Ділянка без хімії

Участок без химии
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

Дає стабільні врожаї екологічно чистих овочів і фруктів

Моя ділянка ділиться на 2 частини. Уздовж по її центру проходить бетонна доріжка. З південного боку від неї знаходиться город, з північного – сад. Місця не дуже багато, тому вздовж південної огорожі я розмістив малинник у 3 ряди. Ділянку під город поділив на 16 косих грядок (під кутом 60° до бетонної доріжки). Ширина грядок – 1-1,2 м, доріжки між грядками (вони у мене високі) мають ширину 30-40 см, 
засипав їх тирсою і подрібненими гілками (шматочки довжиною 3-4 см), а грядки обгородив дошками і черепицею. У тій частині, де сад, у мене теж косі обгороджені грядки для плодових дерев, але їх ширина більше – 2 м.

На городніх грядках вирощую томати і огірки на шпалері, витку квасолю. На садових грядках у мене розмістилися аґрус, смородина, виноград на шпалері, колоновидні яблуні та груші, алича, обліпиха. У пристовбурних колах вирощую зелені овочі, трави. Там у мене росте гісоп, материнка, м’ята, котовник, лофант, золотий вус, боби, чорнобривці, ехінацея пурпурова і деякі кімнатні рослини.

У мене на ділянці немає високих дерев. Я їх прищипую, роблю обрізку і формую чашоподібну крону. Кілька кущиків аґрусу пустив на штамб, і вони мають висоту близько 2 м. Але в основному дерева і чагарники, можна сказати, карликові – цього я досягаю своїм доглядом за ними. Виноград на шпалерах вирощую неукривний. Під виноградну шпалеру зручно садити буряк, мангольд, шпинат, цибулю, кріп, петрушку. З квітів – айстри.

Не знайшов рекомендацій з приводу того, чи можна висаджувати поруч з виноградом чорну смородину, але ризикнув і не прогадав. Вдень виноградне листя прикриває кущі від спеки, а ввечері вони отримують своє тепло і сонячне світло.

Замість хімії насадив навколо часник і озиму цибулю, а ґрунт замульчував товстим шаром рисового лушпиння. Поливати смородину намагаюся помірно, щоб зайва волога не пошкодила винограду, у якого можуть розтріснутися недостиглі ягоди.

Грядки при цьому не копаю вже 6-й рік і зайвий раз не ступаю на них, цього ж правила дотримуються мої домашні та наші гості. Але розпушування обов’язково після кожного поливу і дощу на глибину 5-6 см, іншу роботу доробляють черв’яки і мікроорганізми, що мешкають в ґрунті.

З городніх інструментів користуюся плоскорізом Фокіна, переробленими вилами, совком для органіки. Лопату використовую вкрай рідко, лише для копання картоплі і викопування ям. Граблями збираю сміття. Від сапок взагалі відмовився на користь плоскоріза.

Сад и огород без химии

Мульчую всю ділянку

Так як хімію я не застосовую, а тільки органіку, то за кілька років завіз на ділянку кілька машин гною, посліду, піску, перегною, засипав не один візок деревної золи. У сезон майже по відру золи йде на кожне дерево і кущ.

Через велику кількість насипної органіки, мої грядки вище, ніж у сусідів приблизно на 10 см. При цьому на кожній грядці свої переваги. Огіркам потрібно більше гною, томатам – перегній і великий шар мульчі, для моркви – 
пісок і мульча. При цьому навіть вид мульчі відрізняється між собою. Якщо моркві треба робити мульчу з кропиви, то для томатів краще використовувати подрібнений картон.

Малинник та інші чагарники мульчую кукурудзяною соломою і сорго. Пристовбурні кола плодових дерев засипаю тонким шаром мульчі. Багаторічним травам це не заважає пробиватися через шар у 1-3 см.

Також засипана всі грядки. Часник і цибулю саджу прямо в мульчу навколо плодових чагарників, також часник посаджений і біля суниці. Навколо колоновидних дерев висаджую цибулю озиму і ярову, так як часник може пошкодити їх коріння.

Компостними ямами у себе на ділянці я не користуюся, так як компостирую органічні залишки прямо на грядках з додаванням мульчі, а яма для компосту у мене все ж є, але я використовую її для розведення черв’яків.

Чим підживлюю

Хімічні добрива і отрути у себе на ділянці я не застосовую, за винятком Нітроамофоски. Додаю її в ЕМ-компост по 200 г на 200 л. З колорадським жуком борюся за допомогою Бітоксибациліну. Від деяких пошкоджень позбавляюся за допомогою видалення рослин.

Все росте відмінно, завдяки дотриманню сівозміни, сприятливим сусідам і товстому шару мульчі та органіки. Є, звичайно, і проблеми. Бур’яни в звичному розумінні у мене зовсім інші. Я вважаю бур’янами овочі і зелень, які розмножуються самосівом. Наприклад, у мене на грядці тільки помаранчеві, рожеві і жовті помідори, а до них з гноєм потрапляють дикі червоні. Таким же шляхом можуть рости там, де їм не належить, баштанні, кабачки, гарбузи, фенхель, шпинат-малина. Якщо ж у мене на грядках пробиваються аптечна ромашка, кульбаби, подорожник, то якщо вони не заважають овочам, бур’янами я їх не вважаю.

Роблю настій з бобових і кропиви для підживлення грядок. Також застосовую настій курячого посліду, кремнієву воду, ЕМ-компост. Поливаю ними весь город і сад до листопада. Раніше користувався препаратом ЕМ-1 Байкал, а потім став готувати свій ЕМ-компост згідно з рекомендаціями Курдюмова і Слащиніна. Восени рясно поливаю деякі грядки ЕМ-компостом і накриваю картоном. До весни черв’яки перероблять всю органіку, а залишки картону я просто прибираю і використовую для подрібнення.

Як приготувати ЕМ-компост

У бочку залити 25 л води і дати їй відстоятися. Додати туди 1 відро прілого сіна, 1 л золи, 0,5 кг мідного купоросу, 2 відра гнилих плодів, 2 лопати компосту, 0,5 кг цукру. Перемішати все палицею, також влити 1 л кислого молока і 50 г дріжджів. Бочку тримати в теплі на відкритій ділянці. Через 2 тижні ЕМ-компост буде готовий. Для поливу розводити його водою 1:10. Найефективніше діє глибокий полив.

Володимир ФОМІН.
Сумська обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ