Мій розсадний конвеєр до старту готовий!

Удобный рабочий стол с лежащим на нем листом нержавейки.
Удобный рабочий стол с лежащим на нем листом нержавейки.
Реклама

Читати російською мовою

Орієнтація вільного вікна у мене північно-західна, там практично не буває прямих променів сонця, навіть в ясну сонячну погоду. Це вікно на кухні розміром: 78 см шириною і 147 см у висоту. Але, завдяки підсвічуванню, тут я спорудила «ясла» для розсади. А підростаючи, мої рослини вже перебираються на лоджію, яку замість теплиці використовую багато років для вирощування розсади.

Щоб її утеплити, настелили підлогу і покрили ковроліном. Підвели електрику з кімнати і на лоджії встановили дві подвійні розетки під світильник 2х38 ват.

На лоджії розсаді вже роздолля, адже її ширина 1,7 м, довжина – 2,6 м, а висота вікон – 1,4 м. Вікна зроблені на всю довжину лоджії. Орієнтовані вони на південний схід, до 17-ої години тут сонце. Це і є «дитячий сад» для розсади. Отже, ясла + дитсадок = конвеєр для моєї розсади в київській квартирі. Такий конвеєр використовую вже багато років.

Транспортування розсади на хутір і її збереження до висадки у відкритий ґрунт – це вже інша історія. Скажу тільки, що умови там теж створені нормальні – тільки встигай поливати, встановлювати тимчасові укриття для розсади та підкидати дрова у піч.

Тепер докладніше про вікно – «ясла». Головне тут – світло. У мене стоїть світильник денного світла з двома лампами по 18W, їх вистачає з головою.

Сам світильник регулюю по висоті за допомогою двох ланцюжків. Рекомендую не економити при покупці ламп – беріть «Європу». У мене «Philips». Хоча більшість «Європи» виготовлена в Китаї, але під контро-лем європейських фірм.

Бічні стінки вікна обклеєні звичайною харчовою фольгою, закріпленою за допомогою скотча.

В батарею вставлені три пластикові 1,5-літрові обрізані пляшки без шийок. Вони завжди залиті водою (вона швидко висихає, тому доливати потрібно регулярно!) і служать зволожувачем.

У конструкції на вікні кухні передбачені й інші можливості – використання спеціальної штори (міні-теплиця).

Приблизно так само обладнана лоджія. Гаки для світильника вмонтовані в стелю лоджії.

На рівні підвіконня по всьому периметру лоджія утеплена фольгованим відбиваючим утеплювачем товщиною 5 мм. Південна її стінка утеплена повністю і служить одночасно відбивачем для лампи і сонячних променів.

І завершує всю конструкцію зручний робочий стіл з лежачим на ньому листом нержавійки, який я ще не вирішила, як застосувати. Є для нього два рішення: покласти на стіл під розсаду, або використовувати на другому столі в ролі дзеркала – додаткового відбивача.

Додатково на лоджії були встановлені карнизи і штори для ванної. У моєму випадку це два карниза з регулюванням від 1,4 м до 2,6 м. Штори білі зі сріблом. Навіщо потрібні ці штори?

Над вікном і дверима на лоджію є карниз зі шторою під шпалери кімнати. Завдання штори на лоджії «замкнути» світло в ній в похмуру погоду, не тринькати його на освітлення вулиці і кімнати.

Ще додам кілька слів про лампи на лоджії. Намагаюся йти в ногу з часом, вирішила застосувати фітолампи для рослин. Купила світильник в комплекті з лампами для підсвічування великих акваріумів з водоростями, підсвічування теплокровних і т. д.

Отримала дуже гарний світильник з лампами, випробувала і відразу забракувала. Аж надто все було хистке, одним словом, пластик. Прикинула, що на сонці він швидко розсиплеться. Крім того, лампи були встановлені впритул одна до іншої, взаємопоглинаючи світло. Електрик за 10 хвилин переставив електронний пускач в мій старий добрий світильник, масивний, з металу. Попередньо цей світильник зовні двічі пофарбувала сріблянкою, а всередині обклеїла фольгою. Тепер він впевнено висить на ланцюгах, і я спокійна.

Хтось може подумати, що мені пощастило – лоджія дивиться вікнами на південний схід, і буде неправий! Оазис в міській квартирі можна влаштувати і на вікнах північної орієнтації, та хоч в підвалі!

А перше, чого потрібно дотриматися, – це виключити протяги і забезпечити гідне освітлення від
8000 люкс і більше. Вибір типу ламп справа суто індивідуальна, від можливостей бюджету. Якщо немає фітоламп, підійдуть для досвічування і звичайні. Але під звичайними лампами вже зовсім без вікон і природного світла, зрозуміло, нічого не виросте!

Друге – потрібно підвищити вологість, – як я вирішила це питання з її підвищенням на кухні, вище вже описала. А на лоджії стоїть два низьких тазика з чорного пластику з водою. Крім того, обприскування пульверизатором ніхто не відміняв (томатам це не потрібно і навіть шкідливо, а огіркам та іншим гарбузовим, буде вкрай корисно.Прим. редакції). Але в цьому питанні головне – не перестаратися. А зволоженість ґрунту я багато років визначаю пальцем.

Обігрів розсади – у мене на лоджії встановлений електронагрівач з автоматикою, ще зі старих і безвідмовних. На кухні поки тепла вистачає.

В чому мені пощастило, так це в тому, що я маю можливість використовувати прилади контролю умов на лоджії.

Так, щоб визначити освітленість для розсади, застосовую люксометр. Виставляють 8000 люкс при висоті підвісу світильника над розсадою 15 cv. Більше цей прилад не знадобиться, якщо лампи не змінювалися менш або більш потужні. Люксметр можна взяти на прокат.

Не завадить також термометр – гігрометр.

Прилад – аналізатор ґрунту для розсади і городу річ корисна, але купуйте на свій розсуд (це вже вищий пілотаж, якщо розсадну суміш робити самостійно, то особливої потреби в ньому точно немає. Прим. редакції).

Важливі дрібниці, такі як: обсяг стаканчиків для розсади, добриво і полив рослин, час і тривалість освітлення (я навмисне опускаю, так як про це неодноразово писалося в газеті).

Бажаю всім рекордних врожаїв і міцного здоров’я в новому році.

Людмила ХРАПУНОВА.
м. Київ. Фото автора.
На всі питання відповідаю тільки через газету,
тому пишіть їх на адресу редакції «Хазяїна».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ