Огірки розсадним способом

Огірки розсадним способом
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Як спланувати висадку огіркової розсади
  2. Посадка на розсаду
  3. Догляд за розсадою

Огірки можна вирощувати декількома способами – посівом насіння у відкритий ґрунт (зазвичай з використанням парника) або розсадним способом. Останній дозволяє в рази прискорити дозрівання врожаю і виростити розсаду, використовуючи невелику площу (наприклад, на підвіконні), не витрачаючись на обігрів всієї теплиці. А саме місце для вирощування врожаю хрустких зеленців може бути як на грядках, так і в цілорічно опалювальній теплиці й навіть на балконі в міській квартирі.

Кожен із способів має свої переваги, проте основне, що потрібно розуміти про огірки, що розсадний спосіб вважається найбільш практичним, ніж посів насінням у ґрунт. Так як при цьому можна не переживати про те, як вплинуть на майбутні сходи коливання температур у відкритому ґрунті, також є сенс заощадити на їх обігріві та обійтися без теплиці. А ще цей метод дозволяє регулювати густоту посадки.

Як спланувати висадку огіркової розсади

Більшість любителів садять кілька сортів і гібридів. Цього розмаїття цілком достатньо, щоб поласувати свіжими плодами і законсервувати огірочки на зиму.

Так як чекати врожаю до середини літа багатьом важко, потрібно не забути про посадку надранніх гібридів. Посадіть з десяток таких огіркових рослин. Для вживання в свіжому вигляді на одну невелику сім’ю цієї кількості цілком достатньо. Причому посадити їх можна навіть у відрі на балконі – по одній рослині в кожне – і збирати урожай!

Посадка на розсаду

Оскільки огірки не люблять пересадку, висаджуйте насіння в торф’яні горщики. Також можна взяти і пластикові склянки об’ємом 0,3 л, і розрізані на 2 половини пластикові пляшки 1,5 л – теж непоганий варіант.

Огірки розсадним способом

Важливо, щоб ємкості для розсади мали дренажні отвори. Найкраще проткнути їх розпеченим цвяхом, ніж шилом. Бо від шила отвори занадто малі та засмічуються, не пропускаючи воду. Дно ємкості слід засипати гравієм, горіховою шкаралупою або керамзитом, які засипають в нижню частину ємкості на висоту 2 см.

Поверх дренажного шару тару заповнюють поживною ґрунтовою сумішшю. Для огіркової розсади рекомендуються наступні пропорції: 2 кг чорнозему, 2 кг перепрілого гною, 1 кг піску, 1 склянка золи.

Частини ґрунтової суміші слід рівномірно змішати, а потім полити розчином біофунгіциду (зазвичай для огірків беруть Фітоспорин-М).

Поки суміш настоюється протягом 3-5 днів, потрібно підготувати насіння. Якщо насіння не було протравлене (зазвичай про це пише виробник на упаковці), його обробляють в розчині перманганату калію (марганцівки), розчиняючи кілька кристалів речовини до отримання рожевого кольору середньої інтенсивності. Якщо марганцівки немає – не біда. Можна замінити її на розчин брильянтового зеленого (20 крапель на 1 склянку води). Обробляють насіння в дезинфікуючому розчині протягом 30 хвилин. Після цього його замочують у розчині регулятора росту – Епін (Епін-Екстра) протягом 15-20 годин.

Розчин зливають, насіння розкладають на зволоженій бавовняній тканині, прикривають і ще накривають зверху скляною ємкістю. Насіння, що проклюнулося, висаджують по одному в ємкості з ґрунтом, заповнені на 2/3. Після посіву поливають і залишають в опалювальному приміщенні, бажано ближче до вікна. Для зручності стаканчики з розсадою ставлять у невисокі ящики або на піддони.

Догляд за розсадою

До моменту появи сходів стаканчики накривають поліетиленовими пакетами. Потім їх прибирають і можна підсвітити рослини фітолампами, включаючи їх на 12 годин на добу.

Щоб підтримати необхідну вологість у приміщенні, серед склянок з розсадою розставляють банки, наповнені водою. У цей період важливо підтримувати температурний режим для розсади. Вдень – це 22-23°С, вночі – в межах 18°С. Сходи, які досягли висоти 2,5-3 см, обробляють розчином препарату Епін: на 1 склянку води – 4 краплі препарату. До висадки у відкритий ґрунт, огіркову розсаду обробляють регулятором росту в 2-3 прийоми.

Огірки розсадним способом

Якщо ви плануєте висадити розсаду у відкритий ґрунт, використовуючи для неї тимчасове укриття – парник, починайте посів насіння не раніше і не пізніше першої декади квітня. Коли до переселення розсади у відкритий ґрунт під парник залишається рівно тиждень, почніть привчати рослини до нових умов. Виносьте їх вдень в парник, а на ніч забирайте в будинок. Верхній шар ґрунту в парнику потрібно підготувати так, щоб за своїм складом і пропорціям він був такий же, як і в ємкостях, в яких ви пророщували насіння.

Попередньо за 3-5 днів перед посадкою, розсаду підживлюють огірковими мінеральними добривами. За 2-3 години відкритий ґрунт під парником обробляють спеціальним чином. Викопують лунки під розсаду, поливають їх гарячою водою і накривають плівкою. Через пару годин, плівку прибирають, ґрунт розпушують і знову формують лунку.

Щоб не пошкодити земляну грудку у розсади при її пересадці, склянки акуратно розрізають заточеним ножем – спочатку зверху вниз, а потім роблячи круговий надріз.

При посадці занурюйте рослину в лунку і присипайте пухким ґрунтом. Для рослин при такому підході адаптація проходить легко і непомітно, хоча зазвичай коріння огірків чутливе до зміни умов. Через тиждень огірки рослини поливають розчином добрива Циркон (готують за інструкцією), а ґрунт підживлюють гранульованим комплексним добривом (наприклад, я використовую препарат Осмокот).

Василь САЄНКО,
біолог. м. Харків.

Фото Дениса ТЕРЕНТЬЄВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ