Календар садівника. Травень

Галлы на листе - верный признак филлоксеры

Галлы на листе
Галлы на листе
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Роботи в саду
  2. Зміст міжрядь
  3. Підгодівля дерев та чагарників
  4. Виноградник та квітник
  5. Захист від хвороб та шкідників

Роботи в саду

З настанням теплих травневих днів сад трансформувався. Відцвіли абрикос, слива та алича. Цвітуть яблуні, суниця, яка до кінця місяця (ранні сорти) вже порадує урожаєм довгоочікуваних ягід. Настає найважливіша пора для цієї культури: одночасно зі збором врожаю слід відзначати найбільш врожайні кущі суниці, щоб в подальшому відібрати з неї розетки вусів для посадки.

Особливу увагу потрібно приділити деревам персика і негайно обробити їх мідьвмісними препаратами від кучерявості.

На посадках малини проведіть остаточний огляд та видаліть усі поламані та засохлі гілочки, а також пожовклі та з різними плямами (вони уражені хворобами). Всі здорові гілки підв’яжіть до шпалери або кілків. Не нехтуйте цим, і малина віддячить вам добротним урожаєм великих ягід. Хочу зазначити також на оману багатьох дачників, які висаджують малину в тіні під деревами – вона там, звичайно, росте, але урожай дає дуже слабкий. Краще вже посадити десяток кущів малини на сонячному місці та отримати куди більший урожай, ніж з сотки малиннику, що розташовано в тіні.

Турботливі садівники протягом усього сезону вирощують на вільних тінистих ділянках в саду різні сидерати або висаджують дернові трави, наприклад, мітлицю пагононосну. У мене особисто в пристовбурних колах, крім мітлиці, зростає звичайна газонна трава, м’ята та індійська суниця – дюшенея, хочу ще барвінок завести.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Перед настанням цвітіння необхідно закінчити всі роботи, які не встигли у квітні. В першій декаді травня можна проводити щеплення за кору і щеплення містком на пошкоджені дерева. У цей час скопуємо пристовбурні кола, вносимо органіку та мінеральні добрива. Якщо передбачаються заморозки, суницю укривають плівкою. Якщо наступають заморозки під час цвітіння, то необхідно проводити димлення, щоб уберегти сад від втрат зав’язі. Ще непогані результати дає метод поливу ґрунту у пристовбурному колі та обприскування дерев водою під час заморожування. Маточки дуже чутливі до зниження температури – їх загибель настає вже при –1°С, тичинки загинуть при –1,5°С. На всіх плодових деревах молода зав’язь гине вже при температурі –1°С…–1,5°С.

Травень – вдалий час для догляду за молодими деревами, потрібно провести так звані «зелені операції»: виламати зелені пагони, які ростуть усередину крони або створюють загущеність крони. Також накладаємо прищіпки, щоб збільшити відходження пагонів від стовбура. Якщо вчасно провести такі заходи, то рани на деревах утворюються невеликі, які швидко затягуються. І надалі не виникатиме потреба зрізати або пиляти великі гілки. Якщо під час утворення зав’язі стоїть спека і немає дощів, то проводимо поливи з наступним мульчуванням сіном, соломою (шар не менше 10 см) або травою.

Зміст міжрядь

Під чорним паром утримують молодий сад (3-4 роки). Міжряддя рихлимо на 15-20 см, а пристовбурні кола – не більше 12 см. Останні кілька років серед садівників набирає популярність метод залуження міжрядь. Але він дає відмінні результати тільки в садах, які висаджені на схилах і за таких умовах: постійний трав’янистий шар 5-10 см, внесення азоту у великих кількостях (аміачна селітра – 4-7 кг на сотку). Під час посухи траву треба поливати. У перші кілька років ведення газонної системи у дерев може виникнути недолік азоту, оскільки його у великій кількості тягнуть на себе коріння трави. Для поповнення нестачі цього елемента досвідчені садівники рекомендують обприскувати дерева після цвітіння розчином сечовини (50 г на відро води).

Підгодівля дерев та чагарників

Якщо посадкові ями дерев були в достатній кількості заправлені калійфосфорними добривами і органікою, то в перший рік після висадки підгодівлю не вносимо. Наступні 3-4 роки вносимо тільки азот. На другому і третьому році після висадки азотні добрива вносять перед весняним перекопуванням (6-9 г діючої речовини) на 1 кв. м пристовбурного кола – це приблизно 18-25 г аміачної селітри або 15-20 г синтетичної сечовини. За 2-3 роки після посадки діаметр пристовбурного кола має бути 2-2,5 м, потім наступні 5-6 років його щорічно збільшують на півметра. З п’ятого року після висадки вносимо фосфор і калій. Якщо перед посадкою саджанців в ями не вносилися добрива, то починаємо їх вносити вже через рік. На 1 кв. м перегній – 3-4 кг раз на 2-3 року, розведений у 10 разів пташиний послід (0,1 кг), сечовина – до 20 г, хлористий калій – 20 г, суперфосфат – 25-30 г. Ягідні чагарники теж потребують на добрива. Перші два роки під них вносять тільки азотні підгодівлі (20 г аміачної селітри на кв. м). Починаючи з третього року вносимо комплексну мінеральну підгодівлю: 20 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату і 25 г калійної солі на кв. м. Раз на 2-3 роки вносимо органіку – до 3 кг на кв. м.

Перші два роки після посадки суницю підгодовуємо аміачною селітрою – 18-20 г на кв. м. Якщо висаджували восени, то першу підгодівлю проводимо навесні, після того, як зійде сніг, а при весняній посадці першу підгодівлю проводимо вже в серпні. Після збору ягід вносимо комплексне добриво: азотовмісне – 20-25 г, калійна сіль – 15-20 г, суперфосфат – 25-30 г на кв. м. На третій рік вносимо азотовмісні підгодівлі.

У травні продовжують стежити за станом щеплень, видаляють поросль, яка з’являється нижче щепи. Після появи перших листочків з щеплень знімають кульочки або ковпачки. Після цвітіння плодові дерева обприскують комплексними пестицидами проти великої групи садових шкідників. Після цвітіння проявляються ознаки ураження моніліозом або курчавістю. Перші зрізаємо, захопивши до 15 см здорової тканини, і спалюємо.

Виноградник та квітник

На винограднику з непотрібних кущів винограду, якщо ви їх вирішили корчувати і не збираєтеся перещеплювати, можете отримати цілющий сік, який не поступається березовому. Для цього обріжте гілки і направте їх кінці у банки чи пляшки, які щільно прив’язуються до лози. Цей сік легко скисає, тому зберігайте його в холодильнику.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

У квітнику активно цвітуть цибулинні – підгодуйте їх органічними (гнойова жижа) або мінеральними добривами. Цим ви забезпечите розвиток великих цибулин і активне цвітіння в майбутньому сезоні. Підгодівлі вимагають також інші багаторічники.

Пишно розквітає в цей час бузок. Дуже ефектно виглядають різні його форми, щеплені на одному кущі. До слова, його щеплення робив на окремих кущах до набрякання бруньок методом в розщепів. Приживлюваність їх у бузку майже стовідсоткова та наступного року вони вже цвітуть. При цьому їх можна легко розмножити горизонтальними відводками. Для чого вибираю сильні минулорічні пагони, пригинаю їх до землі та укладаю в зроблене в ній поглиблення, присипавши родючим ґрунтом, а зверху придавив цеглою.

Захист від хвороб та шкідників

Найважливіше з усіх травневих справ для садівника – захистити рослини від хвороб та шкідників. Уважно придивляйтеся до культур. Підозру має викликати насамперед чорна смородина, якщо її листя набувають махровий вид. Або кущі малини з укороченими пагонами (відьмина мітла) – це захворювання вірусної природи, лікуванню не піддається, тому, щоб не заразити інші рослини, уражені викопують і спалюють віддалік від ділянки.

Виріжте, не залишаючи пеньків, молоді пагони малини із зів’ялими та почорнілими верхівками – в них знаходяться личинки малинної мухи. Нестійкі сорти аґрусу, які минулого року були вражені борошнистою росою, відразу після цвітіння обробіть розчином харчової соди (50 г соди і 50 г госп. мила на 10 л води).

Зараз потребують підживлень і поливу кісточкові та зерняткові культури. Для чого по периферії крони дерева копаю канаву завглибшки на багнет лопати, на дно рівномірно розкидаю перегній, а зверху – подрібнені торішні післяжнивні залишки стебел соняшнику, топінамбуру, бадилля квасолі, гарбузових та навіть томатів – словом, усі складові ще повністю неготового компосту. Ці канави використовую для поливу до осені, після чого зашпаровую їх ґрунтом. А навесні наступного року, трохи відступивши, роблю нові. Протягом усього весняно-осіннього періоду періодично наповнюю їх водою з розведеним в ній курячим послідом або Rost-концентратом, зрідка використовую ЕМ-препарат. Інший раз роблю водну витяжку з золи.

Уважно огляньте свій виноградник на предмет наявності шкідників. Так, в місцях проживання кліща – зудня з нижнього боку листа утворюються блюдцеподібні впадинки, що густо вкриті волосками. Повстяний наліт не стирається, на відміну від нальоту грибка мілдью. Спочатку волоски рожево-білі, потім стають коричневими, червоними або чорними. А на верхньому боці листа при цьому чітко видно невисокі горбки.

До слова, за характером забарвлення цих горбків можна ще діагностувати зараження винограду вірусними хворобами. Якщо забарвлення опуклостей буде блякле – світло-жовте, це може бути свідченням того, що виноградний кущ заражений вірусним захворюванням.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Масова поява кліщів починається з третього-п’ятого листа на пагоні. У цей період дуже ефективним є застосування специфічних акарицидів: Неорон, Смайт, Золон. Особливо рекомендуємо застосувати від кліща препарат Тіовіт Джет, який, крім акарицидної активності, є також фунгіцидом від грибкових хвороб і забезпечить винограду комплексний захист.

Ще один шкідник – філоксера – є одним з найбільш небезпечних. Практично вся територія виноградарства Європи, у тому числі Україна, Росія, Молдова, знаходиться в зоні зараження філоксерою. У зв’язку з висадкою любителями кореневласних нестійких сортів філоксера з’явилася на багатьох ділянках.

Філоксера – це комаха-шкідник завдовжки близько 1 мм. У філоксери є довгий хоботок, за допомогою якого, вона прокушує захисний шар листка або кореня. На місці укусу утворюється гниль, а також потрапляє інфекція. Рослина уражається хворобою. На нижніх поверхнях листя утворюються здуття, схожі на пухлини. У цих здуттях потім розташовуються личинки філоксери. Зіпсовані філоксерою коріння та листя рослини перестають засвоювати поживні речовини, що призводить до в’янення та поступової загибелі рослини.

Для боротьби проти листової філоксери рекомендують інсектициди: Актеллік 50% к.е., Золон 35% к.е., Конфідор 20% в.р.к., Мітак 20% к.е. (застосовувати за інструкцією). Перше обприскування проводять в період розпускання бруньок проти самок-розселитниць, друге – до появи на лозах 9-12 листків проти личинок першого покоління. Наступні обробки проводять, якщо шкідник знову з’явиться влітку.

Проти кореневої форми філоксери як таких засобів-то і небагато. Найефективнішим і найбільш поширеним способом захисту від філоксери є вирощування винограду на стійких підщепах. А також піскування виноградників, оскільки у піщаному ґрунті філоксері важче добиратися до коріння.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ