Методи живцювання рослин

Способы черенкования растений
Стелажі для укорінення живців рослин
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Зелене
 2. Стеблове
 3. Кореневе
 4. Розмноження поділками
 5. Корисні поради

Існує безліч рослин, які розмножуються не насінням, а вегетативно – частинами свого «тіла»: бульбами, частинами стебел, кореневими відростками. Простий і досить поширений спосіб розмноження – живцями. Він вважається надійним, адже так можна передати потомству все цінне безпосередньо від батьків.

Суть живцювання – відокремивши молодий пагін від материнської рослини, допомогти йому благополучно пустити коріння та перетворитися на самостійний екземпляр. Так можна розмножувати плодові дерева, чагарники, квіти. Тільки кожному виду рослин необхідно вибирати відповідний спосіб живцювання.

Зелене

Проводять його міцними, молодими, зеленими, незадерев’янілими пагонами. Такий метод підходить, наприклад, для багатьох садових та кімнатних квітів, плодових і декоративних чагарників, хвойних. Ідеальний час для цього – середина весни-початок літа. До осені посадки встигнуть пустити коріння, зміцніти та надалі благополучно перезимувати.

Молоді бічні пагони, які добре пішли в зростання, нарізують на відрізки, залишаючи в кожному 2-3 міжвузля. Верхній зріз – прямий, нижній-косий, під кутом в 45 градусів. Нижнє листя обривають. Практикою доведено: краще і надійніше, якщо живець відірвати, залишивши на ньому частинку стебла, як кажуть «з п’ятою».

Живці слід обробити. Можна припудрити зріз порошком стимулятора коренеутворення (беріть будь-який наявний у продажу) або витримати живець в розчині такого препарату не менше 6 годин. Потім висадити у відкритий ґрунт або в горщик. Обов’язково засипати поверхню землі навколо посадженого живця крупним піском, щоб не допустити загнивання.

Размножение хризантемы деленками
Розмноження хризантеми ділянками

Багато хто проводить живцювання «під пляшку». Особливо поширене таке розмноження для троянд. У молодого пагона прибирають нижнє листя і зрізують вершок. Іноді листя підрізують до половини, так рослина менше травмується і більше зберігає вологи. Замість препаратів стимуляції росту коренів практикують мед, дріжджі, крохмаль – діють не гірше.

Живці занурюють в легкий, змішаний з піском, ґрунт, рясно поливають та накривають розрізаною поперек частиною пластикової пляшки. При укоріненні на вулиці краще брати пляшки темного кольору, буде ще й хороший захист від опіків (при укоріненні в тіні підійдуть прозорі пляшки).

Перші 2-3 тижні після посадки пляшки треба знімати, поливати рослину і давати вдосталь надихатися. З’явилися молоді пагони, значить, рослина вкоренилася. Вранці та ввечері укриття прибираємо – гартуємо паростки. У спекотний полудень і ще прохолодні ночі знову ховаємо в імпровізовану тепличку. До початку осені рослини зміцніють, навесні їх можна буде пересаджувати в намічені місця. Для благополучної зимівлі, обов’язково утеплити.

Стеблове

Підходить для розмноження трав’янистих багаторічників – дельфініумів, флоксів, очитка, аквілегії. Нарізають невеликі відрізки пагонів, залишаючи на кожній частині по два міжвузля, опудрюють порошком стимулятора росту та висаджують в парник або під укриття. Вкорінюються такі живці швидко, вже в серпні можна їх висаджувати в клумби.

Стеблові живці бувають дерев’янисті або напівздерев’янілі – це живці, вже покриті корою. Такими розмножують виноград, чорну смородину, аґрус, гортензії. В кінці червня верхівки напівздерев’янілих пагонів зрізують, нарізують на живці, залишаючи на кожному по два міжвузля, зовсім прибирають листя. На корі живців роблять надрізи 1-2 см, обробляють стимуляторами для росту коренів та висаджують в ємкості з сумішшю торфу та піску. Вже до кінця літа з’являться міцні корені, можна буде пересадити рослини у відкритий ґрунт.

Укоренение черенков суккулентов в песке
Вкорінення живців сукулентів у піску

Ще простіше вкорінювати стеблові живці рослин сукулентів. Зокрема кімнатних – зрізуємо верхівку пагона з листям або бічне відгалуження та встромляємо у зволожений пісок. Вже через тиждень багато яких сукулентів пускають в піску коріння та продовжують зростання.

Кореневе

Застосовують не так часто, розмножують їм зазвичай малину, бузок, вишню, сливу, які добре розвивають кореневу поросль. У них природно пробуджуються бруньки, які здатні давати нові пагони.

З молодого матеріалу, де багато додаткових бруньок, нарізують живці. Робити це треба під час глибокого спокою материнської рослини. Нижній зріз роблять рівним, верхній косим. Перед посадкою рекомендується обробити живці фунгіцидом від грибків.

Висаджують вертикально в ямки, глибиною за розміром живця. Зверху бажано присипати на 1-2 см великим піском. Якщо висаджувати живці в горщики, в ґрунт можна додати трохи суглинку, щоб не допускати пересихання.

Розмноження поділками

Багато кущистих багаторічників можна своєрідно «наживцювати», відокремивши від материнської рослини відразу частину вже з пагонами та корінням. Так часто розмножують аґрус, чорноплідну горобину, а також багато багаторічних квітів. Наприклад, хризантеми (див. фото).

Тетяна СИСОЛЯТІНА,
розсадниківник,
м. Дніпро.
Фото з архіву редакції.

Корисні поради


Щоб розмноження рослин різними способами живцювання дало максимально очікуваний результат, необхідно дотримуватися деяких правил:

 • Заготовлювати живці в похмуру погоду або рано вранці. В цей час вміст соку в них найбільший.
 • Висаджувати живці в місці, де постійна півтінь – щадити від сонячних променів.
 • Прикрити висаджені живці (відноситься до всіх рослин) плівкою або пластиковою пляшкою – спорудити мініпарник. Збереження тепла, вологи піде «молоді» тільки на користь.
 • Поливати посаджені живці щедро, особливо в спекотні літні дні.
 • Залишати живці зимувати там, де посадили. Восени обов’язково укрити.
 • Якщо вкорінюєте багато рослин, краще зробити спеціальні стелажі-мікротеплички для вкорінення, заповнивши їх піском з торфом і обладнавши зверху освітлення лампами денного світла. Так простіше буде контролювати умови вкорінення живців, що в рази підвищить ефективність вкорінення.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ