Кращі способи розмноження гортензії

Лучшие способы размножения гортензии
Реклама

Читати російською мовою

Звісно, найзручніший спосіб прикрасити сад чарівними гортензіями – купити саджанці в спеціалізованому магазині. Але, по-перше, це досить дорого; по-друге, в магазині не завжди є той сорт, який ви хочете.

Розмноження насінням зовсім не складне. Насіння гортензії не потребує передпосівного підготування і його можна одразу висівати в горщики з добре зволоженим грунтом. Заглиблювати не потрібно. Варто лише накрити горщик поліетиленовою плівкою або склом.

Перші сходи з’являться вже через 20 днів. Подальше вирощування триватиме близько двох років, а висадку у відкритий ґрунт проводять на третій рік. До цього часу саджанці матимуть висоту близько 30-40 см.

Варто взяти до уваги, що насінням можна розмножувати лише природні сорти гортензії – селекційні сорти втрачатимуть свої декоративні якості.

Розмноження живцями вважається одним з кращих. Цей спосіб використовують тоді, коли на кущі гортензії з’являються пуп’янки (липень). Зверніть увагу, що найкраще вкорінюються живці, нарізані з минулорічних приростів бічних пагонів, які отримували вдосталь сонця. Саме такі живці мають найбільш розвинуті бруньки і найменше піддаються захворюванням.

Живці треба нарізати вранці, коли тканини рослини щедро наповнені вологою. Нарізаний для живцювання матеріал слід відразу поставити в воду. В подальшій роботі дуже важливо слідкувати за тим, щоб живці не пересихали.

У зрізаного пагона треба видалити верхівку з суцвіттям, оскільки ця частина непридатна для вкорінення. Нарізані живці повинні мати по 2-3 пари листків. Нижнє листя з живців видаляється, а верхнє обрізається наполовину. Потім нижню частину живців треба помістити у стимулятор росту коріння (Гетероуксин або Корневін) на 2 години, поставивши в темне місце.

Якщо ви вже нарізали живці, а про засіб для утворення коренів з якоїсь причини забули – вам у пригоді стане саморобний розчин: на 1 склянку води 1 ч. ложка меду (бажано немагазинного). Мед посприяє швидкому утворенню калюса – потовщення, яке містить клітини з потужним потенціалом росту, і з якого, у даному випадку, утвориться коріння.

Через 2 години обробки спецрозчином живці висаджують у добре зволожену суміш торфу і піску (2:1), а для кращого вкорінення – накривають банками. Поливати слід 1-2 рази на тиждень, не відкриваючи банок. Якщо температура довкілля буде посушливою і надміру спекотною – 
поливати щодня.

Вкорінення буде помітним вже через 25-30 днів, коли на живцях з’являться нові листочки. Після цього банки варто час від часу знімати на 1 годину для загартовування і провітрювання. Таку процедуру можна проводити лише в несонячну погоду, щоб захистити молоді рослинки від опіків.

Восени, коли починаються заморозки, банки слід прикрити укривним матеріалом (можна в кілька шарів), а на зиму банки додатково прикриваються ще й опалим листям. Весною, після того, як мине загроза заморозків, рослини вже можна розкрити. Після того, як саджанці підростуть, їх можна висаджувати на постійне місце.

Розмноження відводками найкраще проводити ранньою весною, ще до розпускання бруньок. Для цього треба акуратно обкопати кущ, розрівняти ґрунт і зробити радіальні рівчачки глибиною 1-2 см. В ці рівчачки треба вкласти по одному пагону з нижньої частини куща. А щоб гілки не розпрямилися, злегка присипати землею або акуратно закріпити скобами з дроту.

Аби прискорити процес появи коріння, можна обмотати відводки тонким дротом. Це робиться знизу, перед першою добре розвиненою брунькою, в 2-3 оберти. Принцип дії простий: пагін буде рости і товщати, а на місці перетяжки дротом кора буде зазнавати деформації, яка прискорить появу коріння. І вже до кінця літа на відводках утворяться по кілька молодих пагінців.

Щойно пагони досягнуть висоти 20 см, їх варто підгорнути землею і повторювати цю процедуру кожні 7-10 днів, доки висота земляного горбочка не досягне 20-25 см. В жовтні відводки можна відділити від куща. На цей час рослини мають досягти висоти 40-
50 см. Весною саджанці варто відсадити на спеціально підготовану грядку для дорощування, а вже наступного року вони будуть готові для висаджування на постійне місце.

Розмноження відростками потребує уважності і обережності. Восени знімається верхній шар ґрунту і дуже обережно (аби не пошкодити маточний кущ) відділяється відросток. Такий молодняк варто доростити на спеціальні грядці, аби він зміцнів. Висадку на постійне місце можна буде провести через рік.

Розмноження поділом куща використовується при пересадці гортензії (ранньою весною). Він підходить для всіх типів гортензії, окрім мітлоподібної.

Досвідчені квітникарі радять економний спосіб розмноження щойно купленої гортензії, який можна використати восени.

На саджанці треба обірвати все листя, обрізати зелені невизрілі пагони і вийняти його з контейнера. Потім саджанець закопується в підготовану траншею, розмір якої достатній для того, щоб покласти в неї саджанець під нахилом так, аби корінь саджанця знаходився нижче, а гілки вище. Коріння присипається землею і ґрунт добре ущільняється. Гілки саджанця треба розкласти в формі віяла і теж засипати землею.

Щоб саджанець добре перезимував, його треба укрити шаром торфу або визрілого перегною. Весною, щойно сонце прогріє ґрунт, у закопаної гортензії прокинуться бруньки і вона піде в ріст. Спочатку пагони будуть отримувати живлення від спільної кореневої системи, але потім вони утворять своє власне коріння. Наприкінці літа прикопаний кущик гортензії акуратно викопується і відокремлюються новоутворені відростки з власною кореневою системою.

Світлана ФОЯ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ