Догляд за полуницею після збору врожаю

Уход за клубникой после сбора урожая
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Все починається з сорту
  2. Обрізування
  3. Розмноження
  4. Ідеальні грядки
  5. Особливості догляду

Хоча ласих ягід на грядках вже немає, залишати полуницю без уваги зарано. Адже майбутній урожай закладається саме зараз. Тонкощами догляду за рослиною в серпні ділиться садівник-любитель Олександр Легкун з Вінницької області.

– У нашій родині полуниця – одна з найулюбленіших ягід, – ділиться Олександр. – Вона вимагає чимало догляду. Але якщо приділити їй належну увагу, урожай буде чудовий. І нічого складного в агротехніці цієї культури немає. Головне – все робити вчасно.

Все починається з сорту

Насамперед садівник радить визначитися з сортами. Бажано не обмежуватись одним, щоб ласувати ароматними ягодами з кінця весни і до кінця літа.

– З ранніх сортів можу порадити Дивну, Машеньку, Ольвію, Альбу – у них великі ягоди з гарним смаком, – розповідає садівник. – Вже в кінці травня порадують урожаєм сорти Кент і Октава. З середньостиглих мені подобається Фестивальна – вона урожайна і солодка. З пізніх – Мальвіна, Пегас, Перемога. Є на моїй ділянці ремонтантний сорт – Королева Єлизавета II, який плодоносить все літо. Цей сорт урожайний і стійкий до посухи та морозів. Планую висадити Альбіон. За відгуками, дуже урожайна полуниця і відмінно переносить спеку, що при нинішніх змінах в кліматі важливо.

Обрізування

Ця процедура дуже важлива для закладання майбутнього врожаю. Коли можна до неї приступити, визначити не складно якщо на грядках активно розростається молоде листя – саме час! Розчищення ранніх та середньостиглих сортів полуниці не бажано відкладати до кінця літа. Пізньостиглі і ремонтантні можна обрізувати в серпні, і навіть на початку вересня, за умови, що сорт закінчив плодоношення.

Потрібно видалити старі вицвілі листя, бур’яни, всі рослинні залишки. У них можуть причаїтися різні збудники хвороб. Також слід зрізати зайві вуса. Навіть якщо потрібен посадковий матеріал, на одному кущі можна залишати не більше 2-3 вусів. Видаляти їх треба обережно, за допомогою ножиць або секатора. Вуса дуже міцні і якщо їх виривати, можна пошкодити рослини.

– Якщо ваші грядки сильно заросли бур’янами або полуниця росте на цьому місці більше 4 років, бажано пересадити її на іншу територію, – радить Олександр.

Розмноження

Пересаджувати полуницю можна з середини липня до середини вересня. Якщо зробити це пізніше, рослина може не встигнути до зими вкоренитися і зміцніти.

Найпростіший спосіб розмноження запашної ягоди – за допомогою вусів. Вони вкорінюються і формують молоді кущики, які потрібно обережно викопати і разом із земляною грудкою перенести на нове місце, добре полити.

Зазвичай найбільш урожайні кущі, після плодоношення я пересаджую на окрему грядку. Навесні видаляю з них всі бутони, а вуса залишаю, – ділиться досвідом садівник. – Таким чином, материнські кущі не виснажуються і виходить відмінний посадковий матеріал.

Раджу висаджувати полуницю на агроволокно або спанбонд. Це захистить її від морозів і посухи, і значно полегшить догляд за нею.

Ідеальні грядки

Щоб полуничка порадувала чудовим урожаєм, можна підготувати для неї теплі грядки. Облаштувати їх краще на території, яка добре висвітлюється сонцем і закрита від вітрів. Щоб за грядками зручно було доглядати, їх ширина не повинна перевищувати 80 см. Відстань між грядками – близько 40 см.

Теплі грядки можуть бути піднятими або заглибленими. Перший вид грядок більше підходить для місцевості, де високо розташовані ґрунтові води або відбувається застій води. Для них виготовляють бортики з підручних матеріалів – шматків шиферу, старих дощок, колод. Їх вкопують у землю. Висота такої конструкції може бути від 50 до 80 см.

– Спочатку потрібно зняти верхній шар землі на 20-30 см, – пояснює Олександр. – Потім створити каркас. Першим бажано викласти шар глини – 3-4 см. Він буде утримувати вологу. Після цього я викладаю металеву сітку від гризунів, потім дренаж – биті цегла, щебінь, шматки деревини. Далі йде листя – 1-2 см. Після цього основний шар – живильний. Тут використовується принцип компостної купи. Викладаються шари, які будуть забезпечувати рослини поживними речовинами і теплом, що виділяється в процесі гниття. Для нього можна використовувати рослинні відходи, бадилля, картопляні очистки, яєчну шкаралупу і т. д. Тільки важливо простежити, щоб бадилля і рослини, використовувані для живильного шару, були здоровими. Інакше грядка може перетворитися в розсадник інфекції. Також в основний шар можна додати деревну золу, нітроамофоску. Зверху можна полити розчином курячого посліду – 1:10. Товщина живильної подушки повинна бути не менше 20-30 см. Наступний шар – родюча земля, близько 20 см.

При закладанні поглиблених грядок використовується той самий принцип. Тільки викопується траншея глибиною 40-60 см і всі шари розташовуються в ній.

Особливості догляду

Щоб не втратити майбутнього врожаю, в серпні потрібно своєчасно поливати полуничну грядку – не рідше 2 разів на тиждень. Якщо стоїть посуха – частіше. Про потреби у волозі розкажуть самі кущі – вони будуть виглядати понурими, листочки почнуть підсихати.

В цей самий час рослини корисно підживити. Для цього можна використовувати розчин коров’яку – 1:10 або пташиного посліду – 1:20. Перевищувати концентрацію не рекомендується. Перед підживленням грядки бажано розпушити. Зробити це потрібно акуратно, щоб не пошкодити кореневу систему рослин.

– Можна перед поливом підживити полуницю амофоскою – 20-30 г на 1 кв. м, – радить садівник. – Чи іншими комплексними добривами, в яких є фосфор, калій, азот, кальцій, магній і сірка, але відсутній хлор. Дуже зручно, якщо полуниця висаджена на спанбонд або агроволокно. Це значно полегшує догляд за нею, а поливати і підживлювати грядки можна не знімаючи укриття.

Наталія ШАПОВАЛ.

Спецвипуск Суниця і малина

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ