Реклама

Багато городників, яким зараз за шістдесят, а також деякі з молодих, хто ще займається городом, досі вирощують ріпчасту цибулю в дворічній культурі. У перший рік сіють насіння – чорнушку густо і отримують дрібні цибулинки-сіянки (арбажейку, арбажек, арпачік). В осінньо-зимовий час його десь зберігають, а навесні висаджують і до липня мають добре покриті лушпинням цибулини, які відмінно зберігаються. Але цей спосіб поступово відходить. По-перше, цибуля сіянкою добре виходить при вирощуванні гострих сортів. Зараз же в ходу сорти, в основному, напівгострі та солодкі, сіянка яких погано зберігається – просто висихає, тобто пропадає. Та й місця для його зберігання немає: в льосі він загниває, а в добре опалювальних приміщеннях від нього залишається одна оболонка.

Починаючи з 60-х років минулого століття товарну ріпчасту цибулю успішно вирощують в один рік безпосереднім посівом насіння у відкритий ґрунт або через розсаду.

У пошті редакції багато листів, в яких читачі просять коротко викласти технологію цих способів отримання товарних цибулин в один рік.

ВИСІВАННЯМ НАСІННЯ

Розміщення і підготовка ґрунту.

Цибулю насінням треба сіяти на добре освітлених ділянках, які продуваються вітром. Не можна розміщувати його на одному і тому ж місці раніше ніж через 3-5 років, а також поряд з багаторічними цибулями і цибулею, яка вирощується з сіянки і насінниками. Останньої вимоги слід дотримуватися для того, щоб не заразити цибулю з насіння хворобами та шкідниками.

Ґрунт під цибулю треба готувати вже в липні-серпні попереднього року. Треба прибрати залишки попередника, внести по 5-6 кг у розрахунку на 1 кв. м добре перепрілого перегною і глибоко перекопати. Якщо осінь суха, кілька разів полити, щоб викликати проростання насіння бур’янів. Навесні якомога раніше – тільки дозріє ґрунт – у розрахунку на 1 кв. м внести по 30 г сечовини або 40 г аміачної селітри і стільки ж суперфосфату і 20 г калійного добрива. Вносити їх під боронування.

Підготовка насіння

Не варто захоплюватися пророщуванням та іншими прийомами підготовки насіння. Але при затяжній пізній весні доведеться насіння пророщувати. Їх помістити в марлевий мішечок і занурити в теплу (40-50°) воду на 20-30 хв. Потім мішечок, розподіливши в ньому насіння тонким шаром, покласти в плоский посуд або деко. Щоб насіння було вологим, мішечок накрити вологою тканиною з натуральних матеріалів і тримати при температурі 22-25°.Через 6-8 годин мішечок з насінням промивають у проточній воді та видаляють воду, яка зібралася на дні посуду (дека). Мішечок знову накривають тканиною. Через 1-2 доби такої обробки окремі насіння наклюнуться. Всю їхню партію злегка підсушують до сипучості та висівають.

Сіяти цибулю треба дуже рано, як тільки дозволить стан ґрунту.

У посушливих регіонах (Донбас, Придніпров’я, південні області та Крим) цибулю треба висівати на рівній поверхні, не роблячи підняті грядки – на них може втрачатися багато вологи. Якщо ви не встигнете посіяти цибулю дуже рано і ґрунт пересохне, його потрібно полити дощуванням і сіяти через 1-2 дні. При нестачі води можна поливати посівні борозенки і відразу ж сіяти насіння.

Рядки розміщувати по рядковим схемами 25 +25 +25 +25 +50 см (п’ять рядків через 25 см, а потім широке міжряддя – 50 см – і далі такий же блок, тобто стільки ж рядків через 25 см). Можна практикувати схему 30 +30 +30 +30 +60 см (тут вузькі міжряддя через 30 см, а широке – через 60 см).

У розрахунку на 10 кв. м буде потрібно 12-15 г насіння, а розміщувати його у ґрунт на глибину 2-3 см. Після посіву грядку прикотити або ущільнити широкою дошкою.

Догляд

Коли зійде все насіння і позначаться рядки, роблять перші дрібні розпушування (шарування) ґрунту на глибину 3-5 см. Надалі розпушування повторюють після сильних дощів і поливів. Щоб рослини не витягнулися, вже при першому розпушуванні треба сходи прорвати, залишаючи рослини через 2-3 см або простягаючи граблі з тонкими, але довгими зубками впоперек рядків. Вдруге проривають через 20-25 днів, залишаючи рослини через 6-8 см.

Не залишайте рослини густо, так як цибулини можуть вирости дрібними.

Після кожного проривання, а потім ще через 12-15 днів проведіть підживлення коров’яком, розбавляючи його водою в 5 разів, гнойовою рідиною – в 3 рази або пташиним послідом – у 15 разів. Якщо в наявності є лише мінеральні добрива, у відрі розчинити по 20 г сечовини або аміачної селітри та стільки ж калійного добрива, а також 30 г суперфосфату.

досвід

Насіння розподіляю кульком

Щорічно садив цибулю, купуючи сіянку на ринку у бабусь. Торік, як завжди, приготувавши ділянку під цибулю-сіянку, пішов на ринок второваною доріжкою до моїх постійних продавців-бабусь за посадковим матеріалом. Був вражений цінами, де за одну півлітрову банку сіянки просили аж 10-12 гривень. Поміркувавши, вирішив готувати сіянку до наступної посівної кампанії самостійно, а також спробувати виростити товарні цибулини. Купив насіння (виявляється, називаються – чорнушка, а я до цього і не знав!), а воно таке дрібне, що про рівномірність посіву можна й забути. Тоді став думати, як вирішити цю проблему. Вихід знайшов найпростіший – взяв аркуш цупкого паперу А4, звернув у кульок-воронку, засипав насіння, відрегулював висипку насіння на чистому столі, заклеїв кінці паперу і ось – «посівний агрегат» готовий. Засіяв і не нарадувався – сходи рівні, як по лінієчці.

Н.М. ПОНОМАР.
м. Біловодськ

Оставьте ответ