Обвійник грецький

Обвойник греческий
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Лікувальні властивості
  2. Прикраса саду
  3. Догляд і формування
  4. Розмноження

Це багаторічна листопадна деревна ліана з темно-зеленим, блискучим, яйцевидним листям (довжиною до 10 см), що нагадує листя лавра. На стеблі воно розташоване супротивно. Сіро-коричневі пагони обвивають шпалеру проти годинникової стрілки, при сприятливих умовах їх довжина становить від 9 до 14 м. Квітки зібрані в зонтикоподібні суцвіття, які радують раннім періодом цвітіння – з квітня по червень.

Спочатку з’являються незвичайної форми маленькі бутони, схожі на зеленуваті ліхтарики, які розпускаючись, перетворюються на п’ятипелюсткову зірочку пурпурову всередині і зеленувато-жовту зовні, розміром до 2,5 см. В центрі квітки помітні мереживні дуги витончених тичинок. Після цвітіння, до серпня, утворюються тонкі насіннєві листівки довжиною до 12 см, з яких висіваються невеликі шовковисті на дотик насінини.

Лікувальні властивості

Стебла обвійника грецького при зрізі виділяють молочний сік, який вважається отруйним: на Кавказі його використовують як отруту для вовків. У гомеопатії використовуються його серцеві, сечогінні, стимулюючі, тонізуючі властивості, які позитивно впливають на окремі функції людини. Препарати з обвійника застосовуються тільки під контролем лікарів.

З лікувальною метою використовують кору і стебла рослини, які заготовляють в початковий період сокоруху і закінчують в кінці травня. Для цього кору швидко здирають, а стебла зрізують і сушать на горищах або під навісами. Зберігають окремо від іншої рослинної сировини.

У народній медицині обвійник входить до складу збору для лікування геморою, його застосовують при туберкульозі легенів. Настоянка, виготовлена з кори, має сечогінну дію, вона зменшує задишку і нормалізує діурез у хворих, що страждають серцевими захворюваннями.

Прикраса саду

Рід Обвійник на даний момент налічує близько 17 видів, які можна зустріти в дикому вигляді на Африканському континенті, Канарських островах, Близькому Сході і в Південній Європі. Але є відомості, що саме обвійник грецький «уродженець» півдня Франції та Греції.

Обвійник зростає досить швидко і може видертися навіть на найвище дерево або опору, прикрашаючи пейзаж своїм красивим листям і незвичного виду квітками.

Ця рослина листопадна, взимку втрачає свою привабливість, скидаючи листя, але зате в інший час року дуже гарна: навесні і влітку радує око соковитою зеленню і квітами маджентового відтінку, а восени листя набуває золотистого кольору.

Для того щоб ліана активно розвивалася, садити її треба під високою потужною опорою, оскільки вона має довгі стебла. До того ж створюється велике навантаження на опору, особливо на відкритому місці у вітряну погоду. Причому бажано висадити рослину відразу на постійне місце, розраховуючи, що у неї сильно розростуться не тільки пагони, але і коренева система: коріння у обвійника грецького має сильну розгалуженість і при пересадці дорослої рослини може травмуватися.

Догляд і формування

Перед настанням морозів прикореневе коло необхідно утеплити мульчею, опалим листям, ялиновим гіллям, оскільки морозостійкість для коренів становить не більше -23°С. В сувору зиму надземна частина рослини може повністю вимерзнути, але з приходом весни вона викидає нові пагони. Для того щоб ліана не вимерзла, практикується її зняття з опори і повне укриття, але цей прийом не гарантує, що надземна частина не пропаде.

Обвійник грецький росте на будь-якому ґрунті, але, звичайно ж, в більш родючому ґрунті рослина за літо розвинеться краще. Також активно росте на піщаних ґрунтах. Якщо ґрунт важкий, обов’язково розбавте його піском.

Навесні бажано внести органічні добрива, щоб стимулювати ріст. Незважаючи на те, що рослина віддає перевагу сонячному місцю, вона чудово мириться і з півтінню, наприклад, під кроною розлогого дерева. Поливати рослину потрібно своєчасно, не даючи ґрунту сильно пересихати.

Щоб сформувати щільний живопліт з цієї ліани, необхідно висаджувати рослини на відстані 70 см-1 м одна від одної. Але при таких посадках обвійник на зиму зняти не вийде, оскільки рослини між собою міцно сплетуться. Для більш декоративного та акуратного вигляду ліану рекомендується обрізати хоча б раз за сезон і формувати напрямок росту. Якщо рослину не обрізати, вона буде виглядати дещо недбало.

Розмноження

Обвійник грецький можна розмножувати насінням, поділом кореня і живцями. Оскільки насіння зав’язується дуже мало, краще придбати живець або саджанець.

Живцювання проводять восени, коли рослина вже втратила листя. Пагони можна вкоренити, помістивши живець в пухку землю під банку, попередньо проливши посадкову яму біостимулятором. Після зимівлі рослини висаджують на постійне місце. Також вкорінення можна проводити в горщиках, наповнених землею і піском 50/50.

Насіння сіють навесні на глибину 2,5 см в індивідуальні контейнери. Висаджувати рослини на постійне місце можна як мінімум через рік, коли саджанці досить зміцніють і акліматизуються на відкритому повітрі. Першу зиму вони повинні провести в теплиці. Розподіл коренів проводять навесні, як тільки починається нове зростання.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ