Банани самі виховуємо

Денис Терентье и урожай бананов
Денис Терентьев завидует урожаю бананов
Реклама

Читати російською мовою

Вирощування бананів на підвіконні, балконі і в глибині кімнати в міській квартирі – це не жарт, а цілком собі реальна практика. Вся справа в правильному догляді, так як саме від нього залежить підсумковий варіант у вигляді смачного врожаю. Але навіть якщо плодів не буде, – банан створить своїм листям неповторну атмосферу тропічного лісу.

Освітлення і температурний режим

Місце в квартирі, де вирощуються банани, повинно бути добре освітленим. Рекомендуються вікна і лоджії, які виходять на південь, схід або південний схід. Розташовувати ємкості з бананами потрібно не далі, ніж за 0,5 м від вікна. Якщо виходу немає, і доводиться вирощувати цю культуру в квартирі з вікнами на північ, необхідно подбати про додаткове освітлення і посилити підживлення.

Для хорошого врожаю важливо підтримання сприятливого температурного режиму. Бананам підходить температура від 16°C і вище. Нижче цієї позначки вона не повинна опускатися, особливо в зимовий період.

Полив і підживлення

В поливі банани потребують тоді, коли ґрунт підсихає і стає розсипчастим. Влітку мої банани зазвичай ростуть в саду під деревами, куди я виношу їх в діжках. А ось взимку рослинам, які розрослися за літо,  доводиться складно, оскільки поливати їх потрібно дуже обережно. Чого гріха таїти, бувало, що й не встежив і сильно перезволожив ґрунт, або забився дренажний отвір в горщику і рослина гинула. Тому, «набивши шишок», ще раз попереджаю – не перезволожуйте банан, краще зайвий раз підсушіть в якості профілактики земляний ком в зимовий період. Нестійкість до перезволоження ґрунту, це, на жаль, не єдина проблема в культурі банана.

Обприскувати листя рекомендується щодня, оскільки сухість повітря для нього згубна. У чому, на жаль, також переконався на особистому досвіді – коли перевіз тимчасово діжки з бананами з веранди присадибного будинку в міську квартиру.

Рослини просто засохли від сухого повітря, підігрітого центральним опаленням квартири та додатково осушуваного бетонними панелями, які мають властивість вбирати вологу. Ситуацію могла б виправити поміщення рослин в окремі поліетиленові пакети типу мікротеплички, як я робив це для невеликих примхливих рослин типу фітонії (пакет просто одягається зверху і робляться невеликі отвори для вентиляції). Однак, в той час я був дуже зайнятий, і відверто не думав, що від сухості банани можуть зовсім загинути. А загинули мої банани за якихось пару місяців: спочатку почало жовтіти листя, а потім просто повністю засохли, незважаючи на регулярне поливання. Така ж ситуація спостерігалася і в міських офісах, які купували в мене банани. А в приватних будинках, де більш сухе повітря і, зрозуміло, в теплицях вони росли цілком нормально.

Однак індивідуальна мікротепличка, що захищає від сухості кімнатного повітря, як і регулярний полив, – одна з найважливіших складових для успішного вирощування бананів в кімнатних умовах.

Підживлення можна вносити взимку 1 раз на місяць, влітку – 1 раз на тиждень. Для цієї мети добре підходить перегній (але не курячий або свинячий!), деревна зола.

Правила висадки

Рослини заввишки до 20 см висаджують у горщики об’ємом 2-3 л. Для екземплярів висотою 50-70 см потрібна ємкість на 15-20 л. Максимальний обсяг діжі обмежений 50-
70 л, але висаджувати рослину в неї відразу не рекомендується, так як коріння швидко почнуть підгнивати, не встигаючи освоїти ґрунт і увібрати вологу.

Ґрунт для висадки вибирають родючий, розбавляють його біогумусом, річковим піском і золою у таких пропорціях: на 10-літрове відро ґрунту беруть: 1 л перегною, 2 л піску і 0,5 л золи. Землю заздалегідь пропарюють, щоб нейтралізувати личинки шкідників і запобігти розвитку хвороб. Дно ємкості вистилають дренажем у вигляді керамзиту або щебеню.

При висадці керуйтеся важливим правилом: робіть глибину ямок більшу, ніж вони були до цього. Так ви простимулюєте зростання і зміцнення кореневої системи. Відразу після пересадки полийте банановий кущ теплою водою і поставте ближче до природного джерела світла. Ще через два-три дні акуратно розпушіть ґрунт паличкою так, щоб не зачепити коріння.

У випадку з купленими саджанцями висотою близько 30 см потрібно бути готовими до того, що перший урожай ви отримаєте не раніше, ніж через 2 роки. У півтора роки рослина зазвичай досягає висоти в 50-70 см. Якщо ви купили дорослу рослину, розраховувати на плоди можна протягом перших 4-5 місяців. В цілому першого врожаю від банана можна чекати після того, як на ньому утворюється від 13 до 17-ти великих листків.

Передбачаючи питання з приводу знімка, де я зображений на фото з бананами, проясню ситуацію – він зроблений в ботанічному саду. У кімнатних умовах урожай бананів буде менше 3-5 кг. А в теплиці, що обігрівається, можна і в нашому кліматі отримувати відмінний урожай бананів. Однак, є питання рентабельності затії при відносно невисокій ціні на плоди. Але любителів виростити екзотику вдома це не повинно стримувати.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ