Ехінацея – лікарська і декоративна рослина

ЭХИНАЦЕЯ поле
ЭХИНАЦЕЯ
Реклама
Хоча ехінацея вже давно не рідкість, але про неї постійно просять розповісти наші читачі.

Ехінацея пурпурна – багаторічна трав’яниста кореневищна рослина з родини айстрових. У перший рік після посіву найчастіше утворюється лише розетка листя. Воно широкоовальне, велике, на довгих черешках. На другий і в наступні роки рослина утворює від одного до 20 міцних стебел близько 70-100 см заввишки, які несуть ланцетне сидяче листя. На вершині пагона розташоване велике суцвіття – кошик діаметром 10 см. Крайові квітки в суцвітті – язичкові, однорядні частіше малинові, рідше червоні, центральні – трубчасті, пурпурово-забарвлені. Цвіте ехінацея з липня і до самих заморозків. Плоди-сім’янки дозрівають в серпні-жовтні.

Ехінацея цінується як лікарська і декоративна рослина. У їжу вживають суцвіття (чай), а також листя в невеликій кількості в складі овочевих салатів. Її препарати підвищують захисні сили організму, оскільки є модуляторами імунної системи. Настоянка, сік, мазь, ін’єкції з ехінацеї ефективні при бактері-альних, вірусних, рес-піра-торних та багатьох хронічних захворюваннях ауто-імунного характеру, при септичних процесах, при багатьох шкірних, гінекологічних та урологічних захворюваннях.

На особистому досвіді переконався у користі цієї рослини. У студентські роки ехінацея рятувала мене від хронічної перевтоми, завжди пив її настій перед іспитами.

Агротехніка ехінацеї нескладна. Найбільш високі врожаї вона дає на родючих, достатньо вологих і чистих від бур’янів ґрунтах. Рослина може уражатися тими ж хворобами, що й інші рослини родини айстрових, тому її небажано висаджувати після топінамбура, соняшнику, стевії, айстри. Віддаю перевагу вирощувати ехінацею через розсаду – так надійніше. До того ж сіянці, вирощені раннім посівом на розсаду (у січні-початку лютого), можуть зацвісти вже в перший рік. Примітно, що розсада ехінацеї не вимоглива до умов зростання і не тягнеться при слабкому освітленні. Та й взагалі ехінацею можна вирощувати в горщику як кімнатну рослину. Для сім’ї досить посадити п’ять кущів.

При безрозсадному методі посів в ґрунт необхідно проводити навесні як можна раніше сухими сім’янками. Якщо ґрунт сухий, його перед посівом потрібно полити, інакше сходи так і не з’являться. Глибина висіву насіння – 2-3 см. Посів проводять широкорядним способом з міжряддями в 45 см при нормі висіву 12 кг/га. Сходи з’являються на 15-30 день. При густому посіві потрібно після появи сходів провести проривання, остаточно проривають у другій половині літа, залишаючи відстань між рослинами 30-40 см.

Підживлення рослин здійснюю навесні на другому році життя – у фазі відростання. Хоча і без добрив вона росте чудово.

На другому і наступних роках вегетації ехінацеї навесні, до початку відростання бруньок відновлення, прибираю сухі минулорічні стебла. Прополку в рядках здійснюю в міру необхідності.

У декоративному плані ехінацея добра для групових посадок, де створює яскраві одноколірні куртини. Вона рекомендується для посадки в міксбордер, на строкату галявину, клумбу, де буде грати роль фокусного або супроводжуючого елемента.

Збір врожаю

Прибирання трави на сировину проводиться на другому році життя – у фазі першої половини масового цвітіння (липень). Урожайність сухої трави в середньому становить 100 ц/га. Сушу її на горищі, зв’язавши в пучки. Можна сушити і на стелажах у печі. Але слід пам’ятати, що сушіння повинно здійснюватися при температурі 40-50 °С.

Кореневища і коріння, в залежності від погодних умов, прибирають в кінці вересня – початку жовтня. Їх обтрушують від землі і швидко миють, відводячи на цей процес не більше 15-20 хвилин. Відмиті корені з кореневищами розстеляють на 1-2 дня під навісом на добре провітрюваних стелажах або площах з твердим покриттям шаром 15-20 см для підв’ялювання. Сировину перетрушують 2-3 рази на день. Підв’ялені кореневища перед сушінням перебирають, видаляючи підгнилі частини і залишки надземних частин. Температура сушіння коренів – 40-50 °С. Пізніше висушену сировину подрібнюють.

Зберігати траву слід в сухому, чистому, добре провітрюваному приміщенні на стелажах. У домашніх умовах її зазвичай зберігають у мішечках з бавовняної тканини.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.

Всеукраїнське щотижневе видання “Хазяїн. Дім, сад, город”

Передплачуйте всього за 17,03 грн. в місяць!

Оставьте ответ