«Лебедина пісня» мого столітника – ростимо алое

«Лебединая песня» моего столетника - растим алоэ
Реклама

Читати російською мовою

Найбільш знайомий нам сукулент – алое, або столітник. Знайомий з дитинства, так як у всіх бабусь ця рослина обов’язково займала почесне місце на підвіконні і служила найпершим домашнім лікарським засобом. І не помилялися бабусі та мами, коли і носи закапували соком алое, і ангіни лікували, і до розбитих колін шматочки листя прикладали. Всім відомо, що алое – «лікар багатоликий» і при багатьох недугах допомагає.

А ви знали, що алое цвіте один раз на 20 років? Мені пощастило побачити цю надзвичайно гарну і таку рідкісну квітку.

Квітковий горщик з дуже засохлим, пожовтілим і блідим алое дістався мені випадково,- я його підібрала на дворі у приятельки. «Знайду» довго доглядала, і алое віддячив мені: зміцнів, розрісся, вийшло навіть розсадити в кілька горщиків і роздарити.

Років шість ріс мій столітник, нічим не виділяючись, і раптом, на початку березня минулого року викинув невеликий квітконос. Через кілька тижнів він підріс майже на 50 см і… розцвів помаранчевими трубчастими квітами, зібраними в волотисте суцвіття. Цвітіння тривало більше місяця, всі називали це дивом. Адже квітуче алое, дійсно, велика рідкість.

Після того, як столітник відцвів, я обрізала квітконос біля самої основи і поставила миску з рослиною в півтінь на балконі. Наближалося літо, рослина звикла переносити літню спеку в затемненому місці на повітрі. Але, на жаль, в середині літа алое загинуло. Його коріння згнило, хоча надземна частина ще зберігала форму, листя було пружним.

Невже рослина всі сили віддала цвітінню, а після померла, як би виконавши свою «лебедину пісню»? Красива легенда, але хотілося дізнатися реальну причину, щоб надалі не допускати фатальних помилок.

Хвороби алое можуть проявлятися в двох випадках: при неправильному догляді або появі на рослині шкідників. Якщо листя столітника скручується, значить йому не вистачає поливу. Також на ньому накопичується пил, який необхідно видаляти вологою ганчіркою.

Зайва волога призводить до пожовтіння і розм’якшення листя, потрібно зменшити полив, а вода повинна бути тільки відстояною і теплою. Кінчики листя почнуть сохнути, якщо рослину давно не пересаджували, корінню не вистачає місця в горщику, надходить менше поживних речовин.

Молоді невеликі рослини алое потрібно пересаджувати щороку, а великі, що розрослися – один раз на 4-5 років. При пересадці обов’язково потрібно враховувати напрямок росту коренів. Якщо вони ростуть у довжину, посуд повинен бути глибше, а якщо коріння пішло в ширину, то потрібен горщик з великим діаметром, краще брати глиняну миску.

Надлишковий полив і знижена температура повітря можуть викликати таке захворювання, як коренева гниль. Якщо затримується ріст рослини, стебло всихає, полив не виправляє ситуацію, то необхідно уважно оглянути коріння: загнилі ділянки видалити, здорове коріння обсипати деревним вугіллям або сіркою і пересадити рослину, додавши в ґрунт побільше піску.

Є ще одне, дуже потайливе захворювання алое – суха гниль. Думаю, саме воно і стало причиною загибелі моєї рослини. Захворювання це зовні не проявляється, рослина всихає зсередини, тому виявити його заздалегідь дуже складно.

Не ігноруйте профілактичні заходи, навіть якщо здається, що рослина абсолютно здорова. Частіше оглядайте її, адже іноді на ній можуть оселитися непрошені гості: борошнистий червець, трипси, нематоди, павутинний кліщ. З кожним з них існують дієві методи боротьби.

Якщо ваш столітник зростає в правильно підібраному для нього горщику і ґрунті, отримує достатнє освітлення (взимку необхідно додаткове), отримує помірний полив тільки відстояною водою кімнатної температури, підживлення у весняно-літній період, не переохолоджується – він буде здоровим, міцним і, звичайно, порадує, нехай рідкісним, але таким надзвичайно красивим цвітінням.

Людмила ГРИГОР’ЄВА.
Фото автора.

Коментар фахівця

Моє квітуче алое

У природних умовах, так само, як ми спостерігали в ботанічних садах і у досвідчених квітникарів, навіть на підвіконні дорослі екземпляри алое цвітуть щорічно. Можливо, ви сплутали алое з агавою, яка тривало нарощує вегетативну масу і після цвітіння зовсім відмирає.

В домашніх умовах алое дійсно цвіте дуже рідко, оскільки йому для цвітіння просто не підходять умови.

Для алое, як і багатьох інших сукулентних рослин, потрібен період спокою, який забезпечується прохолодною зимівлею при температурі 8-14°C. Такий температурний режим можна створити на звичайному підвіконні, якщо відгородити його від жаркого кімнатного повітря плівкою, закріпивши краї скотчем.

Полив в цей період скорочують до одного-двох разів на місяць. Молоді рослини мають малий запас вологи і можуть не витримати тривалого підсушування ґрунту, тому їх поливають частіше.

З весни ж рослини алое починають обприскувати і поливають невеликими нормами, поступово відновлюючи полив до (приблизно) 1 разу на тиждень. Але, якщо рослина росте в невеликому горщику, то ґрунт буде висихати швидше. А якщо у великому, то буде довго залишатися вологим – тому поливайте, орієнтуючись за ступенем зволоженості ґрунту в горщику. Між поливами земля повинна все-таки підсихати. Інакше у алое загниє коріння, і воно загине. Як, швидше за все, і було у нашого автора.

Також слід зазначити, що вода в піддоні після поливу повинна відразу ж зливатися, а не застоюватися. А в горщику повинен бути хороший дренаж, щоб випадково не забилися зливні отвори, що призведе до застою поливної води і неминучого загнивання коренів.

Також для цвітіння алое має обов’язково рости під прямими сонячними променями. В ідеалі на літо його треба виносити на балкон або на вулицю.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ