Обрізуючи – не нашкодь!

Обрезая - не навреди!
Реклама

Читати російською мовою

Спілкуючись з садівниками, почав помічати один і той же казус: люди, начитавшись книжок з садових робіт, раптом починають неправильно міркувати з приводу обробки дерев. Вони думають, що потрібно рослини пиляти або різати. А навіщо це робити і як, вони не можуть зрозуміти.

Багато хто думає: якщо купив собі пилу, значить, потрібно нею обов’язково скористатися. У підсумку ми спостерігаємо таку картину: люди перетворюють садові роботи на якийсь своєрідний культ. Вони часто дотримуються двох правил. Перше правило: якщо куплена пила, то обов’язково потрібно цим інструментом відпилювати гілки, які стирчать. Друге правило: якщо є секатор, потрібно відрізати всі молоді прирости, що занадто розрослися.

Насправді, всі ці маніпуляції з деревами потрібні тільки для одного: надати дереву якомога більш комфортабельного вигляду. Істина одна: всі гілки ростуть спочатку з певною, рівною силою, сила росту у них зазвичай середня. Невисока чашоподібна форма дерева – це найоптимальніший варіант. Наприклад, я виростив яблука сорту Дейтон. Моїм деревам не даси навіть і 10 років, хоча насправді їм більше 20.

Тобто спочатку потрібно зрозуміти, який стан для дерева є комфортабельним, а потім спостерігати за своїми деревами і помічати, чи наближається даний стан до оптимального або ще далеко до нього.

Якщо дерево сильно розрослося, це означає, що приріст минулого року збільшився до метра і більше, з товстими й сильними пагонами. Категорично не можна їх вирізати. Просто ділимо прирости наполовину. Ви побачите, що з кожного пагона виросте 4 подібних.

Тут головне – призупинити ріст дерева, щоб рослина направила всі сили на виношування плодів, а не жирувала.

Як це зробити? Можна перестати поливати, а також підживлювати. Але це може сильно негативно позначитися на здоров’ї дерева. Тому краще просто пригнути гілки вниз. Також бажано робити кільцювання штамба і борознування кори.

Якщо дерево стало слабким, це означає, що приріст минулого року був мінімальним. Гілки з самого початку росли неправильно, стаючи нерівними. Грубо кажучи, дерево розпускає багато квіток, а плодів у результаті стає мало і всі вони невеликого розміру.

Причини можуть бути в тому, що спочатку саджанець цього дерева був з поганим корінням, посаджений на неродючому ґрунті, або кора і деревина на штамбі пошкоджена. Якщо така проблема виникла з дорослим деревом, то, швидше за все, була пошкоджена кора або сталося кореневе вимокання. А також, можливо, що гілки просто стали старими.

Рішення одне: позбутися зайвих плодушок і слабких гілок. Знайте, що дерево витрачає багато сил на плодушки.

А з гілками що робити? Сміливо видаляти всі гілки, які стали сухими, хворими, слабкими. Вони все одно рости далі не будуть, тільки завадять дереву, та ще й можуть містити різних короїдів і спори грибків.

Здоровим гілкам потрібно дати команду на омолодження. Тобто вкоротити гілки на половину їх довжини. Тим самим ви даєте дереву направити всі сили на молоді гілочки, які спрямовані вгору. Також можна сміливо вкоротити маленькі плодові паростки. З усіх плодових бруньок повинна залишитися лише третина, краще, звичайно, чверть.

Далі залишається тільки мульчувати і поливати рослину. Непогано б було споруджувати «годівниці-шурфики» (глибокі канавки в прикореневій зоні) для коренів за довжиною крони.

Ось такі прості правила, за допомогою яких можна надати дереву оптимального стану. Потрібно засвоїти лише одне: нормальні дерева з середньою силою бажано наблизити до форми чаші. Тобто дотримуватися балансу між верхніми і нижніми гілками.

Наприклад, гілка, яка тягне на себе всю силу, не замислюючись, прибрати зовсім. У вас повинно залишитися два яруси гілок. Як я вже сказав вище, якщо нижній ярус став слабким, потрібно його омолодити. З верхнім ярусом складніше, його потрібно вкоротити і послабити, щоб дерево направило всі сили на бічні зовнішні гілочки.

Також хочеться відзначити, що дуже часто ми самі викликаємо зайвий ріст дерева невірним обрізуванням. Наприклад, видаляючи нижні гілки. Якщо їх не видаляти, дерево буде саме формувати урожай в нижньому ярусі, причому ранній, і не буде швидко тягнутися у висоту. Але ми ж все видаляємо, а потім дивуємося чому для збору врожаю і триметрових драбин не вистачає.

І на закінчення – якщо не розумієте, як зробити обрізку дерева, краще залиште його в спокої і дайте можливість формувати самого себе. Так ви отримаєте і більш ранній, ніж при обрізуванні, урожай, і гілки внизу, з яких зручно знімати плоди. Дерево виросте відповідно до його сортових параметрів. А від вас лише потрібно видаляти засохлі, пошкоджені шкідниками і поламані гілки.

Також застерігаю від популярного нині захоплення обрізувати верхівки у дорослих дерев. При зрізанні головних скелетних гілок, особливо центрального провідника, вся серцевина дерева починає засихати. У кращому випадку це призведе до утворення дупла. Але найчастіше воно протягом найближчих років 10 загине.

Легко відновлюється після такої екзекуції мало порід. Хіба що персик. І те, якщо він не щеплений, а росте на своїх коренях. Інакше велика ймовірність, що він дасть дику поросль, і у вас виросте або несмачний персик, або взагалі жерделі абрикоса або аличі.

Павло ЛАГУТА, агроном.
м. Слов’янськ Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ