Догляд за малиною навесні

Макро-малина
Реклама

Читати російською мовою

За всієї своєї невибагливості малина дуже чуйна до правильного догляду. Якщо навесні провести всі необхідні заходи, можна значно збільшити врожай солодкої ягоди.

Почати догляд за малинником слід із збирання. Потрібно видалити мульчу, бур’яни та інше сміття. Його бажано спалити, тому що в органічних відходах можуть бути шкідники та збудники інфекцій. Це перший етап збирання.

Відкрита земля почне краще прогріватись, а також простіше провести обрізку малини. Після цього потрібно забрати обрізані пагони. Якщо вони не уражені інфекціями, можна їх подрібнити та відправити до компостної купи.

Обрізка малини навесні

Загущені кущі значно гірше плодоносять. Тому своєчасне обрізування – одне з найважливіших весняних заходів у малиннику.

Насамперед треба видалити зламані, обмерзлі та уражені хворобами пагони. Потім – пагони, яким більше 2 років. Як відомо, малина рослина дворічна. Першого року з’являються пагони, другий вони плодоносять. Після плодоношення їх слід видалити під корінь. Якщо цього не зроблено восени, обрізку треба провести навесні.

Розпізнати старі гілки не складно – вони темніші, тендітніші та мають розгалуження.

Після цього слід уважно оглянути молоді зелені пагони. На тих, які померзли взимку, не буде набряклих бруньок. Їх треба вкоротити до живих зародків. Якщо таких немає – зрізати під корінь. Потрібно видалити найслабші гілки, від яких годі чекати хорошого врожаю. На кущі рекомендується залишити 2-4 пагона або – 7-8 на 1 кв. м.

Пагони, що залишилися, прищипнути на 10-12 см. Це простимулює розгалуження.

Легкун на своєй ділянці

– Обрізка ремонтантної малини має свої особливості, – розповідає садівник-аматор із Вінницької області Олександр Легкун. – Її одеревенілі пагони дають урожай влітку. Після чого їх зазвичай вирізують. А молоді, зелені плодоносять восени. Але такий спосіб одержання врожаю сильно послаблює рослину. Та й літню ягоду активно псує малинний жук. Тому я навесні вирізую всі пагони до самої землі. Малина пускає молоді. Восени цього ж року вони дають чудові великі ягоди. У цей період малинний жук уже впадає у сплячку і не ушкоджує ягід. Тому я отримую один урожай, але набагато кращої якості.

Весняні підживлення

Ранньою весною малина найбільше потребує азоту, фосфору і калію. Для весняного підживлення добре підійдуть нітрофоска, калійна селітра, азофоска. Можна використовувати гранули в сухому вигляді, розсипавши їх навколо кущів по розпушеній землі. Але краще засвоюються добрива, розчинені у воді.

Добре для ранньовесняного підживлення підійде сечовина – 20 г гранул на 10 л води. Витрата близько 2 цебер на 1 кв. м малинника. Також можна внести під перекопування деревну золу – 200 г на кущ. Вона допоможе знизити кислотність ґрунту та збагатить його комплексом мікроелементів.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

– Ранньою весною я зазвичай підживлюю малину сумішшю суперфосфату, аміачної селітри та сірчанокислого калію, – ділиться досвідом Олександр. – Беру приблизно у рівних пропорціях. Близько 100-150 г гранул розчиняю в 10 л води. Поливаю під корінь. На 1 кв. м малинника треба 3-4 цебра розчину. Якщо восени кущі удобрювали органікою, достатньо і 2 цебер на 1 кв. м. Малина починає активніше зростати, дає більше кольору та ягід.

Ранньою весною можна підживити малину органічними настоями. Наприклад, настоєм коров’яку: розвести 1 кг коров’яку в 10 л води, настояти 2 доби, полити малину під корінь – цебро на 1 кв. м. Можна замінити 3 кг перегною або 0,5 кг курячого посліду на відро води.

Можна придбати готові мінеральні суміші для ягідних культур. Використовувати відповідно до інструкції.

Підживлювати малину не рекомендується, особливо азотними добривами. Це може призвести до активного зростання пагонів та листя, і – поганого цвітіння та плодоношення.

На бідних глинистих ґрунтах бажано провести 2 весняні підживлення з інтервалом у 2-3 тижні.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

На вигляд малини можна визначити якого мікроелемента їй не вистачає. Якщо молоді листочки починають жовтіти, рослина потребує підживлення азотом. Якщо бруньки з’являються і невдовзі опадають, потрібно внести бор. Дрібні листочки з бурим забарвленням свідчать про нестачу калійних добрив. При нестачі фосфору гілочки витончені, а в листочках з’являються багряні плями.

Полив та розпушування

Ранньою весною в малиннику зазвичай достатньо вологи. З другої половини весни потреба у поливі виникає за відсутності опадів. Але особливо волога потрібна рослині під час цвітіння та формування ягід. Поливати кущі потрібно при висиханні верхнього шару ґрунту, але помірно, уникаючи застою води.

Не менше, ніж поливи, малина потребує розпушування ґрунту. Її коріння має високу потребу в кисні. Можна розпушувати землю після того, як добре увібралася вода після поливу, а також після дощів. Так вдасться уникнути ущільнення ґрунту.

При цьому важливо пам’ятати, що коріння малини розташоване досить поверхово і ґрунт потрібно розпушувати обережно, щоб не пошкодити їх.

Особливості посадки

Садити малину найкраще напровесні, коли встановляться плюсові температури. Для цього слід вибрати відкрите для сонця місце, на якому вода не застоюється.

Малина любить легкі ґрунти з нейтральною кислотністю. Якщо ґрунт важкий, рекомендується покращити його структуру великим річковим піском – цебро на 1 кв. м.

Для покращення складу рекомендується внести під перекопування перегній, компост або мінеральні комплекси. Наприклад, суперфосфат та калійну сіль – по 50 г на 1 кв. м. Можна поєднувати органіку та мінеральні комплекси. А також внести золу для зниження кислотності – близько 300 г на 1 кв. м. Якщо кислотність суттєво підвищена, знизити її доломітовим борошном – 200-300 г на 1 кв. м.

Висаджують малину рядами, в траншеї, завглибшки близько 40 см. Рекомендована відстань між саджанцями – 40 см, між рядами – 1 м. Присипати родючою землею. Коренева шийка має залишитися зверху.

Наталія Шаповал.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ