або ж купити плід папайї в супермаркеті. У ньому ви виявите сотні темних насінин, які легко проростити. Їх необхідно витягнути з плода, розкласти на аркуші паперового рушника і залишити сохнути на тиждень. В кінці тижня видалити висушене лушпиння з насіння, а потім зберігати його в сухому прохолодному місці.

Вирощування

Молоді рослини папайї примхливі, і не кожне насіння проросте, тому має сенс посадити кілька насінин в один горщик. На дно горщика кладуть дренажний шар. Для цієї мети підходять перліт або великий гравій. Потім засипають субстрат. Насіння поміщають окремо в середину горщика і покривають приблизно напівсантиметровим шаром ґрунту, який потім злегка зволожують розпилювачем води. Потім горщики закривають плівкою. Щоб запобігти появі цвілі, плівку знімають щодня на короткий час.

Для проростання насіння папайї рекомендується використовувати універсальний ґрунт, який повинен легко вбирати вологу і бути поживним. Приготувати земляну суміш можна і самостійно, використовуючи кокосовий субстрат, перліт, пісок, торф. Змішайте 2 частини перліту і 1 частину кокосового субстрату. Пісок і торф можна змішати в рівних частинах. Одним з найбільш важливих факторів для успішного вирощування папайї є температура субстрату, яка повинна бути в межах 25-30°C.

Рослини, вирощені з насіння, повинні бути пересаджені тільки 1 раз: з контейнера, в якому проростало насіння, в більш велику постійну ємкість. Найкраще вирощувати їх в досить великих контейнерах об’ємом не менше 3-4 л. Коли насіння папайї проростає, воно швидко утворює тонку кореневу систему. Це ускладнює відділення молодих рослин при пересадці без пошкодження коренів.

Розмножуємо живцюванням

Зрізаємо живці під тупим кутом довжиною 10-12 см. Видаляємо нижнє листя, залишивши тільки два листки на верхівці. Живець підсушуємо, щоб на зрізі з’явилася пробка, яка не пропустить хвороботворні грибки всередину стебла. Висаджуємо живець вглиб на 3 см, ущільнюючи і поливаючи ґрунт. Ємкість виставляємо в добре освітлене тепле місце, а живець накриваємо банкою або частиною пластмасової пляшки.

Шкідники і хвороби

Для динного дерева павутинний кліщ може становити серйозну загрозу. Це може статися, якщо в кімнаті дуже сухе повітря. Щоб допомогти рослині впоратися з цим шкідником, їй влаштовують душ, добре омиваючи прохолодною водою. Якщо ж це не допомогло, то застосовують препарати Фітоверм, Неорон, Актеллік. Якщо ж поливати папайю занадто холодною водою в зимовий час, то існує ймовірність ураження кореневою гниллю, що веде до загибелі рослини.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ