Коли садити і прибирати кукурудзу?

Когда садить и убирать кукурузу
Реклама

Читати російською мовою

Хотілося б знати,
в які терміни потрібно садити і прибирати кукурудзу?
Ми прибрали на початку вересня,
але вона дуже сира, довелося досушувати.
І ще: що можна садити після кукурудзи?
О. М. БОЙКО.
с. Богуслав,
Павлоградський р-н
Дніпропетровської обл.

Зміст

  1. Збір і зберігання врожаю
  2. Прибрали кукурудзу, а що тепер?

Шановна Ольго Михайлівно! Дійсно, вирощування кукурудзи – справа непроста, як багато хто вважає. У неї є свої біологічні особливості. Вважаємо, що вам корисно буде дізнатися про них детальніше.

В Україні «королеву полів» обробляють з XVII століття. Вона прийшла в Європу з тропіків, відноситься до сімейства маїсових, її батьківщина – Болівія і Перу. Цей злак займає друге місце в світі серед посівів зернових культур. Але вона має найбільш високий генетичний потенціал врожайності, що слід враховувати в період вегетації. Культура досить примхлива і при впливі ґрунтово-кліматичних умов утворилися різні форми (зубоподібна, крохмалиста кремениста цукрова, лопається, воскоподібна, плівчаста).

Вчені стверджують, що кукурудза – це складна загадка походження культурних рослин. Ступінь окультурення її досягла такого рівня, що кукурудза втратила здатність здичавіння, зерно її не обсипається з качанів і вона без допомоги людини не може навіть запліднюватися. Тому висловлювалася навіть думка, що її на Землю привезли прибульці (насправді ж качан кукурудзи – це закріплена людиною в ході тривалої селекції мутація, оскільки у кукурудзи в посівах завжди бувають рослини з мітелками замість качана, як у її диких родичів). Ось чому вона вимагає дуже ретельного ставлення.

Як сказано вище, – це тропічна культура. Тому мінімальна температура проростання насіння 10 градусів у ґрунті, на глибині 6-8 сантиметрів. Вона важко переносить зниження температури у фазі 2-х листків до мінус 2°С. А мінус три викликає загибель рослини.

Кукурудза в якійсь мірі посухостійка, але для формування високого врожаю від 90 центнерів з гектара і вище вимагає не менше 600 мм опадів. Але, розумієте, в нашій зоні все правильно не буває. Річна норма опадів випаде, але це буде в середньому обчисленні. Яскравий приклад – цей рік. Ваша кукурудза отримала 31 серпня таку порцію вологи після 50 днів посухи, що на момент збирання зерно виявилося сирим.

При посіві потрібно точно знати, що ми висіваємо. У нас в країні в Державному реєстрі прийнято понад 500 сортів і гібридів кукурудзи. Є ранні сорти, середні і пізні. Період вегетації розтягнутий до 160 днів. От і рахуйте. Посів в середині травня – прибирання в кінці жовтня або початку листопада. Посів до першого травня (дуже ризикований, але ми висіваємо) наближає строки збирання на два тижні.

Але, дивіться, що підніс у цьому році завжди спокійний жовтень. Спочатку були приморозки, а потім 15 днів йшли дощі. Нам потрібно навчитися знаходити золоту середину і визначитися, що в кінцевому підсумку важливіше. Малий врожай і раннє прибирання, або максимальний урожай (200 кг з сотки).

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Під основну обробку в зиму потрібно добре удобрити ґрунт. Навесні ґрунт заборонувати і одночасно з передпосівною культивацією внести фосфорні добрива. При посіві не зайвим буде азотне підживлення. Кукурудза дуже багато вимагає мінеральних речовин. На одну тонну врожаю витрачає 30 кг азоту, 12 кг фосфору і 30 кг калію!

Глибина загортання насіння повинна бути 5-6 см. Якщо верхній шар швидко пересихає, то глибину збільшуємо до 6-8 см. Але обов’язково насіння повинне лягати у вологу землю! Догляд зводиться до утримання в чистоті площі посіву. З кожної прополкою потрібно проводити підживлення азотними добривами. Кукурудза добре реагує на підгортання.

Після нього утворюються додаткові корені, що робить рослину більш міцною і витривалою. Після підгортання потрібно проводити обприскування по листу сечовиною в дозі 2 л на 1 гектар посіву.

Який гібрид вибрати? Мені подобається Євро-401 МВ польської селекції. Це – справжня робоча конячка. При нестачі вологи дає врожай до 140 кг з сотки. Потенціал – 160 кг. На стеблі несе до 4-х качанів. Він відрізняється надійністю при різних погодних умовах дає стабільний урожай і не страждає від засухи. Технічне дозрівання настає через 120 днів, середньостиглий. На невеликих ділянках при хорошому догляді і поливі реально одержати 200 кг зерна з сотки.

Збір і зберігання врожаю

Визначити, коли потрібно прибирати качани дуже просто. Стебло стає сухим до самого кореня. Колір стебла змінюється з зеленого до світло-жовтого. Але не завжди. Є гібриди (наприклад, Консул), у яких стебло вже сухе, але колір – зелений.

Тому найвірніший прийом – спробувати зерно на зуб. Якщо зерно тріскається і розсипається всередині – значить буде лежати. Якщо починає продавлюватися або хоч трохи деформуватися шкірка – сире зерно і його треба підсушити. Кукурудза в качанах не гріється при зберіганні. Єдиний мінус – буде робота взимку (треба лущити).

Прибрали кукурудзу, а що тепер?

У зв’язку з тим, що довге коріння кукурудзи сильно спустошило землю, її треба відновити. Тому після неї висіваємо квасолю, горох, сою, буряк, морква, а також листові овочі: петрушку, шпинат, гірчицю, щавель, багаторічники на зелень, а також зернові озимих сортів.

Підготував Олександр РОДНИЙ,
інженер-технолог.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ