Часник під зиму: як отримати добрий урожай

Чеснок под зиму: как получить хороший урожай
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Терміни посадки
  2. Сорти
  3. Підготовка грядки
  4. Посадка і догляд

Для озимого часнику характерні великі головки з невеликою кількістю зубчиків, він більш врожайний, ніж ярий, має не такий гострий смак. Важливо й те, що догляд за озимим часником мінімальний. Восени його забезпечують вологою дощі, навесні – талий сніг.

З приходом весняного тепла озимий часник йде в ріст швидше за бур’яни, тому потребує меншої кількості прополок, розмножувати його можна зубчиками і повітряними цибулинками. Та й висаджувати його менш клопітно.

Більшість городніх робіт вже виконані, і можна не поспішаючи зайнятися часниковими грядками. Ще одна перевага озимих сортів часнику – менше ураження шкідниками, стійкість до поворотних заморозків, температурних перепадів і захворювань.

Єдиним недоліком висадженого під зиму овочу є більш короткий термін зберігання, в порівнянні з ярим. Але у відповідних умовах деякі сорти можуть зберігати свої властивості до 7-8 місяців.

Терміни посадки

Дуже важливо висадити озимий часник своєчасно. У середній смузі час посадки найчастіше припадає на другу декаду жовтня. Але слід дивитися на погодні умови. Якщо осінь суха і тепла, можна трохи зрушити терміни посадки, але не пізніше, ніж до 20-25 жовтня.

Якщо посадити часник занадто рано, він може прорости і загинути від зимових морозів. Пізно – не встигне вкорениться і теж пропаде. Відправити овоч на грядку потрібно за 2-3 тижні до стійких холодів.

Сорти

Не менш важливо правильно вибрати сорти. Від цього залежать терміни зберігання, врожайність і смакові якості овочу.

Доброю лежкістю і стійкістю до хвороб відрізняються сорти Софіївський, Український білий гуляйпільський, Грибовський ювілейний, Любаша, Спас, Зимовий, Богатир, Алькор. Мають трохи менший термін зберігання, але відрізняються високою врожайністю і великими зубками сорти – Богатир, Боголепівський, Олексіївський, Рубін, Любов, Надійний, Русич, Цезар, Титан, Москаль.

Яскравий гострий смак у Сибірського, Любаші, Петровського, Прометея, Гулівера.

Сорти озимого часнику, які не стрілкуються – Одеський 13, Лідер, Український білий гуляйпільський, Лікар, Гермідор.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 5 грн.

Підготовка грядки

Під посадку озимого часнику бажано вибрати відкриту для сонця ділянку, на якій не застоюється вода. У низинах садити часник не рекомендується – його може вражати гниль.

Не варто висаджувати часник після цибулинних, картоплі, моркви, буряка, редиски, пастернаку. Кращі попередники для нього – зернові культури (крім ячменю і вівса), гірчиця, кукурудза, а також – огірки, томати, салати, білокачанна і цвітна капуста, гарбуз, бобові.

Ділянку під часникові грядки бажано підготувати завчасно, за 2-3 тижні до посадки. Часник любить пухкий, добре удобрений ґрунт. Оптимально підходить супіщаний ґрунт. У більш важкі ґрунти рекомендується внести річковий пісок – 1 відро на 1 кв. м. Також можна додати визрілий компост – 2 відра на 1 кв. м. 
Він покращує структуру і склад ґрунту. З цією ж метою підійде торф (2 відра на 1 кв. м). Щоб він не підвищив кислотність ґрунту, потрібен олужнюючий компонент. Наприклад, доломітове борошно – 200-300 г на 1 відро торфу.

Для заповнення потреби в поживних речовинах можна внести перепрілий гній – 1,5-2 відра на 1 кв. м. Гній рекомендується вносити тижні за 3 до посадки. Так як воно сприяє окисленню ґрунту, рекомендується додати доломітове борошно.

Можна використовувати курячий послід. Він містить більше мінеральних речовин, ніж інші види гною. Найкраще вносити його в рідкому вигляді – розвести водою (1:7), настояти 2 доби. Потім додати води 1:1 і полити майбутні грядки.

Також підійдуть мінеральні комплекси. Наприклад, суперфосфат або Нітроамофоска – 2 ст. ложки на 10 л води (використовувати 5 л на 1 кв. м).

Також можна додати під перекопування гранули або порошок люцерни (продається в спеціалізованих магазинах) – 100 г на 1 кв. м. Вона містить ферменти, вітаміни групи В та інші поживні речовини. Люцерна стимулює розвиток кореневої системи. При використанні навесні сприяє гарному росту стебла. Порошок можна розчинити у воді – 1 кг на 10 л води. Настояти добу.

Часник не любить кислі ґрунти. Для визначення кислотності можна використовувати спеціальні тест-смужки (продаються в садових центрах) або звернути увагу на бур’яни. На кислих ґрунтах активно ростуть – 
польовий хвощ, волошки, щавель, фіалки триколірні, мох зелений, роман польовий.

Для олужнення використовують деревну золу (1-1, 5 кг на 1 кв. м) або доломітове борошно.

Посадка і догляд

Щоб запобігти розвитку грибкових інфекцій, посадковий матеріал рекомендується замочити в насичено-рожевому розчині марганцівки на 2-3 години.

Поглиблювати часник не більше ніж на 5 см.

Грядки рекомендується замульчувати на зиму опалим листям, соломою або іншими рослинними залишками, без насіння і слідів захворювань. Мульча потрібна не стільки для захисту насаджень від морозу, як для збереження вологи.

До весни часникові грядки догляду не потребують.

Коли зійде сніг, мульчуючий шар слід зняти. Озимий часник швидко піде в ріст. Догляд за ним полягає в регулярному розпушуванні грядок і видаленні бур’янів, у поливі під час посушливої погоди (1-2 рази на тиждень), удобренні та видаленні стрілок.

Перше підживлення озимого часнику потрібно провести, як тільки зійде сніг і з’являться перші паростки. Для цього можна полити грядки сечовиною – 
1 ст. ложка на 10 л води. Знадобиться 2-3 л розчину на 1 кв. м.

Можна приготувати настій коров’яку – 
1:10. Настояти 2 доби. Витрата – 
1 відро на 1 кв. м.

Друге підживлення рекомендується через 2-3 тижні після першого. Можна до тих же добрив додати 1 ст. ложку суперфосфату або Нітроамофоски на 10 л розчину.

В кінці червня, коли формуються головки, бажано провести третє підживлення – фосфорно-калійними добривами.

Наталя ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ