Досвічування домашніх рослин взимку

Досвечивание домашних растений зимой
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Яким має бути освітлення
  2. Люмінесцентна лампа
  3. Світлодіодні фітолампи
  4. Галогенні лампи
  5. Газорозрядна лампа
  6. Декоративне підсвічування

Для росту і нормального розвитку рослинам потрібна достатня кількість світла. Вирішити цю проблему взимку можна за допомогою досвічування. Але щоб воно було ефективним, треба правильно вибрати лампу.

Перед тим як зайнятися організацією додаткового освітлення, слід переконатися, що ваші рослини його потребують. Існують культури, які досить добре почувають себе в умовах короткого світлового дня. Наприклад, аквілегія, азалія, плющ, астильба, хлорофітум, дицентра, гейхера, лілійники, хоста, аконіт, наперстянка, антуріум, аспідістра, алоказія, пальма.

Іншим рослинам для нормального росту і розвитку потрібне продовження світлового дня. Особливо це відноситься до плодоносних культур, вирощуваних у домашніх умовах. Не може нормально розвиватися без досвічування розсада городніх і садових культур.

В середньому для більшості рослин достатній світловий день – 10-14 годин. Це означає, що підсвічувати треба 2-3 години вранці та стільки ж ввечері. Винятком є фікус, колеус, педілантус, циперус. Для активного росту вони потребують світлового дня не менше 16 годин на добу.

Чи достатньо рослині освітлення, можна визначити за її зовнішнім виглядом. Якщо недостатньо, вона витягується, нахиляється в бік джерела світла, стає блідою, може почати опадати листя, цвітіння відсутнє або суцвіття дрібні та непоказні.

Яким має бути освітлення

Звичайні лампочки для досвічування не підійдуть, адже рослинам потрібен фітоактивний спектр світла. Зокрема – ультрафіолетові промені, які сприяють синтезу вітамінів, характерному для культури зовнішнього вигляду, холодостійкості, червоні й оранжеві промені беруть участь у фотосинтезі листя і стебел, фіолетові та сині, крім участі у фотосинтезі, активізують утворення білків та нормальні процеси вегетації рослин.

Щоб задовольнити всі потреби тієї чи іншої культури, краще брати прилади різного світлового спектру. Наприклад, одна лампа червоного теплого світла, а друга – синього холодного. Під час активного росту рослини більше потребують синього світла, а в період цвітіння і плодоношення – червоного.

Також важлива відстань, на якій розташовані освітлювальні прилади від рослин. Для світлолюбних і квітучих рослин вона повинна бути 15-20 см, для тіньолюбних – 50-60 см.

Якщо рослини низькорослі, лампи розташовують горизонтально, якщо високорослі – по вертикалі.

На ніч освітлювальні прилади слід відключати. Для нормального функціонування рослинам теж необхідний період спокою.

Для досвічування використовують люмінесцентні, світлодіодні, галогенні, натрієві газорозрядні лампи.

Люмінесцентна лампа

Найбільш популярні люмінесцентні лампи. Вони забезпечують хорошу світловіддачу, найбільш наближену до денного світла, економічні, недорого коштують, навіть якщо розташувати їх занадто близько до рослин, опіків не буде. Але основний недолік люмінесцентних ламп – негативний вплив на очі людини. Якщо споглядати світло такої лампи, може виникнути головний біль, різь в очах і навіть алергічна реакція. Згодом люмінесцентні лампи втрачають потужність. До кінця служби вона може знизитися наполовину.

Найчастіше такі прилади мають вигляд довгастої трубки. Досить легко встановлюються. Лампи бувають різної потужності – від 15 до 58 W. Але не завжди більш потужна дає більше світла. Має значення довжина освітлювального приладу. Одна лампа потужністю в 30 W дасть більше світла, ніж дві по 15 W. Зазвичай для одного підвіконня або полиці довжиною близько 1 м досить двох освітлювальних приладів середньої потужності.

Світлодіодні фітолампи

Такі лампи енергоекономні, мають тривалий термін служби, випромінюють синій і червоний спектр світла. Їх можна розташовувати над самими рослинами, тому що цей вид ламп не гріє. Такі лампи вважають найкращими для квітів.

Для більшого ефекту поруч з рослинами розташовують відбивачі, які підсилюють дію освітлювальних приладів. Наприклад, шматки фольги або навіть звичайні білі простирадла.

Недолік світлодіодних ламп – їх досить висока вартість.

Можна зробити фітолампу своїми руками зі світлодіодної стрічки. Вона зручна тим, що може повторювати будь-які контури. Її можна розташувати між ємкостями з рослинами в будь-якій конфігурації.

Галогенні лампи

Усередині таких ламп замість спіралі знаходиться газ. Деякі фахівці стверджують, що спектр світла галогенних ламп наближений до сонячного.

Але є у цих освітлювальних приладів є і свої недоліки. Такі лампи сильно нагріваються, тому їх не можна розташовувати поблизу рослин. У них маленький термін служби. Галогенні лампи світять нерівномірно, тому доводиться використовувати додаткові джерела освітлення. У них відсутнє важливе для рослин синє світло.

Газорозрядна лампа

Вони є натрієві, ртутні та металогалогенні. Такі лампи мають практично весь необхідний рослинам спектр світла. Їх часто використовують в приватних і промислових теплицях.

До достоїнств таких ламп можна віднести тривалий термін служби, енергоекономію, високу світловіддачу, стабільність світлового потоку, незалежно від терміну служіння. Вони відмінно підходять для досвічування квітучих і плодоносних рослин. Але для вирощування зелені та неквітучих культур краще вибрати інший вид ламп.

Є у натрієвих ламп ще кілька недоліків. Їх досить непросто встановити. Такі лампи не можна просто включити в мережу – потрібні спеціальні пристрої, що генерують імпульси високої частоти і перетворюють напругу живлення.

Декоративне підсвічування

Нерідко крім світла для розвитку рослин використовується декоративне досвічування. Для цього освітлювальні елементи встановлюють знизу вгору або збоку. Це дозволяє підкреслити красу рослин, створити ефект театральності.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ