Колоноподібна алича: проблемна, але дуже класна!

Колонновидная алыча: проблемная, но очень классная!
Автор с любимой Колонновидной алычой.
Реклама

Читати російською мовою

Хотілося б поділитися думкою і вислухати точку зору консультантів «Хазяїна» з приводу гібридної аличі сорту Колоноподібна. Здавалося б, компактна крона повинна бути зручна при догляді, але виявилося з точністю до навпаки: дуже незручна форма крони, ніяка обрізка не допомагає. Дерево закладає пагони при зростанні під дуже гострим кутом відходження гілок. Якщо не підпирати гілки, то під вагою врожаю вони ламаються при сильному вітрі або дощі.

Товарними якостями сорту я задоволений, плоди дуже красиві, особливо яскраво-червона м’якоть. Соковитості хотілося б побільше. Вага плодів у середньому 40-50 г і смак дуже приємний, смачніше багатьох сортів гібридної аличі. Неодноразово читав, що колоноподібна є хорошим запилювачем для деяких сортів диплоїдних слив. Але в той же час у мене вона дуже погано запилювалася перші роки, поки не прищепив у крону аличу Ізобільну, Рум’яну зорьку і Генерал.

Микола Глущенко,
садівник, Харківська обл.

Для повноти картини наведемо офіційний опис сорту аличі Колоноподібна. Вона являє собою сіянець вишнесливи Гайовата, отриманий від вільного запилення аличею. Дерево середньоросле, з колоноподібною (точніше сказати – пірамідальною, оскільки колоноподібними бувають тільки всіяні плодовими кільчатками по всьому стовбуру яблуні та груші) рідкісною кроною. Деревця виростають до 2,5-3 м у висоту.

Плоди великі, вагою до 40 г, широкояйцевидні. Шкірочка плодів щільна, пружна, бордово-фіолетова, із середнім восковим нальотом. М’якоть середньої щільності, навіть м’яка (майже як у абрикоса), рожево-червона, солодка з приємною кислотою. Кісточка середня за розміром, напіввідокремлювана (при повному дозріванні зазвичай відокремлюється добре).

Плоди дозрівають в середньопізні терміни зазвичай до початку серпня. Вони транспортабельні, рекомендовані для вживання свіжими і консервування. Сорт самобезплідний. При наявності поруч інших сортів-запилювачів, врожайність регулярно висока.

Зимостійкість хороша. Характерна висока стійкість до основних хвороб кісточкових. Морозостійкість – до -30°С.

Цінний і рекомендований авторами сорту для використання у садах інтенсивного типу з загущенням до 2-2,5 тисяч рослин на гектар. Зазвичай з дерева збирають 30-50 кг плодів.

Сама назва сорту дещо вводить в оману, оскільки дерева у неї не колоноподібні, як у колоноподібних яблунь, а пірамідальні, як у пірамідального тополю. Дійсно, гостре відходження гілок викликає проблему з сильною ламкістю пагонів і висотою рослини. Причому пагони самі під вагою врожаю кілька нахиляються, збирати врожай в принципі легко. Потім вони знову піднімаються. Але ось відламуються і справді часто, причому легко і повністю відлітає по половині дерева. Тому ні в якому разі їх не слід насильно нахиляти. А великі гілки можна навіть для міцності скріпити, вкрутивши в їх основу довгий саморіз.

Колонновидная алыча: проблемная, но очень классная!
Алича Колоноподібна

Незважаючи на всі складнощі, Колоноподібна – мій улюблений сорт аличі.

Доглядати в принципі зручно – пагони ростуть вгору, мало місця займають. На відміну від інших сортів аличі, до яких складно підійти, тому що гілки висять до самої землі, коли врожай зріє. Обрізуванням можна знижувати висоту. Крім того, я свою Колоноподібну аличу постійно перещеплюю на молоді сіянці, в крону інших сортів аличі та абрикоса – цікаво виходить.

Найбільше в цьому сорті мене вразили плоди – дуже смачні (мабуть, краще за всі сорти аличі, що пробував!). Одночасно смак нагадує вишню і абрикос, солодкий і гармонійний, а ось характерна для багатьох сортів аличі кислинка зовсім не відчувається. Очевидно, це пояснюється участю при створенні сорту вишні.

Щодо запилення – в описі характеристик зазначено, що сорт самобезплідний, тому йому для плодоутворення потрібен поруч запилювач – інші сорти аличі або сливи. А сам він також може бути для них запилювачем. В цілому, це не проблема, адже зазвичай садівники садять поруч кілька сортів аличі та слив. І завжди можна прищепити в крону кілька сортів для кращого запилення, як і зробив наш автор. У мене взагалі на кожному дереві по кілька сортів аличі щеплено, для колекції. Причому прищеплюю аличу частіше на абрикос – у нього корені могутніше і алича виростає дуже потужною, дає дивно високий урожай. Правда, пару гілок абрикоса залишити потрібно, тому що сумісність аличі з абрикосом не найкраща (в місці щеплення утворюється великий наплив), і абрикосу може не вистачати асимілянтів, яких корінню поставляє крона аличі. Але врожай, і навіть розмір плодів аличі, на абрикосі краще і крупніше. Перевіряв неодноразово!

Крім усього іншого, помітив, що Колоноподібна алича плодоносить рясно і щороку, тоді як у інших сортів спостерігається періодичність плодоношення. Щеплені живці вже наступного року після щеплення на сіянці перші плоди дають. Словом, мені особисто дуже подобається і рекомендую її заводити всім, незважаючи на проблеми з ламкістю гілок, – сорт вартий, щоб його вирощувати! Додаю знімки, які ілюструють врожайність зростаючої у мене Колоноподібної аличі.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ