Як правильно створити сад?

Как правильно создать сад?
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Лише недавно познайомився з вашою газетою. Дуже вона мені сподобалася, особливо рубрика, де даються різні практичні поради. Ось і я хочу попросити вас дати мені кваліфіковану пораду фахівця. Справа в тому, що я хочу посадити сад з фруктових дерев: яблунь, груш пізніх сортів (тобто зимових), так як плоди їх краще і довше зберігаються.
Але зараз всі говорять про зміну клімату на планеті, про підвищення температури, чуємо про різні аномальні явища в природі. Літо в останні роки стає все спекотніше, а зима – все тепліше. Але ж пізні сорти фруктових дерев не пристосовані до жаркого клімату. Як вони себе поведуть в цьому випадку? Чи не буде це помилкою? Може, пора відмовлятися від традиційних для нашої зони фруктових насаджень і переходити на більш жаростійкі і теплолюбні культури?
Можливо, я дещо і перебільшую свої побоювання, які хоч і мають місце бути, будуть розтягнуті в часі і чекають нас в не дуже далекому майбутньому, адже фруктовий сад буде давати врожай років 20. Чи може ці зміни характерні для більш південних регіонів, а не північних областей України, де я проживаю?
Не хотілося б, щоб праця і вкладені гроші пропали даром. Чи не можете ви на сторінках газети роз’яснити всі ці сумніви? Дякуємо редакції за матеріали та увагу до передплатників, за поради, які можуть допомогти садівникам та городникам у такий важкий час.

Юрій Ковтуненко,
м. Буринь Сумської області.

Консультує Олександр Рідний, 
інженер-технолог:

Шановний Юрію! Ви мислите в правильному напрямку. Останні 20 років клімат сильно змінився. Пройшли ті роки, коли кричали в квітні – ура! ура! біжать струмки! Весна приходила завжди вчасно, за календарем, плавно змінювала снігову зиму, на прохолодну весну. Тепер все йде абсолютно за іншими законами, і погода змінюється різко за лічені години. Середньорічна температура зросла на 0,8°С.

На перший погляд, це як би мало. Але в реалії видно, що погода вже в Центральній Україні відповідає температурному режиму раніше властивому Одеській області. Старі сади мічурінських часів гинуть. Короїд знищує не тільки плодові дерева, а й соснові ліси. Отримувати гідні врожаї в садах стало неможливим без отрутохімікатів, але, як потім все подавати до столу?

Застосовуємо пестициди, вбиваємо жуків-квіткоїдів, а разом з ними і бджіл. Ви знаєте, скільки тисяч бджолосімей загинуло в цьому році в нашій країні – 28000! Це ті, які заявлені. А скільки дрібних пасік наказало довго жити. Але ж ще у вісімдесятих роках минулого століття Ванга говорила – спочатку загинуть бджоли, а потім люди. І що ж робити? Займатися садом з потеплінням клімату і навалою південних шкідників стає складніше, багато садівників змінюють профіль на південні культури – стають виноградарями.

Але не потрібно боятися труднощів. Тільки тепер сад повинен стати зовсім іншим. Не потрібно вирощувати деревину, листя, вступаючи в суперечки з дружиною при обрізанні – що тут не так: яблуня висока або живець на секаторі короткий. Сад тепер повинен бути скоростиглим, невисоким і інтенсивним (обов’язково на шпалері, подібно винограду) з горизонтальним формуванням плодових гілок. Краще колоноподібним. Орієнтованим в напрямку схід-захід. Ви побачите переваги такого саду вже на третій рік, коли зберете урожай.

У перспективі висаджуємо три ряди дерев. У разі чого їх навіть можна буде вкрити притіняючою сіткою (від спеки) або навіть полікарбонатом (довжина листа – 6 м). Тобто врятуватися від дощів – провокаторів більшості наших бід. Від дощу розвивається не тільки грибкова інфекція, а й удар краплі по квітці або молодому листу з силою в 6 кг теж не йде на користь врожаю!

Між рядами дерев обов’язково необхідно виконати органічну траншею, зрошення повинно бути тільки підземним по перфорованим пластиковим трубам з одночасним підживленням і внесенням ефективних мікроорганізмів.

Якщо немає бажання паралельно вирощувати в зоні дерев суницю або овочеві культури, пропоную на першому етапі створення (і саду, і виноградника) спочатку для краси, а потім для накопичення органіки кілька квітів, які не потребують догляду. Посадив і забув: це – люпин, махрова календула, амарант, ірис кореневищний, тюльпани лілії.

На жаль, в короткому тексті я не зможу детально все відобразити, але основна думка, думаю вже, зрозуміла: гроші, спрямовані в створення такого саду, виноградника і ягідника не пропадуть. Сміливо дерзайте!

Консультує 
Денис Терентьєв, 
біолог, агроном:

Клімат в Україні і на планеті в цілому дійсно змінюється. У тій самій Сумській області, де ви проживаєте, я бував неодноразово протягом 15 років. Мені, як гостю, відразу став помітний контраст з кліматом більше десяти років тому і в останні роки. Раніше було – вийдеш вранці, кругом рясна роса, бруд на ноги липне. А в останні роки роси стали менш рясними. Впав і рівень води в колодязях і стало помітно тепліше. Опадів теж випадає менше. Або вони не такі рясні, як раніше. З’явилися спалахи нових, невластивих для зони південних шкідників.

Однак, говорити про катастрофічні зміни і про те, що українці скоро будуть у відкритому ґрунті вирощувати банани, все ж було б перебільшенням. Для кліматичних змін характерна циклічність, яка змінюється за десятиліття. Та й кожен рік не однаковий! Крім надлишкового накопичення вуглекислого газу, який впливає на зміну клімату, ще більш істотні зміни відбуваються під впливом активності сонця. А воно теж «живе» за своїми ритмами, то пригріваючи нашу планету, то злегка зменшуючи її нагрівання.

А ось удосконалювати технології рослинництва, вчитися боротися з новими шкідниками і хворобами дійсно потрібно. В ізраїльській пустелі навчилися ж вирощувати все необхідне, ще й на експорт відправляють.

Так, із збільшенням температури і скороченням опадів все актуальнішим стає застосування крапельного поливу, масового застосування мульчуючих матеріалів для збереження в ґрунті вологи, використання притіняючої сітки. Останню вже зараз застосовують навіть садівники-любителі, щоб і рослини менше страждали від спеки, і самим працювати було більш комфортно.

А скільки зараз ще випускається нових плівок, нетканих матеріалів і полікарбонату, які захистять культури не тільки від спеки, а й від зайвої вологи, яка провокує хвороби, а також стануть надійним заслоном від шкідників. Запевняю – витрати на облаштування захищеного від негоди саду окупляться дуже швидко і стануть гарантом врожаю. Це, звичайно, витратний, але надійний метод, що дозволяє не сподіватися на милість природи в битві за врожай. Як і зведення інтенсивного саду, про який сказав мій колега вище. Завдяки скоростиглості низькорослі дерева швидко повертають вкладені кошти, їх також легше обробляти і простіше спланувати густоту насаджень.

Однак не потрібно панікувати і списувати з рахунків традиційне садівництво. На півдні нашої країни, на Кавказі, в сусідній Болгарії, а також Туреччині значно спекотніше. Але садівництво там не зникло, а навіть, навпаки, різноманітніше в плані вирощуваних культур. Просто потрібно підбирати більш адаптовані для жарких умов сорти наших традиційних садових культур, які і спеку краще переносять, і до шкідників, хвороб виявляють стійкість.

Раджу вам проїхатися по різним розсадникам, садовим господарствам, і подивитися, що і як зараз вирощують. А сад ви можете посадити змішаного типу, і інтенсивний карликовий з усіма технічними нововведеннями, і традиційний, який буде плодоносити нескоро, але цікавіше в довголітній перспективі.

І головне в садівництві, це не те, який ви тип насаджень вибрали, а не забувати про регулярний конт-
роль за шкідниками і хворобами, яких зараз стало більше. Інакше можна швидко втратити всі дерева. На жаль, якщо вирощувати сад під відкритим небом, то без обробок системними препаратами від комплексу хвороб і шкідників не обійтися. І якщо робити це строго за регламентом, то накопичення шкідливих речовин в плодах не буде.

Ми постаралися відповісти з різних сторін на ваше питання. Будемо раді, якщо будете ділитися з редакцією своїми успіхами в цій справі.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ