Кращі овочі для великого врожаю

Лучшие овощи для большого урожая
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Мене як і багатьох городників давно цікавить, як отримувати високий врожай? Багато городників щороку купують насіння овочів на ринках, в магазинах, сподіваючись, що це насіння найбільш врожайне і найсмачніше. А сортів багато, і їх всі так розхвалюють. І як вибрати? Я і сам щорічно вирощую багато новинок. Але нова назва ні про що не говорить. Тільки виростивши сорт на своєму городі, можна зрозуміти, чого він вартий. Але якщо ваша мета – врожай, а не експерименти, то правильно буде вирощувати надійні, перевірені сорти, які проявили себе з кращого боку протягом декількох років, і самостійно збирати насіння. Я саме так і роблю.

Підібрав кращі сорти, які забезпечують високий урожай і не вимагають якогось особливого догляду. Правильно доглядаю. Збираю насіння, і сію його на наступний рік. І не переживаю, що навесні не буде потрібних сортів в магазині, насіння закінчиться або ціна збільшиться, або схожість буде поганою. Все залежить тільки від мене самого. Звичайно, потрібно знати як правильно вирощувати овочі на насіннєві цілі, але це не так вже і складно. Цього нас вчили ще в далекі студентські роки. Але то була теорія, та й хто там в той час замислювався про необхідність цих знань. Але багато років практики відновили знання і по-справжньому навчили робити все правильно. Ось смачні та врожайні сорти овочів, які без проблем дають якісне насіння, навіть без особливих агрохитрощів.

 • Томат Ляна – дуже ранній, низькорослий сорт, стійкий до спеки і хвороб. Плоди у нього округлі, щільні, вагою до 100 г. Середній урожай з одного куща – 2-3 кг, а це добре для надраннього сорту, дає до 80 плодів з куща.
 • Персей – середньоранній низькорослий помідор, дуже невибагливий і високоврожайний потужний сорт. Плодоносить навіть у спеку. Плоди щільні, округлі, вагою до 200 г, дає великий урожай навіть з мінімальним відходом. Урожай до тонни з сотки.
 • Ріо Гранде – потужний низькорослий сорт з високим урожаєм дуже щільних сливоподібних плодів. Вдале поєднання великоплідності (до 120 г), врожайності та невибагливості, це як раз той помідор для соління, маринування.
 • Гігант рожевий – дуже смачний сорт з округлими, червоними, міцними плодами вагою до 700 г чудового смаку. Кущ потужний, високорослий, для найсмачніших літніх салатів, плодоносить до пізньої осені. Насіння з помідорів зібрати нескладно – з найкращих плодів видавити сік з насінням, дати йому перебродити, промити, просушити і зберігати до весни.
 • Перець Богатир – середньоранній високоврожайний і надійний сорт салатного перцю солодкого. Плоди великі, до 170 г, червоні, конусоподібні. Для насіння садити подалі від інших сортів, і особливо від гірких сортів.
 • Баклажан Чорний красень – невибагливий середньоранній високоврожайний сорт. Кущ потужний, плоди чорного кольору. Для насіння садити подалі від інших сортів.
 • Капуста Діта – сорт дуже ранній, стійкий до невеликих заморозків. Кущ компактний, головка щільна, середньою вагою 1-1,3 кг, швидко дозріває, один з перших весняних сортів.
 • Славія – універсальний середній сорт. В залежності від строків посіву і густоти посадки може вирощуватися як середньоранній з білосніжною щільною головкою, вагою до 1,5 кг або як середньостиглий. Головка тоді набирає вагу до 3 кг, не розтріскується, добре кваситься.
 • Українська осінь – наш улюблений пізній високоврожайний сорт. Головки щільні, вагою до 5 кг, не розтріскується. Підходить для квашення і тривалого зберігання (з капусти насіння зібрати трохи складніше, головне зуміти зберегти живі маточники, і після висадки під час цвітіння уникнути перезапилення).
 • Огірок Джерело – ранній, добре плодоносить при жаркій і при дощовій погоді, стійкий до хвороб. Плоди смачні та свіжі й у закрутках, урожай великий.
 • Огірок Фенікс – салатний смачний сорт, не ранній, але дуже стійкий до хвороб і довго плодоносить.
 • Кабачок Чаклун – ранній холодостійкий сорт, довго плодоносить, не хворіє. Плоди біло-салатового кольору, придатні для приготування різних страв і заготівель, перерослі добре поїдаються тваринами.
 • Гарбуз Новинка – добрий новий сорт, плоди булавоподібної форми без порожнечі всередині, вагою 3-6 кг, дуже солодкі, вітамінні, для дієтичних страв, каш, пирогів. Зручні для господарства.
 • Диня Леся – дуже смачна, солодка, рання. Невибаглива, велика і урожайна.
 • Кавун Княжич – ранній невибагливий сорт з міцною шкіркою. Плоди солодкі, вагою близько 5 кг (для огірків, кабачків, дині, кавуна, гарбуза на насіння головне ізолювати жіночі квітки цих видів і сортів від запилення комахами пилком з інших сортів).
 • Морква Оленка – дуже ранній сорт для раннього літнього вживання. Коренеплоди тупоконічні, короткі, не ламаються і не викривляються в щільній землі, солодкі, непогано зберігаються.
 • Морква Королева осені – пізній, високоврожайний середньоранній сорт. Коренеплоди дуже великі, смачні, довго зберігаються.
 • Петрушка Кардинал – невибагливий листовий сорт, що утворює потужний кущ з великим ароматним листям (різні сорти петрушки, моркви не повинні перезапилюватися між іншими сортами і дикою морквою-бур’яном).
 • Цибуля Халцедон – якщо насіння (чорнушку) посіяти рано навесні, прорідити сходи, добре доглядати, то вже наприкінці літа, в перший рік, виростають великі цибулини вагою 100-200 (до 400) г. Вони дуже добре зберігаються до нового врожаю.
 • Буряк Червоний шар – сорт з темно-вишневими коренеплодами середньою вагою 200-300 г, добре зберігається, добрий для вінегретів, борщів і т. д. (просторова ізоляція різних сортів на насіння).
 • Редиска Рання червона – найбільш рання, її особливістю є невибагливість, витримує невеликі заморозки, плоди смачні, при доброму догляді досягає діаметра 4 см (насіння дає вже у серпні, треба прибирати поблизу всі інші квітучі сорти, і всі хрестоцвіті бур’яни).
 • Кріп Алігатор – пізній кущовий сорт. На відміну від основних овочів, де цінується ранньостиглість, для кропу пізньостиглість не є недоліком, так як він формує багато зелені (до 150 г з куща), яка довго не старіє, пізно утворює насіння.

Ось на цьому наборі з 22-х сортів я б рекомендував зупинитись всім тим, хто бажає мати повноцінні врожаї, вирощувати їх, по можливості сіяти та збирати насіння, забезпечувати свої родини смачними овочами.

М. П. КУРІННИЙ,
смт. Високопілля,
Високопільський р-н
Херсонської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ