Кокомікоз кісточкових поширений повсюдно

Коккомикоз косточковых распространен повсеместно
Реклама

Читати російською мовою

Відповідаємо на запитання Олександра ВЕРБИ
з м. Краматорськ Донецької обл.

Кокомікоз – поширене повсюдно грибкове захворювання вишень, черешень та інших кісточкових культур. Воно є завжди на рослинах, але в різному ступені, залежно від стійкості сорту і умов, в яких дерево зростає. Всі бачили серед літа жовтіючі листочки з цятками – це і є кокомікоз. При настанні тривалої дощової погоди це захворювання може зовсім викликати повне осипання листя.

Червонувато-коричнева плямистість кісточкових (так іменується кокомікоз) – досить небезпечне грибкове захворювання культур, що мають кісточки в плодах. Досить довгий час воно лютувало в США і Західній Європі, на території України з’явилося в минулому столітті. Першими під зараження потрапили вишні, особливо сорти Любська, Володимирська, Тютчевка, Тургенєвка, потім почали хворіти черешні, абрикоси, персики і сливи, алича, терен, черемха, мигдаль.

На даний час від ураження даними грибком не застраховане жодне кісточкове дерево. В кінці травня-на початку червня на листках з’являються дрібні (близько 2 мм в діаметрі) червонуваті плями, з нижнього боку листа на цих плямах видніється рожевий наліт. На місці плям листова тканина відмирає і часто випадає, утворюючи рвані наскрізні отвори. Поступово плями збільшуються в розмірах і зливаються в одне ціле. У разі сильного зараження плями з’являються не тільки на листі, але і на черешках, плодоніжках, плодах і молодому прирості.

До кінця липня-початку серпня уражене листя жовтіє, скручується і опадає. Тривалі дощі та температура близько 21°С сприяють швидкому розмноженню спор грибка і зараження всіх навколо. Багато хто, напевно, бачив досить дивну картину, коли стоять дерева практично без листя, а на голих гілках висять вишні. Плоди на таких деревах стають водянистими, несмачними, можуть загнивати.

Хворе дерево може загинути від морозів взимку, але навіть якщо і виживе, то на наступний сезон воно стане «здобиччю» цього ж або іншого шкідливого грибка, і без лікування його чекає незавидна доля. Спочатку воно перестане плодоносити, а потім просто загине.

Розмножується збудник кокомікозу спорами, які дозрівають на нижньому боці листя в подушечках. Зимують спори на опалому листі, в різних тріщинах і нерівностях кори дерев. По окрузі спори розлітаються за допомогою вітру і дощу, ну і, звичайно, на взутті та інструменті господарів. Дуже багато спор зимує в камеді та поруч з її напливами. Спори дуже живучі, морози їм не страшні, так що обробки всіх кісточкових в якості профілактики навесні та восени обов’язкові. Грибок не дрімає: якщо його ще немає у вашому саду, то поблизу обов’язково є.

Восени під кісточковими необхідно прибрати все, що опало: листя, гілочки, згнилі плоди, стару траву. А всі дерева обробити 3 %-вим розчином бордоською рідини, препаратом Абіга-Пік, вапном з додаванням мідного або залізного купоросу (30 г на 10 л розчину).

Застиглі бляшки камеді акуратно зрізують ножем разом з шаром кори, зріз, що утворився, обробляють розчином мідного купоросу (10 г на 1 л води), просушують і обробляють садовим варом. Обприскувати потрібно всю крону повністю і стовбури. З хімічних препаратів добре працюють: Арчер, Фалькон, Мікал, Райдер, Танос, Альто-Супер, Акробат, Сандофан М8, Оксіхом, Полірам, Топсин М, Хорус, Хом і т. д. При їх використанні уважно читайте інструкції, багато препаратів діють при певній температурі повітря. Якщо в саду був помічений грибок, цей чи інший, обприскування хімічними фунгіцидами неминуче. При цьому треба мати на увазі, що збудники захворювань дуже швидко адаптуються до діючої речовини препарату, ось чому більше двох разів за сезон використовувати препарати з однією і тою ж діючою речовиною не варто. Багато виробників випускають препарати з різними назвами, але діюча речовина одна і та ж, тому при покупці обов’язково звертайте на це увагу. Крім обробок, обов’язково потрібні підживлення і поливи. Міцні здорові рослини краще протистоять шкідникам і хворобам.

Є сорти і гібриди вишень, черешень та інших кісточкових, які більш стійкі до кокомікозу, ніж інші, але обробляти для профілактики їх теж потрібно.

  • Вишні: Шоколадниця, Норт Стар, Живиця, Булатниківська, Царівна, Аліса, Восторг, Казка, Ассоль, Ашинська, Десертна Морозової, Добра (гібрид вишні з черемхою), Зоря Татарії, Харитонівська, Морозівка, Рання Ягунова та ін.
  • Черешні: Фатеж, Брянська рожева, Чермашна, Симфонія, Галочка, Іпуть, Орловська бурштинова та ін.
  • Абрикоси: Айсберг, Альоша, Варяг, Водолій, Графиня, Зимостійкий Сусова, Лель, Царський та ін.
  • Алича: Володимирська комета, Липнева троянда, Московська комета, Несміяна, Сіянець Кохенти, Сіянець Ракети, Царська, Шатер.

Уважно ставтеся до свого саду, своєчасно вносьте добрива, робіть полив і профілактичні обробки – і ви завжди будете з відмінним урожаєм!

Ольга УСОВА, садівник,
ландшафтний дизайнер. м. Суми.
Фото Денис ТЕРЕНТЬЄВ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ