Корисний люпин

Полезный люпин
Реклама

Читати російською мовою

У величезному розмаїтті видів, сортів і гібридів квітучих рослин, які стають доступними останнім часом, легко заплутатися навіть квітникарю зі стажем. Але, захоплюючись новими квітами, давайте не забувати про прекрасні рослини, які вирощувалися в квітниках багато років, адже вони не тільки перевірені часом, але і чудово пристосовані до наших природних умов. Прикладом такої напівзабутої рослини може служити люпин. Зараз інтерес до нього знову зріс, головним чином через перспективу використання в харчовій промисловості. Сьогодні вчені пропонують використовувати люпин як харчовий продукт, який служить джерелом бета-каротину, волокон, олігосахаридів, олій, знижує ризик онкозахворювань, хвороб серця, запобігає появі катаракти. Продукти харчування, що містять волокна люпину, допомагають при ожирінні, цукровому діабеті та інших захворюваннях. Люпинове борошно і білкова паста застосовуються в нових технологіях при виробництві макаронних та кондитерських виробів, в замінниках молока, соусах та інших харчових продуктах, які характеризуються лікувально-профілактичними властивостями, а також використовуються при виготовленні продуктів дитячого харчування. Кормові види люпину успішно використовують у тваринництві.

Підвищить родючість

В саду і квітнику люпин теж цінується. Справа в тому, що він має довгі стрижневі корені, які глибоко проникають у ґрунт (1,5-2 м і більше), які служать потужним біологічним розпушувачем. На коренях розвиваються бульби, що утворюються під впливом бульбочкових бактерій, завдяки чому люпин здатний засвоювати атмосферний азот (в середньому 160-180 кг на 1 га). Ці властивості дозволяють використовувати люпин як прекрасну сидеральну рослину, навіть відмерлі в кінці сезону частини рослини можна перекопати разом із ґрунтом, і, розкладаючись, вони будуть насичувати її корисними речовинами. Не випадково люпин визнаний кращим зеленим добривом у всьому світі.

Прикрасить подвір’я

Крім того, декоративні види люпину – це дуже красиві квіти. Уявіть собі потужне високе стебло з пальчастороздільним листям і довгим суцвіттям, що нагадує свічки каштана, з красивими квітками різного забарвлення: від білого і жовтого до темно-фіолетового. Існують двоколірні сорти люпину – у них прекрасне поєднання двох різних кольорів: білого з синім, синього з жовтим, оранжевого з червоним. Красиві та ніжні білий люпин, жовтий і, звичайно ж, квіти рожевого люпину чарівні.

Ще в древні часи люпин жовтий був відомий як декоративна рослина під назвою «турецька фіалка». Рослина добре себе почуває на будь-яких, в тому числі і на бідних, піщаних ґрунтах. Навіть у її назві (від лат. Lupus – «вовк») відбита здатність виживати в найнесприятливіших умовах.

Агротехніка

Всі люпини полюбляють сонячні місця. Вони не вимогливі до ґрунту, але кращого розвитку досягають на суглинних слабокислих або слабколужних ґрунтах. На лужних (рН більше 7,5) жовтіє листя (хлороз). Дуже кислий ґрунт необхідно вапнувати. Для цього підійдуть доломітове або вапняне борошно тонкого помелу з розрахунку 5 кг на 1 кв. м. Такої кількості достатньо буде на кілька років, тому вапнування проводять один раз на 3-4 роки. Завдяки азотфіксуючим бактеріям на бульбочках люпину він може рости і на пісках.

Розмножують люпин насінням, висіваючи його відразу на постійне місце. Кращий час для посіву насіння кінець квітня – початок червня або пізня осінь. Сходи з’являються зазвичай через 15-18 днів (посіяні в листопаді зійдуть, природно, навесні). В стадії 5-6 справжніх листочків їх можна пересаджувати на постійне місце. На легких піщаних ґрунтах насіння висівають на глибину 4-5 см, на більш важких – на 2-3 см. Окремі цінні форми розмножують живцями, найкращий час для живцювання – рання весна. Для цього від куща з шматочком кореневища відокремлюють бруньки, які почали проростати. Живець занурюють в стимулятор росту або присипають зріз порошком деревного вугілля і висаджують в невеликій ємкості з сумішшю торфу і піску (1:1) або перліту. При температурі 18-20° живці укорінюються протягом 30 днів, після цього з грудкою землі їх висаджують у ґрунт.

У перший рік вирощування потрібно періодично розпушувати ґрунт і видаляти бур’яни. Навесні наступного року люпин підживлюють мінеральними добривами: на 1 кв. м вносять 10-20 г суперфосфату і 5 г хлористого калію. У старих екземплярів коренева шийка піднімається над поверхнею ґрунту на кілька сантиметрів, середня частина куща поступово відмирає, а бічні розетки відокремлюються. Щоб зберегти декоративність і продовжити життя, рослини підгортають. Поливають люпин не часто, але рясно.

Цвіте люпин в червні-липні, тривало і розкішно. Квітконоси, які відцвітають слід зрізати під самий корінь, не залишаючи пеньків, так як вони порожнисті і вода, яка потрапляє в них, може викликати загнивання кореневища. Якщо своєчасно видаляти відцвілі суцвіття, то рослина зацвітає повторно в серпні.

В період бутонізації люпин може уражатися попелицею, проти якої використовують обприскування інсектицидами: Актара, Конфідор, Конфідор Максі, Енжіо, Оперкот, ФАС. А з хвороб його уражає борошниста роса в дощове холодне літо, і дуже рідко люпин захворює вірусною хворобою – мозаїкою. Таку рослину слід знищити разом з корінням і грудкою землі. А проти борошнистої роси можна використовувати Фітоспорин.

Так як люпин досить висока рослина (80-120 см), його зазвичай висаджують на задньому плані квітника або окремою групою на газоні, він добре виглядає поряд з дзвониками, флоксами, левкоями і дельфініумом. Зрізаним зберігається не більше 7 днів.

Галина КІТИК.

Всеукраїнське щотижневе видання “Хазяїн. Дім, сад, город”

Передплачуйте всього за 17,03 грн. в місяць!

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ