Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Середина зими
 2. Готуємось до «високого» сезону
 3. Ростимо вдома
 4. Не забуваємо про сад
  1. Бережемо сніг
  2. Стежимо за корою
  3. Бережемо коріння
 5. Метушня, метушня, метушня…

Середина зими

Новий рік, що вступив у свої права, символізує початок календарного обчислення та нового сезону для садівників. У січні земля та рослини у відкритому ґрунті ще сплять. Але сонячних днів стає все більше, природа готується до нового життя.

Потрібно готуватись і нам – садівникам. Адже успіх багато в чому залежить від термінів посіву та посадки, які треба проводити в оптимальний для кожної культури термін.

Готуємось до «високого» сезону

Січень для садівників, здебільшого, – підготовчий період. Продовжуємо вивчати літературу та шукати нові цікаві сорти. В середині зими в магазинах без поспіху та черг можна купити будь-яке насіння, неспішно вибрати за каталогами розсадників саджанці, зробивши замовлення на весну.

Зараз – саме час зайнятися переглядом насіннєвого фонду та ручним калібруванням насіння, яке відразу ж можна загорнути в марлеві мішечки з бирками для подальшого замочування в протруювачах і стимуляторах.

Пора починати стратифікацію насіння яблук та груш. Це метод підготовки насіння до посіву, коли його перешаровують вологим субстратом і витримують тривалий час за низьких температур. Якщо починають прокльовуватися, то для того, щоб зупинити цей процес, ємність із насінням закопують у сніг. А зверху насипають шар тирси до 10 см. У такому вигляді його зберігають до моменту висіву.

Ростимо вдома

Багато хто на підвіконнях починає вирощувати з чубуків саджанці винограду, які до моменту висадки в ґрунт встигають добре розростись і, продовживши вегетацію, влітку будуть за розвитком як саджанці-дворічки.

Кімнатні рослини в січні ще перебувають у стані напівспокою, тому поливають їх зовсім потроху – інакше вони підуть у зріст і витягнуть від нестачі світла. Сукуленти (рослини з м’ясистим листям і пагонами) зараз не поливають зовсім, а ті з них, які починають в’янути, поливають, щоб змочити поверхню ґрунту в горщику й дуже рідко. Часто такий полив можна просто замінити обприскуванням ґрунту в горщику та самої рослини. При такій сухій зимівлі багато сукулентів та кактусів навесні, з відновленням поливу, починають цвісти.

Не забуваємо про сад

Незважаючи на те, що всі дерева у цей час перебувають у стані глибокого сну, садівник не залишиться без роботи.

Бережемо сніг

Потрібно стежити за тим, як дерева переносять мороз, чи всі роботи закінчено. Основне завдання садівника – зробити великий запас снігу. Його зчищаємо на ствольні кола і ущільнюємо. Сніг буде найкращим укриттям коріння від сильних морозів. Якщо на градуснику –25…–27°С, а товщина снігу становитиме щонайменше 20 см, то на поверхні ґрунту буде всього –5°С. Якщо синоптики прогнозують сильні морози, то краще снігом підсапувати штамби і навіть основу скелетних гілок. Також продовжуємо контролювати навантаження мокрого снігу на гілля та не забуваємо вчасно його струшувати, щоб запобігти обламам.

Стежимо за корою

Регулярно слідкуємо за станом обв’язування дерев. Для запобігання пошкодженню молодих насаджень гризунами або зайцями їх штамби слід обв’язати. Можна ущільнювати та утоптувати сніг під час відлиг, через нього миші не зможуть пробратися до дерева. А навесні він танутиме набагато повільніше, і вода вбереться в пристовбурний ґрунт, а не зійде струмками. Також тривале танення снігу зможе пригальмувати та відстрочити швидке пробудження та цвітіння ранньоквітучих видів, наприклад, абрикоса. Що, своєю чергою, дасть змогу вберегти бутони або зав’язь від весняних заморозків. І, відповідно, зберегти врожай.

Бережемо коріння

У нас часто буває так, що з приходом зими та сильних морозів снігу випадає мало. Щоб уберегти від вимерзання рослини, у яких коренева система розташована близько до поверхні ґрунту, їх укривають підручними матеріалами: ялиновим гіллям, тирсою, хмизом, сухим листям, сіном. У цьому випадку потрібно не забути про приманки для мишей, щоб запобігти пошкодженню кори.

Метушня, метушня, метушня…

У давно спустілому саду можна побачити самотнє засохле листя, яке огорнуте павутиною, – це гнізда, в яких зимують златогузка, бояришниця та багато інших шкідників. Взимку здається, що їх небагато, але в будь-якому з них величезна кількість гусениць, які навесні прокинуться і завдаватимуть величезної шкоди вашому саду. Усі гнізда ретельно збираємо, виносимо за територію та спалюємо.

У січні, коли не буде сильних морозів, можна заготувати живці для весняного щеплення, якщо ви їх не нарізали ще в грудні. Зрізані та зв’язані пучками живці можна зберігати під снігом або в холодильнику, загорнувши в поліетилен, потім у вологу тканину і знову в поліетилен.

Також у холодостійких порід яблунь у січні можна проводити зимове обрізування.

Поки багато вільного часу, можна оглянути та підготувати інвентар: наточити пилки, ножі, секатори. Можна придбати мінеральні добрива, вапно, засоби боротьби зі шкідниками або підготувати гній. Навесні разом з гноєм вносимо суперфосфат: на 100 кг гною – 2-3 кг суперфосфату.

Ще можна підготувати та повісити годівниці та пташині домівки. Так ви залучатимете комахоїдних птахів, які зменшать чисельність шкідників у вашому саду. Можна скласти план змін у саду на весняно-літній період: які нові види посадити навесні, що треба забрати.

Денис Терентьєв.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ